Im gorzej, tym lepiej? Organizacje w trudnych czasach. Daniel Chełmowski: Buduj pancerz
Dlaczego się jeszcze nie poddaliśmy? Bo z każdym rokiem coraz bardziej obrastamy grubym pancerzem, który broni nas przed zwątpieniem.
W ramach cyklu Pod lupą ngo.pl. Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora zapraszamy do wzięcia udziału w portalowej debacie: Im gorzej, tym lepiej? Organizacje w trudnych czasach.
Poszukujemy odpowiedzi na pytanie o miejsce organizacji społecznych w państwie i społeczeństwie, znajdujących się w stanie permanentnego kryzysu, a więc w burzliwych czasach naznaczonych pandemią, wojną, katastrofą klimatyczną, migracjami, pogłębiającymi się nierównościami.
Chcemy dowiedzieć się, jakie jest know-how poszczególnych organizacji, działających w obszarze każdego z wymienionych kryzysów, zwłaszcza że doświadczenie III sektora jest bogate, by wspomnieć chociażby powódź w 1997 roku.
Uczestników i uczestniczki debaty zachęcamy także do refleksji nad postawionym w tytule debaty pytaniem: interesuje nas zależność pomiędzy codziennymi stosunkami organizacji z rządem i samorządem, czy inaczej administracją, a wzajemnymi relacjami w sytuacjach kryzysowych.
Na teksty (2 tys. znaków) czekamy pod adresem: redakcja@portal.ngo.pl.
Natłok trudnych wydarzeń i nieustanny problem z kontrolą mediów społecznościowych, ciągle jest ogromnym generatorem hejtu w internecie. Jako przedstawiciele trzeciego sektora musimy sobie z jakoś z tym radzić. Powinniśmy wykształcić w sobie swego rodzaju pancerz, bo ta walka nie jest równa.
Zakasajmy rękawy i róbmy swoje, ale nie zapominajmy o nauce
Gdy podejmujemy próbę rozwiązania jakiegoś problemu lub gdy organizujemy wydarzenie, którego nikt inny się nie podejmuje, oczekujemy, że efekty naszej ciężkiej pracy zostaną docenione. Niestety bywa i tak, że to, czego się podejmujesz jest oburzające dla innych. Świetnym przykładem są tutaj różnego rodzaju wydarzenia związane z mniejszościami takie jak parady równości, cosplay czy koncerty metalowe. Od kilku lat mam przyjemność organizować mały festiwal muzyczny InterTony w Chojnicach. To skromne wydarzenie, które powstało z inicjatywy wolontariuszy i muzyków z miast partnerskich. W sobotę 18 czerwca, późnym wieczorem zakończyliśmy z sukcesem kolejną, siódmą już edycję festiwalu, która zjednoczyła wielu miłośników ciężkich brzmień z okolicy. Mogłoby wydawać się, że teraz to już z górki – chwila odpoczynku i powrót do rzeczywistości, ale niestety, gdy tylko pojawiają się pierwsze relacje z punkowo-metalowych koncertów, lokalne media zalewa ogromna fala hejtu i drwin w stronę uczestników i organizatorów. Podzielam obserwację, iż „społeczeństwo daje sobie prawo do obrażania innych tylko dlatego, że ci świetnie bawią się i tańczą przy innej muzyce niż zdecydowana większość”. To nie powinno mieć miejsca, ale taka jest rzeczywistość.
Dla początkujących wolontariuszy może to być niemiły szok – w końcu poświęcili oni wiele tygodni, aby zrobić coś dla ludzi, jednak nie wszystkim się to podoba. Dlaczego się jeszcze nie poddaliśmy? Bo z każdym rokiem coraz bardziej obrastamy grubym pancerzem, który broni nas przed zwątpieniem. Setki szczęśliwych uczestników, zadowoleni artyści i goście, to właśnie to, czego powinniśmy się trzymać.
Jeśli większości społeczeństwa nie podoba się to, co robisz, ale jesteś pewien, że robisz dobrze dla jej niewielkiej części i co ważne nikogo przy tym nie krzywdzisz, to buduj pancerz!
Nie wszystko, co popularne jest dobre. Jeśli podejmujesz się organizacji niszowych wydarzeń, bądź gotowy na nierówną walkę z komentarzami, ale nigdy się nie poddawaj.
Daniel Chełmowski – członek zarządu Fundacji Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej, grafik komputerowy specjalizujący się w marketingu internetowym. Wieloletni wolontariusz wspierający lokalne organizacje pozarządowe oraz współorganizator wydarzeń kulturalnych. Miałem okazję współpracować z takimi organizacjami jak Dawca.pl, Eurodesk Polska, WOŚP, Runmageddon, Stowarzyszenie Klub Fantastyki ,,Druga Era”, Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”, NeuroN Foundation.
POD LUPĄ NGO.PL to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na jego ósmą odsłonę: "Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora".
Pobierz PDF, przeczytaj wygodnie artykuły z cyklu „Pod lupą ngo.pl”
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą ngo.pl”:
- Pod lupą ngo.pl: Style zarządzania
- Pod lupą ngo.pl: Organizacje wobec pandemii
- Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
- Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
- Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
- Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
- Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.