Debata: Jakie działania pomogą w realizacji celów wieloletniego programu rozwoju współpracy? Kolankiewicz: Zachęcamy do zgłaszania rozwiązań
Organizacje przyjęły za pewnik, że rozwiązania, które były zapisane w Programie Rozwoju Współpracy do 2020 r. automatycznie znajdą się w nowym dokumencie. Tymczasem nie do końca o to nam chodziło. Zachęcamy organizacje, aby zgłaszały nie tylko nowe rozwiązania z zakresu współpracy z Miastem, ale także krytycznie i innowacyjnie przyjrzały się temu, co było zapisane w dotychczasowym wieloletnim programie współpracy.
25 lutego 2021 r. Centrum Komunikacji Społecznej przedstawiło do konsultacji społecznych projekt Programu rozwoju współpracy m.st. Warszawy i organizacji pozarządowych na lata 2021 – 2025. Debatą prowadzoną w serwisie warszawa.ngo.pl chcemy zachęcić organizacje do aktywnego udziału w konsultacjach i współtworzenia tego dokumentu. Jakie działania – Waszym zdaniem – pomogą w realizacji celów wieloletniego programu rozwoju współpracy? Czy wszystko, co Wam się podoba we współpracy Miasta i organizacji społecznych w Warszawie znalazło się w projekcie Programu? Coś warto dopisać? Poprawić? Zachęcamy do zgłaszania uwag w czasie konsultacji, a także do dzielenia się swoimi przemyśleniami na łamach serwisu warszawa.ngo.pl.
Przedstawiamy do konsultacji społecznych projekt wieloletniego programu współpracy. Jest to dokumentem, który od początku do końca tworzymy we współpracy z organizacjami. Na tym nam zależało i – mimo warunków pandemicznych – staraliśmy się na każdym etapie prac włączać w nie organizacje na tyle szeroko, na ile było to możliwe. Po raz pierwszy proces powstawania wieloletniego programu współpracy całkowicie opierał się na zasadzie współuczestnictwa organizacji: prace zaczynaliśmy od „czystej kartki”, oczekując od organizacji wypełnienia jej treścią.
Czekamy na rozwiązania nowe, innowacyjne, ale i już sprawdzone
Być może nasze intencje nie do końca zostały właściwie odczytane, ponieważ organizacje przyjęły za pewnik, że rozwiązania, które były zapisane w Programie Rozwoju Współpracy do 2020 r. automatycznie znajdą się w nowym dokumencie. Tymczasem nie do końca o to nam chodziło. Zachęcamy organizacje, aby zgłaszały nie tylko nowe rozwiązania z zakresu współpracy z Miastem, ale także krytycznie i innowacyjnie przyjrzały się temu, co było zapisane w dotychczasowym wieloletnim programie współpracy.
Program Rozwoju Współpracy do 2020 r. był pierwszym tego rodzaju dokumentem w Warszawie. Zapisaliśmy w nim różne rozwiązania. Także po to, aby je przetestować. Znalazło się w nim na przykład wsparcie instytucjonalne. Dzięki temu ogłaszaliśmy konkursy zarówno na podnoszenie kompetencji organizacji społecznych, jak i na remonty lokali. Komponenty związane rozwojem instytucjonalnym mogły się znaleźć także w konkursach wieloletnich. Na część z tych propozycji organizacje zareagowały entuzjastycznie – np. konkursy na doposażenie, chociaż miały niskie budżety, cieszyły się ogromną popularnością i zawsze otrzymywaliśmy bardzo dużo ofert. Inne konkursy dotyczące wsparcia instytucjonalnego już nie były tak popularne, a do tego realizacja dofinansowanych projektów przysparzała organizacjom i nam nieco problemów.
Jako urzędnicy współpracujący z organizacjami mamy swoje przemyślenia, refleksje i propozycje rozwiązań, które naszym zdaniem powinny się znaleźć w wieloletnim programie współpracy. Czekamy na podobną refleksję ze strony organizacji. Jeżeli uważacie – jako przedstawiciele organizacji – że coś, co było zapisane w Programie Rozwoju Współpracy do 2020 r. jest ważne i potrzebne – zgłaszajcie to, aby znalazło się w nowym dokumencie.
Zadania priorytetowe w trudnych czasach
Głos organizacji jest ważny także ze względu na szczególny czas i wydarzenia, których doświadczamy od roku. Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tego, że rok 2021 będzie trudny dla Warszawy. Można się spodziewać, że kolejne lata nie będą łatwiejsze – nikt nie jest w stanie powiedzieć, jaki będzie kryzys gospodarczy po pandemii. To się oczywiście odbije na budżetach samorządów, a co za tym idzie także na budżetach przeznaczanych na realizację zadań przez organizacje. Będziemy musieli zrobić przegląd zadań – określić te, które są dla nas priorytetowe i te, które mogą poczekać. Program współpracy piszemy na kilka lat, dlatego tak ważne jest, aby organizacje zgłaszały takie zadania, które ich zdaniem powinny być priorytetowe – w tych trudnych czasach.
Jako urząd nie chcemy w to ingerować – czekamy, aby organizacje zgłosiły swoje propozycje. Część organizacji już to zrobiła – poprzez np. komisje dialogu społecznego. Dostaliśmy bardzo wnikliwe recenzje projektu wieloletniego programu współpracy od BKDS ds. organizacji wspierających i ds. edukacji. BKDS przy Biurze Kultury przesłał nam nie tylko recenzję, ale propozycje bardzo konkretnych rozwiązań, np. dotyczących zwiększenia liczby wieloletnich umów (od 5 do 10 lat) na najem lokali przez organizacje. Są to uwagi, które merytorycznie wzbogacają ten dokument. I o to nam chodzi. Jeśli widzicie problemy systemowe i macie propozycje, jak je rozwiązać – zgłaszajcie to. Jeśli nie macie własnych propozycji – zgłoście sam problem. W obu przypadkach będziemy próbować się z nimi zmierzyć i systemowo je uregulować.
Nie obiecuję, że wszystkie pomysły zgłoszone w czasie konsultacji zostaną uwzględnione w programie. Z różnych przyczyn – także dlatego, że może to nie być możliwe prawnie. Zależy nam jednak na tym, aby organizacje nie „ograniczały się” możliwościami prawnymi. Zgłaszajcie swoje pomysły, rozwiązania, propozycje. Jako urząd bierzemy na siebie ich weryfikację, także pod względem prawnym, finansowym itd. Do wszystkich uwag odniesiemy się w raporcie z konsultacji. Chcemy usłyszeć, co chcielibyście kontynuować, a czego Wam brakuje we współpracy Miasta i organizacji.
Ewa Kolankiewicz - Pelnommocniczka Prezydenta m.st Warszawy ds. współpracy z organziacjami pozarządowymi, dyrektorka Centrum Komunikacji Społecznej.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: inf. własna warszawa
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23