Wystarczą chęci, trochę czasu i zrozumienia dla różnych sytuacji. Wolontariat to naprawdę dobra sprawa – przekonuje Anna Hoffman, prezeska Spółdzielni Socjalnej „Na Piątkę” z Grodziska Wielkopolskiego. Gdy kilka lat temu w jej głowie zakiełkował pomysł założenia spółdzielni, doskonale wiedziała, do których drzwi zapukać, aby odnaleźć pomoc. Szczerą, życzliwą, bezinteresowną pomoc.
Spółdzielnia Socjalna Na Piątkę od kilku lat prowadzi sklep z pieczywem i wyrobami cukierniczymi oraz barek z napojami, kanapkami i przekąskami, które wykonują osoby z niepełnosprawnościami. Sklep sąsiaduje z zakładem poprawczym, którego wychowankowie i wychowawcy regularnie pokazują, że można na nich liczyć.
– Już w 2017 roku, gdy tworzyliśmy spółdzielnię, doświadczyliśmy pierwszej pomocy z ich strony. Wychowankowie pod nadzorem opiekunów wyremontowali nam sklep. Skuli tynki w środku i podłogę. Przygotowali lokal do wejścia fachowców. Nie wiem, jak potoczyła się ich droga, ale jako wolontariusze zachowywali się wzorowo. To byli wspaniali ludzie – wspomina Anna Hoffman. Podkreśla, że była to ogromna pomoc, na którą spółdzielnia nie miała wtedy pieniędzy.
Czuli, że ma to sens
W tym roku sklep wymagał odnowienia. Były fundusze na farbę, ale nie było na fachowców. Tym razem rękawy zakasali wychowawcy zakładu poprawczego, a nie jego wychowankowie.
– Panowie pracowali w wakacje, aby zdążyć przed nowym rokiem szkolnym. Zrobili to szybko, abyśmy mogli posprzątać sklep i znów otworzyć jego drzwi. W ramach wolontariatu pracowniczego zabezpieczyli newralgiczne miejsca i pomalowali sufit oraz kasetony. Jesteśmy im bardzo wdzięczni – przyznaje Anna Hoffman.
Chwali otwartość kadry kierowniczej ośrodka i ideę wolontariatu. – Jest to rzecz, która – używając górnolotnych słów – uszlachetnia każdego z nas. Z rozmów z tymi panami wynikało, że oni również czuli się z tym fajnie i czuli, że ta praca ma sens. Oni tutaj codziennie są, widzą, jak nasza młodzież pracuje. Czują empatię, bo ich praca i nasza praca są porównywalne. Wszyscy pracujemy z osobami, które mają problemy. Naszą rolą jest, aby te osoby nauczyły się żyć normalnie.
Budują współpracę
Na fali pozytywnych doświadczeń prezeska spółdzielni planuje rozwijać współpracę wolontariacką. Wkrótce będzie ku temu okazja, ponieważ Spółdzielnia Socjalna „Na Piątkę” otrzymała dziewięć tysięcy złotych dofinansowania z przeprowadzanego przez Centrum PISOP konkursu Wielkopolska Wiara.
Wspólnie z Centrum PISOP pracuje także nad podejmowaniem działań partnerskich na rzecz współpracy z przedsiębiorcami, instytucjami i organizacjami społecznymi. Efektem będzie zaplanowany na koniec października happening w Grodzisku Wielkopolskim. – Już dziś zapraszam do nas. Będziemy potrzebować ludzi do pomocy, bo sami nie jesteśmy w stanie być w kilku miejscach jednocześnie. Wystarczy dobra wola, chęci i trochę zrozumienia dla różnych sytuacji. Być może ta pomoc będzie dla kogoś takim dobrym spełnieniem się? – zastanawia się Anna Hoffman.
Źródło: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "PISOP"