Dwa podejścia do rady. Historia (na razie) bez happy endu [patronat ngo.pl]
Między Dariuszem Chromcem, burmistrzem Stronia Śląskiego, a mieszkańcami Starej Morawy nie układało się – twierdziła Marzena Stołypko, sołtyska Starej Morawy. Gdy urząd miasta pracował nad strategią rozwoju gminy, nie poinformował o tym mieszkańców. Jedynie sołtyska dostała wiadomość, ale zaledwie dzień przed spotkaniem, i gdy podzieliła się nią z pozostałymi sołtyskami, sołtysami i mieszkańcami, jeden z urzędników miał do niej pretensje.
– Nasi włodarze współpracują z mieszkańcami i aktywistami tylko wtedy, gdy nie wymaga to zbyt wiele wysiłku i wszystko jest przewidywalne – mówi Stołypko. – Innowacyjne przedsięwzięcia nie wchodzą w grę. Sytuację zmieniłoby powołanie ciał doradczych: rady kobiet i młodzieżowej rady miejskiej.
Do tego pomysłu zainspirowała ją „Gazeta Sołecka”, w której można przeczytać o zawiłościach prawnych z codziennego życia sołtysek, sołtysów, mieszkańców i radnych.
Rada kobiet po raz pierwszy
– Gdy zaczęłam rozmawiać o swoim pomyśle z mieszkańcami, odczułam ich niezadowolenie z sytuacji w gminie, a jednocześnie pewien brak wiary w zmianę. „Co możemy zrobić?” – pytali. – „Takich mamy radnych i burmistrza”. A ja chciałam przekonać ludzi, że wybory to nie jest jedyny moment, gdy możemy wpływać na władze. Po to są też ciała doradcze – wspomina sołtyska.
Idąc za instrukcjami „Gazety Sołeckiej” i poradami znalezionymi w internecie, sołtyska Stołypko napisała wniosek o powołanie Rady Kobiet Gminy Stronie Śląskie. Podpisało go 238 mieszkańców. Wniosek trafił do przewodniczącego rady miejskiej.
– Tu sołtyska popełniła błąd. Wniosek składa się do burmistrza – wyjaśnia Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji Masz Głos ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides. Przewodniczący rady sam nie był zorientowany w procedurze, bo zaopiniował wniosek – to, że negatywnie, nie miało już znaczenia – i, co najważniejsze, nie przekazał go do właściwego organu, choć zobowiązuje go do tego Kodeks Postępowania Administracyjnego.
Młodzieżowa rada
W przypadku młodzieżowej rady miejskiej sprawa wyglądała inaczej. Rada działała już kiedyś w Stroniu Śląskim, ale odkąd została zawieszona w 2010 roku, ani burmistrz, ani radni nie przejawiali entuzjazmu do wznowienia jej działalności. Sołtyska podjęła temat, jednak zaczęła od rozmów nie z urzędnikami, ale z młodzieżą Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim i opiekunką samorządu uczniowskiego. Opowiedziała im o korzyściach powołania rady i zapytała młodych o zdanie. W pierwszej chwili zapalili się do pomysłu.
Gdy niewiele później sołtyska przystąpiła do akcji Masz Głos, zaproponowała młodzieży ze swojej gminy spotkanie z Młodzieżową Radą Gminy Jabłonna i wójtką Magdaleną Sałek-Lewczyk. To doświadczona uczestniczka akcji, uhonorowana nagrodą Super Samorząd. Chodziło o wymianę doświadczeń. Spotkanie odbyło się online, bo Stronie Śląskie dzieli od Jabłonny ponad 600 kilometrów. Uczestniczyli w nim m.in. burmistrz Chromiec, wicedyrektorka szkoły Elżbieta Waszak, sołtyska Bolesławowa Monika Kardynał-Makselan.
– Radny miejski Marek Balicki opowiedział, na czym polega praca młodzieżowego radnego. Choć doświadczenia z Jabłonny były interesujące, to młodzież ze Stronia przyjęła postawę wycofaną. Chyba zgasiły ją uwagi wicedyrektorki, która powiedziała, że jeśli ma powstać młodzieżowa rada, to młodzi muszą dać gwarancję, że będą się w nią angażowali – wspomina Marzena Stołypko.
Chwilowe wycofanie się młodzieży nie przeszkadzało sołtysce, aby pójść do burmistrza i drążyć temat. On jednak stwierdził, że młodzież nie jest zainteresowana powołaniem młodzieżowej rady. W tym samym czasie zaczęła powstawać młodzieżowa rada na szczeblu powiatowym, która zrzeszyła 15 członków. Dwóch z nich jest uczniami Zespołu Szkół Samorządowych, który wcześniej odwiedziła sołtyska Starej Morawy.
– Uczniowie udowodnili, że jednak są zainteresowani działaniem w strukturach samorządu lokalnego – mówi.
