Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jedyną zgłoszoną kandydatką na urząd RPO
W poniedziałek 10 sierpnia minął czas na zgłoszenie kandydatów i kandydatek na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich przez kluby parlamentarne i marszałka Sejmu. Koalicja Obywatelska i Lewica zgłosiły kandydaturę Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz. Wysunęły ją – podobnie jak w 2015 roku Adama Bodnara – organizacje społeczne. To jedyna zgłoszona kandydatura.
"Zgodnie z Regulaminem Sejmu, wczoraj upłynął termin na zgłaszanie kandydatów na RPO. Kandydatura zgłoszona przez ponad 350 organizacji społecznych jest jedyną. Poparcie tak dużej liczby różnych środowisk pokazuje, że prawa obywatelskie mogą łączyć we wspólnym działaniu ponad podziałami" – napisała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz na Twitterze.
Zgodnie z Reg. Sejmu, wczoraj upłynął termin na zgłaszanie kandydatów na RPO. Kandydatura zgłoszona przez ponad 350 organizacji społecznych jest jedyną. Poparcie tak dużej liczby różnych środowisk pokazuje, że prawa obywatelskie mogą łączyć we wspólnym działaniu ponad podziałami.
— Zuzanna Rudzińska-Bluszcz (@ZuzannaRB) August 11, 2020
Z poparciem organizacji. Formalnie zgłoszona przez KO i Lewicę
Kandydatura Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, podobnie jak Adama Bodnara w 2015 roku, wysunięta została przez organizacje pozarządowe. W chwili publikacji tekstu 355 wyraziło dla niej poparcie.
Nasz Rzecznik – nadszedł czas na głos organizacji społecznych. Poprzyj kandydatkę na RPO!
Pięć lat temu za Adamem Bodnarem opowiedziały się PO, PSL i SLD. Zuzannę Rudzińską-Bluszcz popiera klub Koalicji Obywatelskiej. Ngo.pl dowiedziało się, że Lewica również. A to grupa 35 posłów formalnie dokonuje zgłoszenia kandydata. Mógł to również zrobić marszałek Sejmu.
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz jest koordynatorką ds. strategicznych postępowań sądowych w Biurze RPO Adama Bodnara. Prawniczka była m.in. sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego w Adwokaturze i członkinią Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz występowała w sądach w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, czystego powietrza, praw dzieci i osób starszych, a także wolności słowa. Poza tym, organizowała w Biurze RPO Okrągły Stół do walki z patotreściami w Internecie
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Prawa obywatelskie są tym, co nas łączy
O swoim programie kandydatka mówiła na konferencji zorganizowanej z przedstawicielami organizacji, które ją popierają. – To organizacje z dużych miast i małych gmin, religijne i laickie, zajmujące się seniorami i pracujące z dziećmi – mówiła, prezentując mapę poparcia dla jej kandydatury. – Nie dajmy sobie wmówić, że Polska jest podzielona. Prawa obywatelskie są tym, co nas łączy. Żyjemy obok siebie, stoimy w tych samych kolejkach do lekarzy, oddychamy tym samym zanieczyszczonym powietrzem, część z nas łączy pracę z opieką nad starszymi członkami rodziny i pomagało dzieciom w nauce zdalnej. Prawa obywatelskie nie są bardziej jednej lub drugiej strony, są nasze – kontynuowała.
Kandydatka nakreśliła wizję „urzędu na miarę III dekady XXI wieku” i wyznaczyła pięć obszarów, w których chciałaby działać:
- Prawo do ochrony zdrowia
- Edukacja
- Prawa seniorów
- Ochrona środowiska i klimat
- Bezpieczeństwo cyfrowe (dzieci i danych obywateli).
– Kiedy podjęłam decyzję słyszałam, że to się nie uda. Nie zraża mnie to. W 1989 roku miałam siedem lat. Nie interesują mnie rozgrzewające do czerwoności debatę publiczną spory światopoglądowe, ideologiczne. Mnie interesuje człowiek. Nie rozumiem, jak można nienawidzić drugiej osoby ze względu na jakąkolwiek jego cechę Wierzę, że wszyscy możemy czuć się w Polsce u siebie – podsumowywała.
Głos zabrał Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: – Mieliśmy przyjemność poznać Zuzannę Rudzińską-Bluszcz w działaniu przeciw patologicznym treściom w Internecie. Zobaczyliśmy model, który jest nam bliski: szerokie rozpoznanie problemu, nazwanie go, nagłośnienie i zaplanowanie konkretnych działań. Deklaruje nasze wsparcie i pomoc grona licznych organizacji, co bardzo nas cieszy.
Radosław Puśko z Instytutu Działań Miejskich w Białymstoku i Kongresu Ruchu Miejskich zauważył, że wyznaczone przez Zuzannę Rudzińską-Bluszcz są bliskie aktywistom miejskim: – Jesteśmy z panią. Ruchy miejskie wspierają pani kandydaturę.
Pytana o pierwszą sprawę, którą zajęłaby się obejmując urząd, wskazała audyt praw obywatelskich w pandemii.
Pięcioletnia kadencja Adama Bodnara dobiega końca 9 września – sprawuje urząd dopóki nie zostanie wyłoniony jego następca. Rzecznika wybiera Sejm za zgodą Senatu. W Sejmie wystarczy zwykła większość głosów – ma ją PiS. Po wyłonieniu RPO, Sejm kieruje uchwałę do Senatu, który ma miesiąc na jej przyjęcie lub odrzucenie. W tym drugim wypadku, procedura ruszy od nowa. Brak decyzji w terminie jest równoznaczny z akceptacją. Rzecznik pełni obowiązki, dopóki nie zostanie wyłoniony nowy.
Najbliższe posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na piątek (14 sierpnia). W porządku obrad w momencie publikacji tekstu nie pojawił się wybór RPO.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.