Mamy pomysł, mamy zapał, mamy ludzi, mamy organizację pozarządową albo za chwilę będziemy ją mieć! To dużo, ale na początku życia każdej NGO jest pewien brak, który doskwiera szczególnie. Środki. Jak je zdobywać, gdzie szukać, które wybrać? Zobacz, co na ten temat zebraliśmy w PORADNIK.NGO.PL.
Czy pieniądze w ogóle są nam potrzebne? Zapewne działacze społeczni będą się różnić próbując odpowiedzieć na takie pytanie, a dyskusja może być długa i gorąca (przy tym pewnie tak stara jak III sektor w Polsce). Jak jest naprawdę? Nie zamierzamy Was przekonywać, że każda organizacja jakimiś środkami prędzej czy później dysponować musi. Prawdopodobnie przekonacie się o tym sami. Niezależnie od tego kiedy to nastąpi, zachęcamy Was do zapoznania się z poniższymi materiałami.
Wiele organizacji mierzy się z podobnym problemem: 67% fundacji i stowarzyszeń ma trudności w zdobywaniu funduszy lub sprzętu na swoje działania. Organizacje mają możliwość finansowania swoich działań z różnych źródeł, a przeciętna organizacja korzysta z 3: składek członkowskich, źródeł samorządowych oraz darowizn. Liczba typów źródeł przychodów w budżecie organizacji ma związek z jej zamożnością – im więcej źródeł przychodów, tym więcej pieniędzy ma organizacja (źródło: Kondycja organizacji pozarządowych 2021).
Od czego zacząć?
Najszerszy przegląd sposobów na finansowanie działań społecznych, znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL w dwóch miejscach.
(1) Możecie więc zacząć od działu: Jak finansować NGO. Dział zawiera kompleksowy przegląd źródeł finansowania dostępnych dla organizacji.
(2) Ale być może na początek łatwiej Wam będzie zdobyć wiedzę za pośrednictwem tekstu: Z czego finansować działania, projekty? Ten artykuł przygotowaliśmy z myślą o młodych NGO-sach i jest on częścią przewodnika dla początkujących.
Dotacje
Organizacja nie musi korzystać z dotacji. Ale trudno nie zacząć od tej formy finansowania działań, ponieważ jest ona chyba najpopularniejszym sposobem zdobywania środków przez NGO-sy w Polsce. Na początek możesz zerknąć do tekstu Dotacje - co to jest, skąd je brać, jakie są procedury oraz Dotacje na realizację zadań publicznych. Praktyczne wskazówki.
Zobacz też wideo wskazujące na najczęstsze błędy popełniane podczas przygotowywania wniosku o dotację 👇
Poznaj rozwiązania 50 problemów. Jeśli działasz w organizacji pozarządowej – pewnie je dobrze znasz.
Fundraising
Inwestując w poznanie zasad dotyczących fundraisingu, dowiesz się jak opowiadać o swojej organizacji i jej działaniach. Nawet jeśli pierwsze akcje fundraisingowe nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, będzie to dobrze zainwestowany czas! Środki pozyskane w formie darowizn czy podczas zbiórek publicznych dają większą niezależność niż te, które otrzymujemy w ramach dotacji. Umożliwiają realizację marzeń!
Przeczytaj na początek: Jak rozpocząć i z sukcesem prowadzić fundraising z darczyńcami indywidualnymi w organizacji?
Zobacz też nagranie #ngoplLIVE 👇 Jak pozyskiwać środki w organizacji pozarządowej?
Wolisz oglądać i słuchać? Polecamy nasze materiały wideo
Już powyżej wskazaliśmy na wybrane materiały wideo, które pomagają zapoznać się z wybranymi metodami pozyskiwania środków na działania. Ale materiałów tych nagraliśmy znacznie więcej! Zbieramy je na naszym profilu na YouTube. Polecamy dwie playlisty, które gromadzą materiały o środkach dla NGO.
PLAYLISTA na YouTube: Jak finansować działania NGO?
PLAYLISTA na YouTube: Jak prowadzić fundraising w NGO?
Serwis fundusze.ngo.pl
Przejdźmy od teorii do praktyki. Kiedy dowiecie się już nieco o sposobach zdobywania środków na działania organizacji pozarządowych, zajrzyjcie do serwisu fundusze.ngo.pl. Codziennie znajdziecie tu zbiór aktualnych ogłoszeń o konkursach. Być może, któryś z nich będzie idealnie pasował do waszej organizacji. Polecamy i trzymamy kciuki!
ODWIEDŹ 👉 fundusze.ngo.pl
zobacz koniecznie: EDU.NGO.PL - materiały dla zakładających organizację pozarządową
Poznaj rozwiązania 50 problemów. Jeśli działasz w organizacji pozarządowej – pewnie je dobrze znasz.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23