Ekonomia społeczna – sposób na minimalizowanie bezrobocia
Bezrobocie – termin powszechnie znany, zjawisko istniejące od pokoleń. I dla jednostki, i dla społeczeństwa niesie przeważnie negatywne skutki, których wymieniać można wiele. Choć ma ponoć i pozytywną stronę – wzrost szacunku do pracy, zwiększenie motywacji do kształcenia, racjonalny wybór zawodu… Od zarania dziejów człowiek uczy się pokonywać przeszkody, a koncentracja na realizacji jednego celu zwykle kończy się nowym sposobem rozwiązania problemu. Czy tak jest i w przypadku bezrobocia?
Jednoczenie sił, umiejętności, pomysłów, chęci oraz determinacji ludzi w celu stworzenia takiej płaszczyzny współpracy, która przynosiłaby im zysk finansowy i byłaby zarazem odpowiedzią na ich problemy na rynku pracy, jest nęcącą perspektywą. Jest też skutkiem bezrobocia, bo w trudnych chwilach, kiedy rozwiązanie problemu nie przychodzi samo, czas wziąć sprawy w swoje ręce i to dosłownie. Niektórzy mogą uznać, że ten skutek bezrobocia zaliczyć należy do zbyt ryzykownych, ale dla tych, którzy odważą się i wypróbują na własnej skórze taki model współpracy i zarobkowania, może okazać się „strzałem w dziesiątkę”.
Tą płaszczyzną współpracy, tożsamych celów i zmagań dla ludzi bezrobotnych, niepełnosprawnych, uzależnionych po odbyciu odpowiednich terapii, bezdomnych czy byłych więźniów jest prowadzenie spółdzielni socjalnej. Łączy ona w sobie elementy organizacji pozarządowej i podmiotu gospodarczego, działanie dla zysku społecznego i finansowego. Spółdzielnia socjalna, dla ludzi ją tworzących, stanowi nie tylko powrót na rynek pracy, ale kreuje także nową pozycję w społeczeństwie. Na tym polu wskazuje również nowe modele rozwiązań dla problemu bezrobocia, zyskując przy tym przychylność, wsparcie merytoryczne i finansowe instytucji, których zadaniem jest ograniczanie bezrobocia.
W Polsce formuła spółdzielni socjalnej traktowana jest wciąż jako rozwiązanie nowe, do którego sami zainteresowani – osoby długotrwale pozostające bez zatrudnienia – podchodzą ostrożnie. Muszą tu bowiem wykazać się samodzielnością, kreatywnością i prawdziwą chęcią zmiany swojej trudnej sytuacji życiowej. Bez tego tworzone przez nich firmy (przedsiębiorstwa społeczne) nie będą miały szansy przetrwania. Walkę o poprawę statusu społecznego warto jednak podjąć. Spółdzielnie socjalne tworzą bowiem nie tylko miejsce pracy, w którym wszyscy jej członkowie, czyli minimum 5 osób, dbają o rozwój swojej firmy, są współodpowiedzialni za jej pozycję na rynku. Ten rodzaj działalności w ramach ekonomii społecznej pomaga podnieść się z wielu bolączek natury psychicznej, która wielokrotnie dotyka osoby mające problemy w znalezieniu swojego miejsca na rynku pracy. To szczególnie ważne, kiedy powszechnie stosowane rozwiązania nie skutkują. A przekonywać nie trzeba, jak wiele człowiek może, kiedy czuje się spełniony w tym, co robi.
Praca „z siebie i dla siebie” podnosi poczucie własnego wpływu na rzeczywistość, poprawia samoocenę, sprawia, że człowiek jest bardziej skuteczny i wytrwały w działaniach, których się podejmuje. Raz podjęty krok nie może być przecież zniweczony przez drobne przeszkody. I tak krok po kroku – od tzw. wykluczenia do samodzielności – można zyskać nie tylko pracę odpowiadającą własnym możliwościom, ale i dochody, poczucie zawodowego spełnienia i przychylność otoczenia, które korzystać będzie z proponowanych usług.
Nowy sposób samorealizacji dla osób długotrwale bezrobotnych wprowadzany jest każdorazowo przy wsparciu ekspertów. Podczas rozmów z doradcami wspólnie kierunkowane są działania przyszłego przedsiębiorstwa, wypracowywane są dokumenty niezbędne m.in. do rejestracji spółdzielni. Osoby chcące podjąć nowe wyzwanie w walce z bezrobociem mogą uzyskać bezpłatną pomoc w Ośrodku Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu, przy ul. Zw. Jaszczurczego 17 – tel. 55 236 27 16. Swoją ofertę Ośrodek kieruje do osób z terenu miasta Elbląg oraz powiatów: elbląskiego, iławskiego, braniewskiego i ostródzkiego. Informacje dotyczące ekonomii społecznej dostępne są także na stronie www.owies.org.pl.
Projekt „OWIES – Ośrodek Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu” prowadzony jest przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.