W trakcie kampanii prezydenckiej Andrzej Duda zgłosił prezydencki projekt zmiany ustawy – Prawo oświatowe. Projekt zaostrza zasady, na jakich organizacje pozarządowe prowadzą zajęcia w szkołach. Sejm zajmie się prezydenckim pomysłem jeszcze przed rozpoczęciem wakacji parlamentarnych.
Projekt trafił do Sejmu na początku lipca. 17 lipca planowała się nim zająć Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży, ale jej piątkowe posiedzenie zostało odwołane. Mimo to projekt (przedstawienie sprawozdania komisji) wpisany jest do porządku obrad najbliższego – ostatniego przed wakacjami parlamentarnymi – posiedzenia Sejmu (22-24 lipca).
Organizacje pozarządowe działające w szkołach oceniają, że zmiany proponowane przez prezydenta utrudnią im pracę, a obecne przepisy dają wystarczającą gwarancję wpływu rodziców na to, w jakich zajęciach uczestniczą ich dzieci.
Na czym będą polegać dodatkowe obowiązki organizacji działających w szkołach?
Dziś ustawa – Prawo oświatowe wymaga od organizacji przed podjęciem działalności w szkole uzyskania zgody jej dyrektora – poprzedzonej opinią rady rodziców. Ta formuła została przez projektodawcę uznana za niewystarczającą. Dlatego proponuje się wprowadzenie poniższej procedury.
Zgodnie z projektowanym art. 86 ust. 2a, stowarzyszenie lub inna organizacja, zamierzające podjąć działalność w szkole lub placówce, zostaną zobligowane do bezpłatnego przekazania dyrektorowi tej szkoły lub placówki prospektu informacji wychowawczej. W terminie 14 dni od dnia otrzymania prospektu, dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przekazania go rodzicom dzieci uczęszczających do szkoły lub placówki w celu uzyskania ich zgody bądź sprzeciwu co do podjęcia przez dane stowarzyszenie lub inną organizację działalności w szkole lub placówce oświatowej. W terminie 7 dni od dnia otrzymania prospektu informacji wychowawczej każdy z rodziców będzie mógł wyrazić swą aprobatę bądź jej brak co do podjęcia działalności przez stowarzyszenie lub inną organizację.
(fragment uzasadnienia projektu)
Organizacja będzie musiała uzyskać zgodę większości rodziców (za zgodę będzie uznany również brak reakcji), rodzice będą mogli też w każdym momencie zgodę wycofać.
Tekst projektu i prace nad nim (strony sejmowe)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23