Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z drugiego spotkania formacyjnego w ramach projektu „SAMO-ES. Samoorganizacja PS jako odpowiedź na wyzwania społeczne”. Spotkanie odbyło się 16 i 17 kwietnia 2025 roku w Warszawie.
Celem projektu „SAMO-ES. Samoorganizacja PS jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest wsparcie procesu samoorganizacji i budowanie potencjału instytucjonalnego 250 przedsiębiorstw społecznych z szesnastu województw poprzez utworzenie wraz z nimi nowej organizacji dla dwustu członków, towarzyszenie jej w rozwoju i w działaniach rzeczniczych. Projekt skierowany jest do podmiotów ekonomii społecznej, w tym przedsiębiorstw społecznych i ich pracowników.
Celem drugiego spotkania było m.in. przygotowanie do powołania nowej, niezależnej organizacji o charakterze członkowskim, zrzeszającej przedsiębiorstwa społeczne (PS) na poziomie ogólnopolskim. A także poznanie się uczestników, integracja oraz dyskusja o potrzebach i oczekiwaniach związanych z przyszłą organizacją.
W otwierającej sesji plenarnej Cezary Miżejewski i Anna Bugalska z Ogólnopolskiego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Socjalnych (OZRSS) przedstawili proces przygotowań do utworzenia nowej organizacji i omówili harmonogram dalszych działań. Andrzej Radniecki, dyrektor Departamentu Ekonomii Społecznej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mówił o kierunku zmian w rozwoju sektora ekonomii społecznej i zapewnił, że przyszła organizacja będzie silnym partnerem dla instytucji i władz publicznych.
Julia Bednarek i Aleksandra Belina ze Stowarzyszenia Klon/Jawor przedstawiły wnioski z badania PS. Badanie wskazało m.in. na to, że PS dają stabilne miejsca zatrudnienia, są w stanie na siebie zarobić i wzmacniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym. Raport z tego badania, zatytułowany "Przedsiębiorstwa społeczne w Polsce " jest dostępny do pobrania.
Zbigniew Prałat ze Stowarzyszenia na rzecz Spółdzielni Socjalnych przedstawił ofertę wsparcia dla członków sieci SAMO-ES. Ma ona dotyczyć doradztwa pierwszego kontaktu oraz specjalistycznego.
Następnie przedstawione zostały dotychczasowe efekty prac grup roboczych. Cezary Miżejewski (OZRSS) zaprezentował strategię samoorganizacji, Karolina Cyran-Juraszek (OZRSS) przedstawiła założenia funduszu samopomocowego, a Laura Majboroda-Andrukiewicz (Fundacja „Być Razem”) omówiła wstępną strategię komunikacji i markę nowej organizacji.
Po przerwie uczestnicy przeszli do pracy w 3 grupach warsztatowych, skupiając się na strategii nowej organizacji. Dyskusje dotyczyły m.in. wypracowanych przez grupę roboczą propozycji wartości (dobrowolne i otwarte członkostwo, odpowiedzialność i zaufanie, solidarność i wzajemność, demokratyczne zarządzanie, partnerstwo w działaniu) oraz celów strategicznych (reprezentacja, wsparcie rozwojowe, budowanie wizerunku, wsparcie finansowe).
Na początku drugiego dnia Cezary Miżejewski (OZRSS) przedstawił wstępne wnioski z pracy grup warsztatowych z poprzedniego dnia, a Karolina Cyran-Juraszek (OZRSS) wprowadziła uczestników i uczestniczki do kolejnego etapu spotkania – pracy w grupach warsztatowych wokół funduszu samopomocowego.
Grupy warsztatowe wypracowały wiele wniosków, a te wstępnie omówione zostały w drugiej części dnia. Dalsze prace będą prowadzone w powołanych grupach roboczych.
Cezary Miżejewski (OZRSS) poinformował o stanie prac nad nowelizacją ustawy o ekonomii społecznej. Wspomniał także, że planowana ustawa o asystencji osobistej może stanowić szansę dla PS. Laura Majboroda-Andrukiewicz (Fundacja „Być Razem”) przekazała informacje o przygotowaniach do drugiej edycji Targów FairMade Fest!, które mają być okazją dla PS do zaprezentowania swojej działalności. Na zakończenie Anna Bugalska (OZRSS) przedstawiła plan prac na najbliższe miesiące.
Kolejne spotkanie planowane jest na jesień 2025 roku.
Drugie spotkanie formacyjne projektu SAMO-ES – więcej zdjęć [galeria]
O projekcie
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
👉 Odwiedź nas: www.samo-es.pl.
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Źródło: informacja własna ngo.pl