Praga-Północ już niedługo zyska nowe Miejsce Aktywności Lokalnej, jadłodajnie, placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży, salę sportową i konferencyjną oraz pracownię do zajęć edukacyjnych. Wszystko to znajdzie się w odnowionej kamienicy „Synergia” przy ul. Markowskiej 16. Warszawa przeznaczyła na ten cel ponad 18 mln zł. Miasto zawarło dziś umowę na realizację prac, które zakończą się na początku 2023 r.
– Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę na drugi etap odtworzenia zabytkowej kamienicy „Synergia" przy ul. Markowskiej 16 na Pradze-Północ. Zgodnie z wynikami konsultacji społecznych planujemy tam m.in. Centrum Aktywności Lokalnej, usługi rzemieślnicze, placówkę opiekuńczą dla młodzieży, sklepy i harcówkę – mówi wiceprezydentka m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra.
„Synergia” będzie przestrzenią otwartą dla mieszkańców, chroniącą przed wykluczeniem i zachęcająca do aktywności kulturalnej, a także wspierającą w aktywizacji zawodowej i społecznej zarówno młodzież, jak i dorosłych. Przy ul. Markowskiej 16 będą się także mieścić powierzchnie biurowe do współpracy lokalnych organizacji pozarządowych, miejsca rzemieślniczych usług lokalnych czy pracownia zajęć edukacyjnych Fablab Czacha dymi! oraz harcówka.
– Choć na Pradze prowadzonych jest wiele działań społecznych, to wiele z nich skupia się na Nowej Pradze (Serduszko dla dzieci, Świetlica „dziadka” Lisieckiego, Centrum Młodych). Natomiast, żeby zaangażować również mieszkańców Starej Pragi, to tego typu usługi i działania powinny być prowadzone także blisko ich domów. Dlatego budynek na rogu Ząbkowskiej i Markowskiej jest najlepszą lokalizacją dla miejsca, które będzie wspierać i na co dzień zachęcać do aktywności mieszkańców Pragi-Północ – powiedział Jacek Grunt-Mejer, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. rewitalizacji.
W ramach podpisanej umowy zostaną wykonane m.in.: roboty murarskie, tynkarskie, elewacyjne, instalacyjne, montaż okien i drzwi, budowa dachu, prace wykończeniowe, zagospodarowanie terenu. Prace, których wartość została wyceniona w przetargu na 18,2 milionów złotych wykona firma ZAB-BUD.
Pięciopiętrową kamienicę przy ul. Markowskiej 16 wybudowano w latach dwudziestych XX wieku. Ze względu na zły stan techniczny uniemożliwiający remont w 2019 r. budynek został wyburzony – w jego miejsce odtworzono konstrukcję kamienicy w jej historycznym kształcie, a do budowy wykorzystano oryginalną cegłę. Budynek składa się z pięciu kondygnacji i poddasza oraz z jednej kondygnacji podziemnej. Łączna powierzchnia to ok. 4 tys. metrów kwadratowych.
W 2020 r. zakończono pierwszy etap inwestycji polegający na odtworzeniu dawnej kamienicy w stanie surowym otwartym, obejmującym m.in. wykonanie konstrukcji żelbetowej budynku, schodów, szybów windowych, przykrycie dachu. Prace były prowadzone pod kontrolą Stołecznego Konserwatora Zabytków. Konserwator współpracował też przy opracowaniu szczegółowych rozwiązań projektowych, na podstawie których odtwarzane będą elewacje.
Inwestycja jest realizowana w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy.
Źródło: UM Warszawy