Bez jednorazowego plastiku podczas realizacji zadań publicznych
Od 2019 r. warszawskie organizacje pozarządowe, realizujące zadania publiczne na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy nie powinny używać przedmiotów jednorazowego użytku. Zobowiązują się do tego, podpisując umowę na realizację zadania publicznego.
W Warszawie w 2019 r. do umów o realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe wprowadzono zapisy zakazujące używania przedmiotów jednorazowego użytku w trakcie realizacji zadań publicznych.
Bez jednorazowych, plastikowych przedmiotów
Zgodnie z zapisami paragrafu 8, pkt 1 - 2 wzoru umowy na realizację zadania publicznego organizacja realizująca zadanie publiczne na zlecenie stołecznego samorządu jest zobowiązana do:
- wyeliminowania z użycia przy wykonywaniu umowy jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych i zastąpienia ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, w tym wykonanymi z biologicznych tworzyw sztucznych spełniających normę EN 13432 lub EN 14995;
- podawania poczęstunku bez używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych;
- podawania wody lub innych napojów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub w butelkach zwrotnych;
- podawania do spożycia wody z kranu, jeśli spełnione są wynikające z przepisów prawa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- wykorzystywania przy wykonywaniu umowy materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu;
- rezygnacji z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych;
- zakazu używania balonów wraz z patyczkami plastikowymi;
- zakazu wypuszczania chińskich lampionów;
- zakazu używania sztucznych ogni i petard.
Co to są poliolefiny?
Organizacja, podpisując umowę zobowiązuje się, że nie będzie używać różnych jednorazowych przedmiotów wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych i zastąpi je wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, spełniającymi normę EN 13432 lub EN 14995.
Poliolefiny to rodzina tworzyw termoplastycznych, obejmująca polietylen i polipropylen. Monomery do produkcji poliolefin wytwarzane są z ropy naftowej lub gazu ziemnego. Ze względu na ich wszechstronność, poliolefiny należą obecnie do najbardziej popularnych tworzyw sztucznych.
Najczęściej są stosowane do produkcji m.in.: folii spożywczych, toreb z uchwytami, powłok kartonowych pojemników na mleko, powłok przewodów, wysokowydajnych opakowań przemysłowych, folii do opakowań przemysłowych, pojemników cienkościennych, worków średniej i małej wielkości, toreb, a także skrzynek i pojemników, butelek (na produkty spożywcze, środki czystości i kosmetyki), pojemników na żywność, zabawek, kanistrów na benzynę, artykułów gospodarstwa domowego, opakowań na środki spożywcze, słodycze i przekąski.
Co to jest norma EN 13432?
Norma EN 13432 służy do certyfikowania opakowań biodegradowalnych. Określa kryteria, na podstawie których można uznać, że dane opakowanie jest zdolne do recyklingu organicznego, czyli ekologiczne i biodegradowalne. Aby opakowanie biodegradowalne mogło być kompostowalne musi spełniać wymagania normy EN 13432, według której materiał musi ulec rozkładowi w co najmniej 90%, w ciagu 6 miesięcy, w środowisku bogatym w dwutlenek wegla. Jest to norma europejska, pokazująca przeciętnemu konsumentowi, że dany produkt jest bezpieczny dla środowiska.
Identyczne wymagania zawiera późniejsza norma EN 14995, która obowiązuje ogólnie dla produktów z biotworzyw.
Obie normy zostały wprowadzone w krajach europejskich.
Kranówka zamiast wody z butelki
Organizacja podpisująca umowę zobowiązuje się także do tego, że w trakcie realizacji zadania wykonawcom lub uczestnikom organizowanych działań będzie podawana woda z kranu – jeśli spełnione są wynikające z przepisów prawa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Warszawska kranówka nadaje się do picia, ale warto wiedzieć kilka szczegółów.
Za odpowiednią jakość wody dostarczanej do naszych domów i biur odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe, w przypadku Warszawy jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy Spółka Akcyjna. Odpowiedzialność MPWiK kończy się jednak na głównym zaworze (wodomierzu) budynków, w którym mieszkamy lub mamy lokal, w którym prowadzimy działalność.
Stan sieci wodociągowej wewnątrz budynku może mieć wpływ na jakoś wody, aczkolwiek – jeśli budynek jest zamieszkany i woda ciągle przepływa przez rury, nie ma powodów do niepokoju. Zaniepokoić nas powinno jeśli woda zmieni kolor (np. stanie się mętna) lub zapach.
Jeśli mamy wątpliwości co do stanu rur w naszym budynku, najlepiej najpierw skontaktować się z administratorem. A dopiero później ewentualnie decydować się na badanie wody.
Aby zrobić badanie, trzeba się zgłosić do Wojewódzkiej Stacji Inspekcji Sanitarnej lub jednego z wykonujących takie testy laboratoriów. Laboratorium powinno nas poinnformować, jak dokonać poboru wody: skąd wodę pobrać, ile jej spuścić, jak umyć kran, jakich butelek użyć do pobrania i transportu. To wszystko ma wpływ na jakość wyniku, który otrzymamy.
Dużo przydatnych informacji o warszawskiej kranówcei można znaleźć na stronie MPWiK >
Rozwiązanie umowy z winy zleceniobiorcy
Jeśli organizacja nie spełnia przewidzianych w umowie wymogów dotyczących korzystania z przedmiotów jednorazowego użytku, wówczas może być wezwana do zaprzestania naruszeń zapisów umowy. Ma na to 14 dni. Jeśli nadal nie zastosuje się do ekologicznych wymogów – grozi jej rozwiązanie umowy z przyczyn leżących po jej stronie.
Póki co taka sytuacja nie miała miejsca. Także dlatego, że ani Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, ani Centrum Komunikacji Społecznej nie badało przestrzegania przez organizacje pozarządowe tej klauzuli w trakcie realizacji zadań publicznych.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23