Po dwuletniej przerwie wymuszonej pandemią 19 czerwca ulicami Warszawy ponownie przejdzie Parada Równości. Największe polskie święto wolności, równości i tolerancji wystartuje o godzinie 14:00 pod Pałacem Kultury i Nauki, a sam marsz ruszy o godzinie 15:00.
Parada Równości jest najważniejszym świętem wszystkich osób, dla których wolność, równość i wzajemna tolerancja stanowią wartości nadrzędne. Organizacja tego największego prorównościowego wydarzenia w Polsce w ubiegłym roku była niemożliwa, dlatego organizatorki i organizatorzy Parady z jeszcze większą niż dotychczas dumą ogłaszają, że tegoroczny marsz został właśnie oficjalnie zarejestrowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.
Niezmiennie, tak jak od lat, warszawskiej Paradzie Równości towarzyszy szereg postulatów, do których realizacji wzywają jej uczestniczki i uczestnicy. To m.in. wezwanie do prowadzenia aktywnej polityki antydyskryminacyjnej dotyczącej wszystkich mniejszości, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści, wprowadzenie pełnej równości małżeńskiej, tańszy dostęp do kultury, miastotwórcze działania w przestrzeni miejskiej, zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu i likwidacja barier architektonicznych dla zmarginalizowanych grup czy zaprzestanie niszczenia środowiska. Z wszystkimi 12 postulatami można zapoznać się tutaj.
Postulaty Parady Równości nigdy nie były bardziej aktualne niż dzisiaj. W oficjalnym oświadczeniu Fundacja Wolontariat Równości tłumaczy:
„Od ostatniej Parady minęły dwa lata. 24 miesiące, które zmieniły tak wiele. Świat wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż w czerwcu 2019 roku, kiedy po raz ostatni szłyśmy ulicami Warszawy. Nikt nie spodziewał się wtedy pandemii, która zatrzyma świat, odbierze życia i zdrowia, ale i podstawowe wolności i prawa. Ostatnie dwa lata zmieniły nas wszystkich, ale dla społeczności LGBTQIA w Polsce były szczególnie trudne: to był czas politycznych sporów, które cynicznie wykorzystywały nasze życia do walki o wpływy, czas „tęczowej zarazy”, „stref wolnych od LGBT”, „ideologii, nie ludzi”, aresztowania Margot i zatrzymań wielu z nas. To był wreszcie czas zmian odbierających podstawowe prawa osobom mogącym zachodzić w ciążę”.
Do udziału w Paradzie Równości zaprasza Julia Maciocha, prezeska Fundacji Wolontariat Równości, od pięciu lat organizatorka Parady Równości w Warszawie:
– Być może Parada będzie w tym roku mniejsza, nie będzie mieć tylu kolorowych platform, nie będzie rozbrzmiewać tak głośną muzyką, ale będziecie tam Wy. Społeczność, dla której organizujemy ten dzień. Ponownie wyjdziemy na ulice Warszawy – zranieni, ale silniejsi, może z mniejszym rozmachem, ale większą mocą, w mniejszym gronie, ale zjednoczeni jak nigdy.
Parada Równości od lat znana jest z dbania o względy bezpieczeństwa i współpracę ze służbami porządkowymi. W tym roku troska o zdrowie i bezpieczeństwo nabiera szczególnego charakteru, dlatego organizatorzy proszą wszystkie uczestniczki i uczestników Parady o noszenie maseczek i zachowywanie bezpiecznych odstępów.
Zachęcamy do dołączenia do oficjalnego wydarzenia Parady Równości na Facebooku: Parada Równości 2021.
O Paradzie Równości
Parada Równości to największe w Polsce święto wolności, równości i tolerancji. Najważniejsze prorównościowe wydarzenie organizowane jest przez Fundację Wolontariat Równości. Od trzech lat odpowiada za nie zespół młodych wolontariuszek i wolontariuszy. Według szacunków mediów w roku 2019 w radosnym marszu wzięło udział ponad 80 tys. uczestników.
O Fundacji Wolontariat Równości
Fundacja Wolontariat Równości powstała w 2011 roku z inicjatywy Szymona Niemca i Pawła Kiepuszewskiego jako instytucja usprawniająca działania wolontariatu i wspierająca technicznie i formalnie organizację przemarszu. Fundacja co roku prowadzi nabór wolontariuszy, ale sercem obecnego składu jest grupa związana z Paradą od około 5 lat. Od takiego też czasu Wolontariat stanowi silny i sprawnie działający zespół. Prezeską Fundacji jest Julia Maciocha.
Źródło: Fundacja "Wolontariat Równości"