Zmieniamy statut organizacji pozarządowej, w tym punkt dotyczący zmiany sposobu reprezentacji z dwuosobowej na jednoosobową. Jakie dokumenty powinniśmy przesłać do KRS? Kto powinien podpisać nowy statut?
Zmiana statutu wymaga uchwały o zmianie statutu, podjętej w sposób określony w obecnie obowiązującym statucie. W stowarzyszeniu organem uprawnionym do podjęcia uchwały o zmianie statutu jest Walne Zebranie, natomiast zawsze należy dotrzymać też pozostałych warunków ważności uchwały (kworum i odpowiednia większość osób głosujących).
Zawartość i podpisy pod uchwałą i statutem
W uchwale o zmianie statutu należy dokładnie opisać, które paragrafy statutu się zmieniają i w jaki sposób.
W stowarzyszeniu dokumentem potwierdzającym obrady Walnego, na którym jest procedowana zmiana statutu, jest też protokół i lista obecności. Protokół z zebrania oraz uchwały podjęte na Walnym, w tym uchwała o zmianie statutu, są podpisywane przez przewodniczącego i protokolanta (wybiera się ich na początku zebrania).
Oprócz tego należy też przygotować statut uwzględniający uchwaloną zmianę. Statut jest podpisywany przez zarząd organizacji (w sposób zgodny ze sposobem reprezentacji określonym w dotychczasowym statucie, ale mogą go podpisać też wszyscy członkowie zarządu).
Niektórzy praktykują też parafowanie każdej strony statutu przez zarząd, ale przepisy tego nie wymagają i nie wydaje się to konieczne.
Jakie formularze KRS
Podstawowym wnioskiem, na którym zgłasza się zmianę statutu jest wniosek KRS-Z20.
Oprócz podstawowych danych, należy w nim wypełnić pole C.5 – podać datę uchwalenia zmiany oraz wskazać, które paragrafy statutu ulegają zmianie (w tym polu nie opisuje się na czym polega zmiana, gdyż to wynika z treści uchwały o zmianie statutu). Jeśli zmiana statutu obejmuje też zmianę celu organizacji, to w formularzu KRS-Z20 należy też wypełnić pole C.8.
Zmiana reprezentacji – KRS ZK
Opisana w pytaniu, które postawiliśmy sobie na początku tekstu, zmiana statutu, obejmuje zmianę sposobu reprezentacji. W takim przypadku konieczne jest również wypełnienie formularza KRS-ZK. W tym formularzu, w części II należy wypełnić pole nr 4, wpisując nowy sposób reprezentacji organizacji (powinien być to dokładnie zacytowany paragraf z nowego statutu określający nowy sposób reprezentacji).
Załączniki do wniosku wymienia się w formularzu KRS-Z20. W przypadku zmiany statutu stowarzyszenia będą to:
- uchwała o zmianie statutu – 1 egz.
- protokół z Walnego – 1 egz.
- lista obecności – 1 egz.
- statut (wersja z naniesionymi zmianami) – 2 egz. (jeden egzemplarz zostaje w KRS, drugi jest przesyłany do organu nadzoru – starosty).
W fundacji
Jeśli to fundacja zmienia statut, to szczegółowy tryb zmiany statutu jest określony w obecnym statucie fundacji – tam jest opisane jaki organ podejmuje uchwałę o zmianie statutu i w jakim trybie. Często zmiana statutu należy do kompetencji zarządu, ale czasem jest to rada fundacji lub fundator, a czasem ze statutu wynika, że określony organ podejmuje uchwałę o zmianie statutu, ale zmiana musi być zaopiniowana przez inny organ.
Trzeba zadbać, żeby cała opisana w statucie procedura była zachowana i procedura ta powinna mieć odzwierciedlenie w dokumentach wysyłanych do KRS. Nie ma konieczności, aby w fundacji był sporządzony protokół z zebrania, jeśli nie ma takiej przyjętej procedury (ale taki dokument może powstać). W fundacji generalnie wystarczy uchwała o zmianie statutu, podpisana przez członków odpowiedniego organu.
W przypadku fundacji należy dołączyć 3 wersje statutu z naniesionymi zmianami, gdyż fundacja ma dwa organy nadzoru, do których KRS prześle statut po zatwierdzeniu zmian.
Formularze składane do KRS (w tym przypadku KRS-Z20 i KRS-ZK) zawsze są podpisywane przez zarząd ngo, zgodnie ze sposobem reprezentacji (bez względu na to, jaki organ jest uprawniony do podejmowania uchwały o zmianie statutu).
Formularze KRS w poradnik.ngo.pl
Link do pustych i przykładowo wypełnionych formularzy (przykłady są dla fundacji, ale można zaadoptować je do stowarzyszenia) – https://poradnik.ngo.pl/formularze-krs-zmiana-statutu-fundacji-w-tym-zmiana-celu-i-sposobu-reprezentacji
Często powstaje pytanie, od którego momentu obowiązuje zmieniony statut – od podjęcia uchwały przez uprawniony organ, czy od zatwierdzenia zmiany przez KRS? Przepisy nie odpowiadają wprost na to pytanie, ale dominujące stanowiska w orzecznictwie sądowym i literaturze prawnej wskazują, że zmiana statutu wchodzi w życie z dniem zatwierdzenia zmiany przez KRS (w przeciwieństwie do zmiany w składzie władz organizacji – gdzie liczy się data określona w uchwale a nie data wpisania zmiany w KRS, więcej "Od kiedy…").
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23