Dawny budynek Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy znów będzie służył młodym warszawiakom
Najbliższe otoczenie parterowego budynku przy ul. Środkowej 9 nabrało prawdziwie nowoczesnego wymiaru, a wnętrze odzyskało urok i blask nie tracąc przy tym historycznego charakteru. XIX-wieczny budynek, który od lat trzydziestych XX w. służył Towarzystwu Przyjaciół Dzieci Ulicy, ponownie będzie do dyspozycji warszawskiej młodzieży.
Budowa ogrodzenia i wykonanie nawierzchni na terenie działki – to ostatnie etapy inwestycji, na której ukończenie czekają nie tylko mieszkańcy Pragi. Już wkrótce po kilkuletniej przerwie do drewnianego domku wrócą zajęcia dla dzieci i młodzieży organizowane przez oddział Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” Ognisko Praga.
Historyczny charakter, nowoczesna funkcja
Prócz pieczołowicie odtworzonych elewacji z zachowaniem oryginalnego szalunku na froncie i dekoracyjnego detalu wokół okien, na uwagę zasługuję strop belkowy, piece kaflowe i nieotynkowane fragmenty ceglanych ścian. Mury te ciekawie kontrastują ze stolarką drzwiową – odtworzoną w tradycyjnej formie i zgodnie z historycznym wzorem. Z kolei parkiety i obudowa klatki schodowej zyskały współczesną stylistykę.
Oryginalna więźba i drewniana brama
Dzięki staraniom Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków udało się zachować elementy oryginalnej więźby dachowej i je wyeksponować. Dodatkowo na użytkowym poddaszu widoczne są odsłonięte stare drewniane słupy z czytelnymi oznaczeniami ciesielskimi.
Na dziedziniec prowadzi nowa, drewniana brama, której ażurowa struktura umożliwia wgląd na teren posesji, a forma i kolorystyka komponują się z elewacją budynku.
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy i Ognisko Praga
Według niektórych źródełdrewniany dom przy ul. Środkowej 9 został zbudowany już w 1879 r., a Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Ulicy założone przez Kazimierza Lisieckiego kupiło go na swoje potrzeby w 1933 r. Towarzystwo powstało, żeby pomagać dzieciom ulicy z Pragi.
→ Dzieci ulicy i ich „Dziadek”
→ Jeden z ferajny „Dziadka” Lisieckiego
→ Podsycanie ognia. Ogniska Kazimierza „Dziadka” Lisieckiego w czasach komunizmu
Dziś przy ul. Środkowej działa placówka wsparcia dziennego – Ognisko Praga, prowadzone przez Centrum Wspierania Rodzin „Rodzinna Warszawa” i ma pod opieką 30 dzieci z okolicy. W Ognisku organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne, komputerowe, a także socjoterapeutyczne i psychoedukacyjne.
Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy