14 i 15 listopada 2024 roku w Warszawie, w ramach konferencji „Ekonomia Społeczna 2.0” swoją ofertę produkcyjno-rzemieślniczą zaprezentowało dwanaście podmiotów ekonomii społecznej. Można było obejrzeć i kupić różnego rodzaju produkty rzemieślnicze i rękodzielnicze.
Targi, realizowane w ramach projektu „SAMO-ES. Samoorganizacja PS jako odpowiedź na wyzwania społeczne” miały na celu popularyzację społecznie odpowiedzialnej produkcji i zwrócenie uwagi na potencjał podmiotów ekonomii społecznej jako pełnoprawnych partnerów biznesowych, gotowych na wyzwania rynku.
Na targach pokazane zostały m.in: ceramika, dodatki do wnętrz, wyroby z lnu, akcesoria biurowe, biżuteria. Wszystkie zaprezentowane rzeczy można kupić przez internet, bezpośrednio od producentów. Poniżej lista wystawców, ich oferta zaprezentowana na targach oraz bezpośrednie linki do sklepów z pełną ofertą. Zachęcamy do zakupów!
Fundacja Kołobajki
Fundacja tworzy dostępne bajki i przewodniki dotykowe, z wykorzystaniem faktur sensorycznych, które pobudzają wyobraźnię zarówno dzieci widzących, jak i tych z dysfunkcją wzroku.
Oprócz tworzenia bajek Fundacja prowadzi warsztaty plastyczno-społeczne dla dzieci i dorosłych.
Fundacja Leny Grochowskiej
Fundacja zatrudnia blisko 100 osób z różnymi niepełnosprawnościami. W pięciu Warsztatach Rękodzieła Artystycznego z naturalnych materiałów powstaje niepowtarzalna ceramika, dekoracje oraz tekstylia, które łączą tradycyjne metody wytwarzania z nowoczesnym designem. Każdy produkt autorskiej marki „toMy” jest ręcznie wykonany przez utalentowanych rzemieślników, co gwarantuje jego unikalność i wysoką jakość.
Fundacja SYNAPSIS
Fundacja SYNAPSIS to organizacja działająca na rzecz osób w spektrum autyzmu i ich rodzin. Jej misją jest wspieranie rozwoju, edukacji i pełnej integracji społecznej osób w spektrum autyzmu.
Jedną z placówek Fundacji jest Zakład Aktywności Zawodowej – Pracownia SYNAPSIS, który zatrudnia osoby w spektrum autyzmu. Powstają tam m.in. kartki świąteczne, wyroby ceramiczne, biżuteria.
Fundacja Wykuci w Ogniu
Fundacja „Wykuci w Ogniu” łączy pasję do sztuki, metalu i ognia z chęcią pomagania innym. Jej założyciele, Agnieszka i Filip, działając od lat społecznie i prowadząc kuźnię, stworzyli miejsce, gdzie powstają unikalne metalowe przedmioty, takie jak patery i ozdoby, które łączą funkcjonalność z artystycznym wyrazem.
Klunkry Wielkopolskie
Klunkry Wielkopolskie to marka pamiątek regionalnych, która powstała z inicjatywy sieci przedsiębiorstw społecznych z Wielkopolski. Jej celem jest wsparcie osób w trudnej sytuacji życiowej, w tym osób z niepełnosprawnościami, w spektrum autyzmu oraz tych, które doświadczyły bezdomności. Produkują m.in. plecaki i torby na ramię, fartuszki zawieszane na szyi, mydełka.
Fundacja Manufaktura Społeczna
Głównym celem fundacji jest pomoc przez terapię sztuką, warsztaty rękodzielnicze i spotkania z artystami, które umożliwiają uczestnikom wyrażenie siebie oraz odnalezienie wewnętrznego spokoju. W sklepie fundacji dostępne są unikatowe wyroby lokalnych rzemieślników – od ceramiki po biżuterię i przetwory z owoców.
Naturalnie.eco sp. z o.o.
