Prowadziliście w 2024 roku w waszej organizacji pozarządowej uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów? W 2025 roku musicie lub chcecie z UEPIK zrezygnować? Należy zawiadomić o tym urząd skarbowy. Termin na realizację tego obowiązku mija 14 stycznia.
Uproszczona ewidencja – lub też ewidencja podatkowa – to sposób na uniknięcie części obowiązków, które narzuca ustawa o rachunkowości, a które trudne są do spełnienia w przypadku małych organizacji pozarządowych. Na taką „prostszą” księgowość mogą się zdecydować organizacje pozarządowe, ale nie wszystkie: wskazanie, które organizacje uprawnione są do stosowania UEPIK, znajduje się w ustawie o działalności pożytku. O UEPIK czytaj w PORADNIK [KLIKNIJ].
Organizacja pozarządowa może podjąć decyzję o prowadzeniu uproszczonej ewidencji - a kiedy już ją prowadzi może podjąć decyzję o rezygnacji z UEPIK. Decyzja ta musi zostać przekazana urzędowi skarbowemu z określonym terminie. Nie może być tak, że o tym jaką formę księgowości prowadzi konkretna organizacja, wie tylko ona sama.
Ustawa o działalności pożytku (…), artykuł 10a. ustęp 5
Jednostka zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym w terminie 14 dni od końca ostatniego miesiąca roku podatkowego, w którym prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, o:
1) rezygnacji z prowadzenia tej ewidencji;
2) niespełnianiu warunków, o których mowa w ust. 1. [warunków, które trzeba spełnić, żeby móc prowadzić UEPIK]
O rezygnacji z UEPIK w skrócie
Rezygnacja z uproszczonej ewidencji zgłaszana jest do urzędu skarbowego najpóźniej 14 stycznia 2025 roku. Data ta obowiązuje organizacje pozarządowe, które prowadziły UEPIK w 2024 roku, a w 2025 roku nie chcą już (podjęły decyzję o rezygnacji) lub też nie mogą (nie spełniają warunków) prowadzić uproszczonej ewidencji.
W tym roku przy podejmowaniu decyzji o pozostaniu lub rezygnacji z uproszczonej ewidencji bierzemy pod uwagę nowy, zwiększony limit przychodów, który wynosi obecnie MILION złotych.
UEPIK z powodu konstrukcji rozporządzenia, które określa zasady prowadzenia tej formy księgowości, nadal pozostaje wyborem dla mniejszych organizacji, których źródła finansowania nie są rozbudowane.
Nie pozostajemy przy uproszczonej ewidencji jeśli w 2025 roku planujemy ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego (OPP) lub rejestrować działalność gospodarczą.
Koniecznie zajrzyj👇
Więcej informacji o zasadach jakimi należy się kierować rozważając pozostanie lub rezygnację z prowadzenia uproszczonej ewidencji w 2025 roku znajdziecie w artykule: Rezygnacja z UEPIK. Zgłoś do 14 stycznia.
Zbieramy aktualne informacje o UEPIK
Aktualne informacje o uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów (UEPIK) warto śledzić w wątku: prosta księgowość [KLIKNIJ].
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23