Czy Rady Pożytku są wciąż potrzebne? Potrzeba zwiększenia kompetencji!
Tak, Rady są potrzebne, aby nie tylko inspirować czy inicjować, ale i przypominać, o co w tym całym międzysektorowym świecie chodzi i co dobrego jeszcze można zrobić na rzecz lokalnych społeczności.
Dostrzegam wiele korzyści z funkcjonowania Rad Działalności, ale również ogromną potrzebę zmiany przepisów regulujących ich funkcjonowanie.
Potrzebę zwiększenia kompetencji i sprawczości chociażby poprzez inicjatywę uchwałodawczą i odejście od rozumienia Rady wyłącznie jako ciała konsultacyjno-opiniodawczego.
Trudności muszą być
Rady pożytku publicznego z powodzeniem funkcjonują przy samorządach w wielu większych i mniejszych miastach w Polsce. Ich skuteczność to ich lider – samorządowiec czy działacz społeczny, który prowadzi Radę z korzyścią dla całego trzeciego sektora. Ale to też otwarty włodarz gminy, powiatu czy województwa. Niejednokrotnie przecież dzieje się tak, że to Rady są inicjatorami ciekawych działań oraz inwestycji w samorządach, wspierają przedsięwzięcia realizowane przez władze lokalne, wskazują nowe kierunki działania. Tak, Rady są potrzebne, aby nie tylko inspirować czy inicjować, ale i przypominać, o co w tym całym międzysektorowym świecie chodzi i co dobrego jeszcze można zrobić na rzecz lokalnych społeczności.
Należy mieć świadomość, iż w Radzie, w której zasiadają wspólnie przedstawiciele administracji i trzeciego sektora, pojawiają się trudności przy wspólnym wypracowywaniu bezkompromisowego stanowiska w skomplikowanych sprawach, a będących w kompetencjach samorządu.
Ważne jest, aby wyłonieni i wyłonione do Rady reprezentantki i reprezentanci organizacji pozarządowych, działali na rzecz i w imieniu całego sektora pozarządowego na danym terenie, a nie reprezentowali jedynie interesy własnych organizacji.
Istotne jest również to, aby działalność Rady nie utonęła wyłącznie w różnego rodzaju konsultacjach, ale aby Rada miała opracowany długoterminowy plan działania, który pozwoli jej koncentrować się na kwestiach ważnych i kluczowych dla środowiska organizacji i mieszkańców województwa.
Organizacje najbliżej obywateli
Podkreślę to raz jeszcze: ważne jest, abyRada pełniła rolę kreatora i inicjatora współpracy międzysektorowej podejmowanej przez samorządy. Aby upowszechniała dobre, innowacyjne rozwiązania w tej materii, jak również proponowała nowe działania. Na Pomorzu Zachodnim między innymi z inicjatywy Zachodniopomorskiej Rady funkcjonuje w urzędzie generator wniosków, wdrożono fundusz wkładów własnych czy konkurs na najlepszą inicjatywę pozarządową.
Sukcesem Rady jest również to, że wysokość środków na współpracę międzysektorową z roku na rok ulega zwiększeniu.
Nie ulega wątpliwości, iż organizacje pozarządowe wchodzące w skład Rad działają najbliżej obywateli i najlepiej znają lokalne czy regionalne potrzeby. Mając dostęp do wielu różnych opinii, samorządy mają szansę spojrzeć na daną kwestię z wielu pespektyw, poznać problemy społeczne bezpośrednio od osób i instytucji zajmujących się nimi na co dzień. Dlatego wspólnie omówione zagadnienia i wypracowane rozwiązania stają się dziełem wszystkich członkiń i członków społeczności, którzy w następstwie mogą się utożsamiać z osiągniętym rezultatem. Organizacje pozarządowe są dla samorządu poważnym i cennym partnerem w realizacji zadań publicznych. Już od dawna mówimy o sobie „my” – partnerzy.
Zwroty i usprawiedliwienia
Rady z jednej strony reprezentują interesy organizacji, z drugiej stają się ważnym głosem w zakresie szeroko rozumianej działalności społecznej. Skuteczność tego ciała to aktywny trzeci sektor, który zabiega o działania, ale i otwarty na „pozarządówkę” samorząd – wójt, burmistrz czy prezydent, który dostrzeże i wykorzysta potencjał swoich społeczników i społeczniczek.
Rady nie są potrzebne wszędzie i nie powinny być obligatoryjne.
W latach 2014-2015 w całej Polsce realizowane były projekty na rzecz Rad Działalności Pożytku Publicznego (na Pomorzu Zachodnim: „Rady Pożytku do STANDARDowego”), których jednym z efektów było utworzenie kilkunastu Rad różnych szczebli. Część z nich funkcjonuje do dzisiaj, część zakończyła działalność z końcem pierwszej kadencji. Czy to przełożyło się na spadek aktywności? Nie wszędzie, ale z pewnością jest to dowód na to, że nie potrzeba sformalizowanych struktur, aby chciało się działać. Aby nie ograniczać tej aktywności, warto zadbać o wprowadzenie do Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wprost możliwość zwrotu kosztów przejazdu dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, którzy są między innymi członkami gminnych i powiatowych Rad Działalności Pożytku Publicznego. Potrzebne jest także ułatwienie przedstawicielom organizacji pozarządowych angażowania się w działalność społeczną w pracach rad wszystkich szczebli poprzez wprowadzenie możliwości usprawiedliwiania nieobecności w pracy na mocy Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień z pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1632).
Życzymy satysfakcji!
Efektem wspomnianych projektów jest również powołany i aktywnie działający Konwent Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego czy regionalne Fora Rad Działalności Pożytku Publicznego stanowiące płaszczyzny do wymiany doświadczeń, inspiracji, konsultacji problematycznych kwestii czy po prostu dyskusji o zmieniającym się otoczeniu prawnym trzeciego sektora.
Takie wspólne działania mają większą siłę sprawczą i tak wyobrażam sobie również współpracę z krajową Radą Działalności Pożytku Publicznego. Stały przepływ informacji, partnerskie podejście i w miarę możliwości wspólne posiedzenia z przedstawicielami Rad.
Korzystając z okazji obchodów Ogólnopolskiego Święta Rad Działalności Pożytku Publicznego Zachodniopomorska Rada Działalności Pożytku Publicznegoskłada wszystkim członkiniom i członkom Rad Działalności Pożytku Publicznego Pomorza Zachodniego, zaprzyjaźnionym radom działającym w Konwencie Wojewódzkich Rad Działalności Pożytku Publicznego oraz wszystkim osobom i instytucjom wspierającym ich działalność, najlepsze życzenia, powodzenia w działalności i czerpania satysfakcji z pracy na rzecz społeczności lokalnej i regionalnej.
Wszystkiego dobrego w działaniach na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego!
Magdalena Pieczyńska – kierowniczka Biura do spraw organizacji pozarządowych w Wydziale Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, pełniąca funkcję Sekretarz Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, specjalistka do spraw współpracy z NGO, doradczyni w zakresie wdrażania modelowych rozwiązań we współpracy międzysektorowej. Od początku pracy zawodowej związana z trzecim sektorem, koordynatorka i współtwórczyni wielu projektów unijnych w zakresie współpracy międzysektorowej, ekspertka oceniająca wnioski o dofinansowanie. Aktywna społecznie, wolontariuszka, radna miejska.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.