"Podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich" – poinformowała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Jej kandydaturę popierają – podobnie jak w 2015 roku Adama Bodnara – organizacje pozarządowe.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz ogłosiła w środę, że podjęła decyzję o kandydowaniu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Pięcioletnia kadencja Adama Bodnara, w którego Biurze prawniczka jest koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych, kończy się 9 września.
Tak, to prawda - podjęłam decyzję o kandydowaniu na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich.
— Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (@ZuzannaRB) July 29, 2020
Dotychczas poparcie dla mojej kandydatury wyraziło ponad 8️⃣0️⃣ organizacji pozarządowych (❗️). Dziękuję za Wasze wsparcie! Działamy dalej! pic.twitter.com/2laP2fqAbk
Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz jest pierwszą wysuniętą. Kluby parlamentarne mają czas na zgłoszenie własnych kandydatów i kandydatek do 10 sierpnia. OKO.press podaje nazwiska, które są na giełdzie: PiS ma brać pod uwagę m.in. odchodzącego ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza, byłego wicepremiera i lidera Porozumienia Jarosława Gowina i Przemysława Czarnka. Ostatni z wymienionych polityków – były wojewoda lubelski, a obecnie poseł – znany jest m.in. z wypowiedzi, która padła podczas kampanii wyborczej w studiu TVP, że „Czas skończyć słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie [LGBT+] nie są równi ludziom normalnym i skończmy wreszcie z tą dyskusją”. – Swojego kandydata zgłosimy we właściwym czasie – powiedziała w rozmowie z „Rzeczpospolitą” rzeczniczka partii rządzącej Anita Czerwińska.
Z kolei KO – podają Oko.press i „Rzeczpospolita” – rozważa zgłoszenie Sylwii Gregorczyk-Abram, prawniczki zaangażowanej w obronę praworządności w Polsce (reprezentowała m.in. sędziów przed polskimi sądami i TSUE), współzałożycielki Wolnych Sądów i Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS. Mecenas Gregorczyk-Abram doprowadziła do zablokowania dystrybucji naklejek „Strefa Wolna od LGBT” przez „Gazetę Polską”.
Dlaczego Zuzanna Rudzińska-Bluszcz?
Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, podobnie jak Adama Bodnara w 2015 roku, wysunięta została przez organizacje pozarządowe. Już 90 wyraziło dla niej poparcie. „Nasza kandydatka związała swoje życie zawodowe z ochroną praw człowieka. Opuściła prestiżową kancelarię prawną by podjąć się służby publicznej jako koordynatorka strategicznych postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (…) Łączy wybitne umiejętności prawnicze z głębokim zaangażowaniem w sprawy obywatelskie, co widać w jej działalności w organizacjach pozarządowych i wsparciu prawnym osób nieuprzywilejowanych” – argumentują i podkreślają duże doświadczenie prawniczki, która była m.in. sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w Adwokaturze i członkinią Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz występowała w sądach w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, czystego powietrza, praw dzieci i osób starszych, a także wolności słowa. Poza tym, organizowała w Biurze RPO Okrągły Stół do walki z patotreściami w Internecie.
– Chyba najbardziej cieszy mnie to, że organizacje udzielają poparcia i jednocześnie mają oczekiwanie spotkania, możliwości zadania pytań. Tego, że kandydatka będzie miała pomysł jak wyjść poza standardowe działania – komentuje w rozmowie z ngo.pl Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Z programem Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz można zapoznać się na stronie: https://naszrzecznik.pl/.
W tym miejscu, a także w portalu ngo.pl również kolejne organizacje mogą wyrazić poparcie dla kandydatki.
Nasz Rzecznik – naszedł czas na głos organizacji społecznych. Poprzyj kandydatkę na RPO!
Co zrobi opozycja?
Teraz organizacje apelują do klubów parlamentarnych o poparcie Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, bo zgłoszenia formalnie dokonuje grupa 35 posłów lub marszałek Sejmu. Pięć lat temu za Adamem Bodnarem opowiedziały się PO, PSL i SLD. Jakie stanowisko teraz zajmie opozycja?
– Z naszej strony jeszcze nie ma decyzji co do poparcia tej kandydatki. Decyzję o ewentualnym poparciu kandydatki lub kandydata na RPO, podejmiemy po spotkaniach z wszystkimi chętnymi – mówi ngo.pl Anna Maria Żukowska, rzeczniczka Lewicy.
A PSL? – Rozmawialiśmy z przedstawicielami organizacji, które wysunęły kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Na pewno spotkamy się z kandydatką, aby porozmawiać o tym, jak widzi rolę Rzecznika Praw Obywatelskich i jakie ma pomysły. Na ten moment nie składamy żadnych deklaracji, pozostajemy otwarci – odpowiada Miłosz Motyka, rzecznik partii.
Rozmawiamy również z Robertem Kropiwnickim z PO: - Jesteśmy umówieni na spotkanie z Zuzanną Rudzińską-Bluszcz. Rozmawiać będziemy w piątek.
Pytamy, czy KO zgłosi własną kandydatkę - mec. Sylwię Gregorczyk-Abram. W odpowiedzi słyszymy, że na ten moment niczego nie można wykluczyć.
Rzecznika wybiera Sejm za zgodą Senatu. W Sejmie wystarczy zwykła większość głosów – ma ją PiS. Po wyłonieniu RPO, Sejm kieruje uchwałę do Senatu, który ma miesiąc na jej przyjęcie lub odrzucenie. W tym drugim wypadku, procedura ruszy od nowa. Brak decyzji w terminie, jest równoznaczny z akceptacją. Rzecznik pełni obowiązki, dopóki nie zostanie wyłoniony nowy. Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 7 sierpnia.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.