4 czerwca 1989 roku – daty pierwszych od II wojny światowej częściowo wolnych wyborów w Polsce nie trzeba nikomu przypominać. Moment ten stał się, symbolicznym i całkiem praktycznym, początkiem szeregu przemian ekonomicznych, politycznych i społecznych, które następowały (i następują nadal) w Polsce przez kolejne trzydzieści lat.
Liberalizacja gospodarki i wycofywanie się państwa z kolejnych obszarów polityki publicznej, prywatyzacja państwowych przedsiębiorstw i zakładów pracy, kulturowe i gospodarcze otwarcie na Zachód, uchwalenie nowej Konstytucji, kolejne skandale i afery polityczne, dołączenie Polski do grona państw Unii Europejskiej – te kilka przykładów, choć istotnych, stanowi co najwyżej ułamek wszystkich kluczowych wydarzeń, które miały miejsce w naszym kraju od 1989 roku. Wymieniać można by długo, bo właściwie w każdym aspekcie życia społecznego miały miejsce przełomy, które w sumie złożyły się na to, w jakim miejscu jesteśmy dziś.
Choć przez trzydzieści lat na rynek pracy oraz do życia publicznego zdążyło wejść całkiem nowe pokolenie, niepamiętające PRL-u, a czasy transformacji wspominające co najwyżej jako mgliste obrazy z dzieciństwa, te momenty i przemiany w politycznej i społecznej historii Polski wciąż pozostają przedmiotem kontrowersji i zagorzałych sporów.
Gdzie jesteśmy? Dokąd zmierzamy?
Okres od 1989 roku to w Polsce także czas rozwoju społeczeństwa obywatelskiego.
Z debat i dyskusji, a także z potrzeb społecznych, które powstały wraz z nowym systemem, narodziło się mnóstwo organizacji pozarządowych.
Część z nich działa już od ponad dwóch dekad, niektóre zdążyły powstać i zakończyć swoją działalność, a wiele, nie mniej znaczących, narodziło się w ciągu ostatnich pięciu lat w dużym stopniu dzięki działalności pokolenia dwudziesto- i trzydziestolatków.
Jako NGO.pl chcielibyśmy w związku z tym poświęcić czerwcową okolicznościową debatę właśnie społeczeństwu obywatelskiemu i trzeciemu sektorowi. Czy ci, którzy pamiętają przełom, są zadowoleni z tego, co udało się od tego czasu osiągnąć? Co jeszcze przed nami? Jakie cele i priorytety powinniśmy sobie postawić, jako aktywiści i aktywistki? Gdzie jesteśmy jako społeczeństwo obywatelskie i trzeci sektor po tych trzydziestu latach? Jak zwykle, pytania i odpowiedzi można mnożyć. Dlatego z ogromną ciekawością czekamy na Wasze głosy i serdecznie zapraszamy do debaty!
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.