9 czerwca będziemy głosować w wyborach, które na kolejne lata ukształtują Unię Europejską – naszą Europę. Przygotowując się do tej decyzji, warto przypomnieć sobie wartości, który kieruje się Unia Europejska, a które zostały zapisane w Karcie Praw Podstawowych.
Godność
Pierwszy rozdział Karty, noszący tytuł „Godność” odnosi się do najważniejszej wartości, bowiem to właśnie w walce o zapewnienie godności ludzkiej ma źródło cały system ochrony praw człowieka. Więcej na ten temat w artykule: „GODNOŚĆ – fundamentem systemu ochrony praw człowieka”.
Wiele polskich organizacji w praktyce kieruje się tą zasadą. Poznaj kilka z nich: „Godność kluczem do innych wartości”.
Wolność
Dla sektora organizacji pozarządowych szczególne znaczenie ma drugi rozdział Karty Praw Podstawowych. Rozdział ten definiuje i chroni najważniejszy dla przestrzeni obywatelskiej obszar wolności. Jak to wygląda w praktyce? Przeczytaj „WOLNOŚCI w Karcie Praw Podstawowych budulcem przestrzeni obywatelskiej”.
Poznajcie polskie organizacje pozarządowe, które w swoich działaniach realizują poszczególne artykuły rozdziału Wolność, przekuwając teorię na praktykę: „Wolność kocham i rozumiem”.
Solidarność
Unia Europejska jest projektem politycznym, którego istotnym celem jest wyrównywanie społecznych i ekonomicznych nierówności we wszystkich państwach członkowskich. Rozdział IV Karty Praw Podstawowych noszący tytuł „Solidarność” zbiera przysługujące obywatelom Unii Europejskiej prawa dotyczące warunków życia i pracy. Jak wyglądają szczegóły? Przeczytaj: „SOLIDARNOŚĆ – celem i sposobem działania Unii Europejskiej”.
Dla wielu polskich organizacji ta wartość to fundament działalności. Poznaj je: „Solidarność to nie jest puste słowo”.
Prawa obywatelskie
Prawa obywatelskie zawarte w Karcie Praw Podstawowych regulują przede wszystkim relacje między obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej a instytucjami Unii Europejskiej. To dzięki nim możemy głosować w eurowyborach. Poznaj nieco teorii: „Karta Praw Podstawowych i PRAWA OBYWATELSKIE w Unii Europejskiej”.
I przeczytaj, jak organizacje pozarządowe dbają o to, by prawa obywatelskie były realizowane: „Obywatelko, obywatelu – masz prawa”.
Praworządność
Kluczowym dla realizacji praw i wolności jednostek jest prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, nic więc dziwnego, że Karta praw podstawowych zawiera rozdział jemu poświęcony: „PRAWORZĄDNOŚĆ – kluczem do obrony praw podstawowych”.
W Polsce nie brakuje organizacji, które starają się, by wymiar sprawiedliwości funkcjonował jak najlepiej. Poznaj niektóre z nich: „Niezależny wymiar sprawiedliwości fundamentem przestrzegania praw”.
Przeczytaj więcej o wartościach europejskich: „Wartości fundamentem Unii Europejskiej”.
Ten artykuł ukazał się w cyklu „UE – Polska – organizacje”.
Źródło: informacja własna ngo.pl