Rada kobiet po raz drugi
Los rady kobiet też nie znalazł szczęśliwego finału. Gdy w czerwcu 2023 roku sołtyska upomniała się w urzędzie miasta o wniosek, który w sprawie rady złożyła dwa lata wcześniej, burmistrz przekazał go do zaopiniowania Komisji Oświaty Sportu i Zdrowia. Komisja była za powołaniem rady kobiet.
– Mimo tego burmistrz stwierdził w rozmowie ze mną, że nie widzi u siebie w urzędzie potrzeby takiego ciała doradczego – mówi Marzena Stołypko.
– Powstawanie ciał doradczych ma sens jedynie wtedy, kiedy władze chcą z nimi współpracować. W Stroniu Śląskim burmistrz od początku nie był zainteresowany powstaniem ani rady kobiet, ani młodzieżowej rady miejskiej. Nie przekonały go doświadczenia wójtki gminy Jabłonna, która opowiadała o korzyściach ze współpracy z młodzieżą, ani pozytywna opinia Komisji Oświaty Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej na temat rady kobiet – komentuje sytuację Grzegorz Wójkowski.
Zmiana
Choć w Stroniu Śląskim nie udało się powołać obu ciał, to spotkania i rozmowy na rzecz zmian zaprocentowały tym, że dwóch uczniów z gminnej szkoły zdecydowało się na kandydowanie do Młodzieżowej Rady Powiatu. Rada kobiet też nie została odsunięta na bok. Pod koniec grudnia 2023 roku Koło Gospodyń Wiejskich „Śnieżniczanki – Stara Morawa” zorganizowało wydarzenie „Między nami kobietami”, podczas którego pokazało swoją gotowość do działania.
– Przyjdzie jeszcze czas, gdy gmina podejmie właściwą decyzję w sprawie powołania obydwu rad. Być może dyskusja, którą zaczęłam na ten temat, to jakiś początek – uważa Marzena Stołypko.
Nagroda Super Głos
Jurorzy nagrody Super Głos Fundacji Batorego docenili dążenie do powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej oraz Rady Kobiet Gminy Stronie Śląskie.
Pytanie do eksperta
CZYM RÓŻNI SIĘ MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA OD MŁODZIEŻOWEJ RADY POWIATU?
Odpowiada Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Aktywności Obywatelskiej Bona Fides:
Powołanie młodzieżowych rad gmin i powiatu przewiduje art. 5b Ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2024 roku, poz. 609, 721) i art. 3e Ustawy o samorządzie powiatowym (Dz.U. z 2024 roku, poz. 107). Są to bliźniacze przepisy określające zwłaszcza sposób powoływania i kompetencje rad młodzieżowych. W obu przypadkach to rada gminy lub rada powiatu może podjąć decyzję o utworzeniu rady młodzieżowej. Decyzja taka może zapaść z własnej inicjatywy organu stanowiącego lub na wniosek:
1. wójta (w przypadku młodzieżowej rady gminy) lub zarządu powiatu (w przypadku młodzieżowej rady powiatu);
2. podmiotów reprezentujących zainteresowane środowiska, w szczególności:
a. organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2023 roku, poz. 571) działających na terenie danej gminy lub powiatu,
b. samorządu uczniowskiego lub samorządu studenckiego z terenu danej gminy lub powiatu.
Ustawowy zakres kompetencji rad młodzieżowych gminy i powiatu jest tożsamy, a wyłączna różnica dotyczy zakresu działania danej rady, tj. młodzieżowa rada gminy zajmuje się kwestiami dotyczącymi młodzieży w gminie, zaś młodzieżowa rada powiatu tymi samymi sprawami dotyczącymi młodzieży w powiecie.
Dlatego, oprócz odmienności związanych z jednostką samorządu terytorialnego, w której powoływana jest dana rada młodzieżowa, nie ma różnic między przyznanymi tym radom przez przepisy prawa kompetencjami czy sposobem ich powoływania, lub zasadami organizacji i działania.
Materiał dodatkowy na stronie maszglos.pl
Webinarium „Ja i urząd. Jesteśmy w kontakcie"
Przeczytaj historie lokalne
„Atlas dobrych praktyk. Historie lokalne 2023” to dwadzieścia trzy opowieści o działaniach, które wydarzyły się w różnych miejscach w Polsce. Zrealizowały je grupy uczestniczące w akcji Masz Głos i docenione tytułem laureata lub finalisty nagrody Super Samorząd i nagrody Super Głos. Choć historie są indywidualne i charakterystyczne dla konkretnych miejsc, to już rozwiązania lokalnych problemów pozwalają na wyciągnięcie wniosków na temat metod wprowadzania zmian, wpływania na decyzje i sposób postępowania władz samorządowych.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. Patroni medialni edycji 2025: Ngo.pl, Onet.
Źródło: akcja Masz Głos