Naturalnie.eco to przedsiębiorstwo społeczne, które z pasją tworzy wyroby i akcesoria z najwyższej jakości naturalnych materiałów. W swojej ofercie posiada szeroki wachlarz produktów tekstylnych premium, wykonanych z lnu i bawełny, takich jak torby reklamowe, worki do przechowywania żywności, eleganckie zestawy prezentowe, wyroby SPA – od poduszeczek relaksacyjnych po opaski, ręczniki i konfekcję stołową, w tym obrusy, serwety i bieżniki. Wyróżnikiem marki jest dopracowany, estetyczny haft, dodający niepowtarzalności każdemu produktowi.
Spółdzielnia Socjalna Fabryka Marzeń Ceramika
Fabryka Marzeń Ceramika z Warzyc to przedsiębiorstwo społeczne, które specjalizuje się w ręcznie tworzonych wyrobach ceramicznych, łącząc nowoczesny styl z tradycją. W ofercie znajdują się głównie kubki i magnesy, a także inne formy użytkowe i dekoracyjne, które doskonale sprawdzą się jako unikalne prezenty. Specjalnością Fabryki jest personalizowana etykieta ceramiczna, pozwalająca na precyzyjne odwzorowanie grafiki w trójwymiarze, nadając produktom prestiżowy charakter.
Spółdzielnia Socjalna Manumania
Specjalizuje się w produkcji gadżetów reklamowych z ekologicznych materiałów, w tym wysokiej jakości sklejki FSC. Każdy produkt jest starannie zaprojektowany, aby spełniać wymagania klientów i dbać o środowisko.
Dzięki nowoczesnemu parkowi maszynowemu oraz technikom znakowania takim jak grawer laserowy i druk UV, Manumania sprosta nawet najbardziej wymagającym zleceniom. Produkty wyróżniają się estetyką i trwałością, a każda realizacja jest dopasowana do indywidualnych potrzeb klienta.
Stowarzyszenie Betlejem
Wspólnota „Betlejem” w Jaworznie to miejsce, które jednoczy osoby doświadczające bezdomności oraz ich przyjaciół i wolontariuszy. Wspólnota angażuje się w różnorodne twórcze projekty, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców i wpływ na lokalną społeczność. Ikony powstają tutaj na deskach z wypalonego drewna – zwęglona deska, formowana przez płomienie, zyskuje nowy kształt, a spod zgliszczy wyłania się piękno. W pracowni Tabga tworzone są unikalne przedmioty ceramiczne oraz mozaiki, w tym patery, miski i mydelniczki, inspirowane twórczością ludową oraz dziełami Friedensreich Hundertwassera, austriackiego artysty. Każdy wyrób jest niepowtarzalny, podkreślając wartość rzemieślniczego kunsztu mieszkańców.
Deco Radość
Stowarzyszenie Radość w Dębicy to organizacja, której misją jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami poprzez aktywizację społeczną, zawodową oraz integrację z lokalną społecznością. Jednym z projektów stowarzyszenia jest marka Deco Radość, specjalizująca się w wyrobie unikatowego rękodzieła, w tym ceramiki, dekoracji i tekstyliów. Produkty Deco Radość charakteryzują się starannością wykonania oraz wyjątkowym, autorskim wzornictwem.
WellDone® Dobre Rzeczy
Idea, która łączy społeczną odpowiedzialność z designem – projektowaniem rzeczy potrzebnych, estetycznych i funkcjonalnych została zainicjowana i wdrożona na rynek przez Fundację Być Razem we współpracy z ASP w Warszawie. Polscy, młodzi projektanci opracowali kilkanaście koncepcji innowacyjnych produktów użytkowych możliwych do wytworzenia w warunkach przedsiębiorstwa społecznego. Fundacja wdrożyła je do produkcji i wprowadziła na rynek.
Produkty WellDone® są wykonane z naturalnych materiałów, proste, dowcipne, inteligentne i użyteczne – doskonałe na prezent.
FairMade Fest! – Targi Społecznie Zaangażowane [galeria]
Zobaczcie, co działo się na targach.
O projekcie
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Źródło: informacja własna ngo.pl