Zarówno za granicą, jak i w Polsce, rodziny zaginionych nie mogą zaznać spokoju. Wiele z nich nie przestawia rzeczy w pokoju zaginionego, nie wyrzuca jego rzeczy. Przecież będą mu potrzebne, kiedy wróci.
30 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych. Pomimo że ten dzień związany jest pamięcią o ofiarach wymuszonych zaginięć, porwań, tortur i prześladowań, Fundacja ITAKA postanowiła zwrócić uwagę na to, że ludzie znikają bez śladu nie tylko w konsekwencji celowych działań systemów totalitarnych, ale także w czasach pokoju, w tak zwanym cywilizowanym, bezpiecznym świecie.
Zaginięcia zdarzają się wszędzie, nawet w krajach bezpiecznych, w których nie toczą się działania wojenne ani konflikty zbrojne. W Polsce każdego roku tysiące ludzi wychodzą z domu i giną bez wieści.
Takimi przypadkami od 20 lat całościowo zajmuje się Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.
Co przeżywają rodziny osób zaginionych?
Na całym świecie relacje rodzin osób zaginionych bywają podobne. „Nie wiemy, co się stało, nie znamy odpowiedzi, boimy się pytać” – tak mówią o swoich doświadczeniach rodziny. To właśnie one przez lata żyją w traumie, nie mogąc zrozumieć, co się wydarzyło. Przez lata dręczy je pytanie: „dlaczego właśnie my?”. Zarówno za granicą, jak i w Polsce, rodziny zaginionych nie mogą zaznać spokoju. Wiele z nich nie przestawia rzeczy w pokoju zaginionego, nie wyrzuca jego rzeczy. Będą mu potrzebne, kiedy wróci.
Żyją, trzymając się resztek nadziei na odnalezienie bliskiej osoby. Dla nich kalendarz zatrzymuje się w dniu zaginięcia, a życie po takim wydarzeniu nie jest już nigdy takie same.
Początki Fundacji ITAKA
Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych powstała z chęci pomocy rodzinom ludzi zaginionych i od 20 lat angażuje się w działania na ich rzecz. Twórcami fundacji były osoby związanie z programem „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”, który na początku lat 90. był niezwykle popularny.
Twórcy produkcji zauważyli, że kiedy gasną światła w studiu TV, rodziny osób zaginionych znów są pozostawiane same sobie. Właśnie dlatego pracujące przy programie osoby – Alicja Tomaszewska, Anna Jurkiewicz, Wojciech Tochman, Lidia Ostałowska i Bożena Dudko – powołały do życia fundację, która do dziś pomaga zaginionym i ich rodzinom.
Problem zaginięć w Polsce
Skalę problemu zaginięć ułatwiają zrozumieć liczby. Co roku w Polsce ginie kilkadziesiąt tysięcy osób (19 tysięcy osób, z czego 5 tysięcy to osoby poniżej 17. roku życia – według danych policji za rok 2018). Pomimo skoku cywilizacyjnego i technologicznego, jaki obserwowaliśmy w naszym kraju w ostatnich dekadach, przybywa ludzi, którzy giną bez śladu. Ich liczba przez ostatnie 20 lat podwoiła się. Przez lata w fundacji nauczyliśmy się, że każde zaginięcie jest inne.
Zaginięcia zdarzają się bez względu na płeć, miejsce zamieszkania czy stan portfela.
Ich przyczyny są różne w zależności od wieku. Dzieci giną z powodu roztargnienia rodziców, nastolatkowie uciekają z domów, dorośli nie potrafią zmierzyć się ze swoimi problemami, cierpią z powodu depresji i innych chorób psychicznych, zaś osoby starsze mogą zaginąć z powodu demencji czy choroby Alzheimera.
Warto pamiętać, że oprócz stresu i cierpienia rodziny mierzą się z problemami czysto praktycznymi. Nie można pobrać pieniędzy z konta zaginionego współmałżonka, wyrobić dziecku paszportu czy sprzedać mieszkania. Bywa, że taka sytuacja trwa latami, a rodziny nie mają do kogo zwrócić się po pomoc. Często w takich momentach chwytają za telefon i wybierają numer do ITAKI.
Jak pomagamy?
Fundacja ITAKA prowadzi działania poszukiwawcze poprzez publikowanie wizerunków w mediach i internecie oraz wspiera rodziny osób zaginionych poprzez poradnictwo psychologiczne i prawne. Organizacja prowadzi telefony interwencyjne i portal zaginieni.pl, gdzie publikuje wizerunki osób zaginionych. ITAKA jest też operatorem Telefonu w sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka – 116 000. Fundacja zabiegała również o wprowadzenie do Polski systemu Child Alert!
Prowadzimy także akcje społeczne i edukacyjne. Dzięki naszej działalności udało się wprowadzić do debaty publicznej temat depresji, który jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie był znany szerokim grupom odbiorców (depresja jest jednym z najczęstszych powodów zaginięć). W naszych działaniach zawsze na pierwszym miejscu stawiamy osoby, które zwracają się do nas o pomoc i od lat obdarzają nas zaufaniem.
Przez 20 lat udało nam się odnaleźć ponad 11 000 osób, których rodziny otrzymały pomoc w najtrudniejszych momentach swojego życia.
Nasze doświadczenie w działaniach pomocowych wykorzystaliśmy do stworzenia „Centrum Wsparcia”, jedynego w Polsce 24-godzinnego centrum pomocy dla osób w stanie kryzysu psychicznego, w którym nasi konsultanci na odległość podejmują interwencje, często ratując ludzkie życie.
Chęć niesienia pomocy w Polsce i na świecie
Chęć pomocy zaginionym oraz solidarność z ich rodzinami – to wartości, o których w szczególny sposób powinniśmy pamiętać dziś, 30 sierpnia, podczas Międzynarodowego Dnia Pamięci Osób Zaginionych ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tego dnia myślimy o wszystkich ludziach zaginionych bez śladu oraz dręczonych i porywanych podczas konfliktów i wojen, jak i zaginionych w czasach pokoju. Bądźmy tego dnia solidarni ze wszystkimi potrzebującymi naszej pomocy!
Alicja Tomaszewska – prezes zarządu Fundacji ITAKA.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.