NGO.PL poleca: Kurs online „Jak napisać dobry statut stowarzyszenia i fundacji”
Skonsultowaliśmy tysiące dokumentów: statutów i wniosków o zarejestrowanie organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wiemy, jakie problemy pojawiają się przy tworzeniu statutu oraz jakie są konsekwencje niefortunnych zapisów. Nasz kurs przygotowaliśmy tak, aby zapobiec wielu z nich. Zadbaj z nami o statut Twojego stowarzyszenia i fundacji.
Statut jest najważniejszym dokumentem każdego stowarzyszenia i każdej fundacji. Czasem mówimy, że statut to konstytucja organizacji. Jak napisać go, żeby był zgodny z prawem, nie zawierał błędów dyskwalifikujących przy rejestracji w sądzie oraz umożliwiał sprawnie działanie naszej organizacji?
Autorki kursu online „Jak napisać dobry statut stowarzyszenia i fundacji” – Monika Chrzczonowicz i Aneta Krawczyk od blisko dwudziestu lat doradzają osobom tworzącym i zaangażowanym w pracę organizacji społecznych. Znają doskonale trudności i wyzwania, z jakimi spotykają się społecznicy i społeczniczki. Mają też wiedzę związaną z praktyką Krajowego Rejestru Sądowego, w którym rozpatrywane są wnioski o zarejestrowanie organizacji i ich statutów lub o dokonanie zmian. Kurs, który przygotowały, obejmuje wszystkie niezbędne elementy dobrego statutu oraz zawiera porady i wskazówki wynikające z praktyki poradniczej autorek.
Co warto wiedzieć?
Gdy tworzymy lub zmieniamy statut, nawet jeśli wzorujemy się na dokumentach innych organizacji, możemy stanąć przed wieloma, szczegółowymi pytaniami:
- Czy cele i działania zapisane w statucie mogą mieć wpływ na zwolnienie od podatku dochodowego?
- Czy przy opisie celów i sposobów ich realizacji możemy używać sformułowań typu, „na przykład”, „w szczególności”?
- Czy sposób zapisania nazwy w statucie ma znaczenie?
- Czy zmiana nazwy organizacji wymaga zmiany statutu?
- Czy zapis źródeł majątku „dotacje europejskie” jest prawidłowy?
- Czy trzeba wpisać do statutu, a jeśli tak, to kiedy, jaki jest nasz rok obrotowy?
W kursie online edu.ngo.pl odpowiadamy na te i na wiele innych pytań, a przy tym omawiamy wszystkie niezbędne elementy statutu wymagane przez prawo oraz te, które nie są wymagane, ale warto je uwzględnić.
Zadbaj o statut Twojego stowarzyszenia i fundacji. Napisz z nami statut bez błędów, zgodny z prawem, przyjazny dla organizacji.
Jakie są najczęstsze błędy w statutach?
Wśród szeregu niefortunnych zapisów, z jakimi spotykają się autorki kursu podczas konsultacji statutów stowarzyszeń i fundacji, jest kilka błędów, które występują najczęściej. Jednym z nich jest niedostosowanie dokumentu do indywidualnych potrzeb konkretnej organizacji. O innych mówi Aneta Krawczyk w nagraniu, które udostępniamy bezpłatnie. Obejrzyj koniecznie, jeśli chcesz uniknąć pomyłek. Kup cały kurs, żeby opracować dobry statut dla swojej organizacji.
Z czego składa się kurs o tworzeniu statutu?
Na kurs składają się materiały wideo (łącznie 57 minut) oraz materiały dodatkowe w wersji tekstowej (doc i PDF). Otrzymujemy osiem lekcji dotyczących poszczególnych, najważniejszych zapisów każdego statutu.
Treści opracowane zostały tak, żeby w przyjaznej formie i życzliwej komunikacji przekazać zarówno wiedzę, jak i praktyczne wskazówki wynikające z doświadczenia autorek materiału.
Uczestnicy i uczestniczki mogą z łatwością krok po kroku, w dowolnym dla siebie czasie i miejscu uzyskać niezbędną wiedzę, pozwalającą na stworzenie statutu własnej organizacji lub udzielenie kompetentnego wsparcia nowo powstającym stowarzyszeniom i fundacjom.
W skład kursu „Jak napisać dobry statut stowarzyszenia i fundacji” wchodzą:
Materiały wideo
- Przywitanie i wprowadzenie
- Lekcja 1 – Podstawowe informacje o statucie
- Lekcja 2 – Cele, sposoby ich realizacji i działalność statutowa
- Lekcja 3 – Działalność pożytku publicznego
- Lekcje 4 – Władze: w stowarzyszeniu i w fundacji
- Lekcja 5 – Odpowiedzialność w NGO
- Lekcja 6 – Pieniądze a statut
- Lekcja 7 – Zmiany w statucie
- Lekcja 8 – Jak pracować nad statutem
- Odcinek specjalny – 6 najczęstszych błędów w statutach
- Zakończenie i informacje o dodatkowych źródłach informacji o prowadzeniu
Materiały dodatkowe
- Wzór statutu stowarzyszenia (doc)
- Wzór statutu fundacji (doc)
- Karty pracy do wybranych lekcji (PDF)
Edu.ngo.pl to platforma z użytecznymi materiałami edukacyjnymi dla każdej organizacji społecznej. Dzięki kursom online i poradnikom w łatwy i wygodny sposób zdobywasz praktyczną wiedzę dotyczącą zakładania, prowadzenia i rozwijania Twojej organizacji. Materiały edukacyjne opracowują ekspertki i eksperci tworzący największy polski portal organizacji pozarządowych ngo.pl.
Źródło: edu.ngo.pl