Zobacz darmowy odcinek kursu online „Jak napisać dobry statut stowarzyszenia i fundacji”, w którym Aneta Krawczyk omawia sześć najczęstszych usterek, z jakimi spotyka się zespół serwisu poradnik.ngo.pl, konsultując statuty.
Wzbogaciliśmy naszą ofertę edukacyjną na platformie edu.ngo.plo kurs dotyczący tworzenia najważniejszego dokumentu organizacji – statutu. W krótkich lekcjach wideo przekazujemy wiedzę i praktyczne wskazówki, jak przygotować dobry statut, żeby:
- był zgodny z prawem,
- nie budził wątpliwości referendarzy sądowych podczas rejestracji w sądzie oraz
- pomagał sprawnie działać.
Kurs online „Jak napisać statutu stowarzyszenia i fundacji” będzie pomocny szczególnie nowo powstającym organizacjom; organizacjom działającym, które potrzebują zmian w statucie oraz tym wszystkim, którzy pomagają stowarzyszeniom i fundacjom na różnych etapach działalności.
Autorki kursu – Monika Chrzczonowicz i Aneta Krawczyk od blisko dwudziestu lat pomagają działać organizacjom pozarządowym w Polsce. Mają wiedzę i doświadczenie dzięki m.in. tysiącom skonsultowanych dokumentów: statutów i wniosków o zarejestrowanie organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Dlaczego warto poświęcić czas statutowi?
Dobry statut stowarzyszenia czy fundacji powinien zawierać wszystkie niezbędne elementy wymagane przez prawo, a jednocześnie być dostosowany do potrzeb i możliwości konkretnej organizacji. Warto dobrze przygotować się do opracowania najważniejszego dokumentu organizacji lub zmienić go tak, żeby ułatwiać sobie działanie w przyszłości.
Gdy tworzymy lub zmieniamy statutu, mamy zazwyczaj wiele szczegółowych pytań, jak na przykład:
- Czy cele i działania zapisane w statucie mogą mieć wpływ na zwolnienie od podatku dochodowego?
- Kiedy wpisujemy do statutu informacje o roku obrotowym?
- Brak jakich zapisów w statucie może zablokować działania fundacji?
- Czy sam sposób zapisania nazwy w statucie ma znaczenie?
- Czy trzeba w nazwie podać formę prawną, tzn. „stowarzyszenie”, „fundacja”;
- Jakie elementy statutu są niezbędne, a jakie opcjonalne, ale warto je wprowadzić i dlaczego?
Nasz kurs online „Jak napisać dobry statut stowarzyszenia i fundacji” odpowie na te i wiele innych wątpliwości.
Z czego składa się kurs o tworzeniu statutu?
Kurs składa się materiałów wideo oraz materiałów dodatkowe (w wersji PDF, doc). Nagranie podzieliliśmy na osiem krótkich lekcji (łącznie 57 minut lekcji) dotyczących poszczególnych, najważniejszych zapisów każdego statutu. Treści opracowaliśmy tak, aby w jak najbardziej przyjaznej formie przekazać zarówno wiedzę, jak i praktyczne wskazówki wynikające z doświadczenia autorek materiału.
Uczestnicy i uczestniczki kursu online mogą z łatwością krok po kroku, w dowolnym dla siebie czasie i miejscu, uzyskać niezbędną wiedzę, pozwalającą stworzyć statut własnej organizacji lub udzielić kompetentnego wsparcia stowarzyszeniom i fundacjom.
Lekcje wideo:
Przywitanie i wprowadzenie,
1) Podstawowe informacje o statucie;
2) Cele, sposoby ich realizacji i działalność statutowa;
3) Działalność pożytku publicznego;
4) Władze – władze w stowarzyszeniu, władze w fundacji;
5) Odpowiedzialność w NGO;
6) Pieniądze a statut;
7) Zmiany w statucie;
8) Jak pracować nad statutem;
Odcinek specjalny – 6 najczęstszych błędów w statutach;
Zakończenie i informacje o dodatkowych źródłach informacji o prowadzeniu organizacji
Materiały dodatkowe: Karty pracy do wybranych lekcji (PDF), Wzór statutu stowarzyszenia i wzór statutu fundacji (doc).
Jakie są najczęstsze błędy w statutach?
Dla wszystkich zainteresowanych tematem mamy prezent – bezpłatny odcinek, w którym Aneta Krawczyk omawia sześć najczęstszych błędów, z którymi spotykają się ekspertki poradnika.ngo.pl, konsultując statuty.
Obejrzyj, żeby uniknąć pomyłek. Kup kurs online, jeśli chcesz zadbać o statut swojej organizacji – „Jak napisać dobry statut stowarzyszenia i fundacji”.
Edu.ngo.pl to platforma z użytecznymi materiałami edukacyjnymi dla każdej organizacji społecznej. Dzięki kursom online i poradnikom w łatwy i wygodny sposób zdobywasz praktyczną wiedzę dotyczącą zakładania, prowadzenia i rozwijania Twojej organizacji. Materiały w edu.ngo.pl opracowują ekspertki i eksperci tworzący największy polski portal organizacji pozarządowych ngo.pl.
Źródło: Informacja własna ngo.pl