Podczas epidemii koronawirusa warszawskie organizacje pozarządowe stanęły na wysokości zadania. Nie sposób opisać wszystkich działań, które podjęły grupy formalne i nieformalne. Przedstawiamy przykłady kilku organizacji, które zaangażowały się w pomoc społeczności lokalnej. Chcesz pokazać, co zrobiła Twoja organizacja? Napisz na ngo.pl!
Poradnictwo kryzysowe dla cudzoziemców
– Sytuacja migrantów w Warszawie jest podwójnie dramatyczna. Migranci często są pierwszymi osobami do zwolnienia, a do tego wiele osób ma nieuregulowany status prawny (najczęściej, nie ze swojej winy), co utrudnia dostęp do praktycznie wszystkiego, w tym służby zdrowia – mówi Witek Hebanowski z Fundacji Inna Przestrzeń i dodaje – Wielu migrantom będzie dużo trudniej niż nam załatwić sprawy on-line. I nie chodzi wyłącznie o kwestie językowe, ale np. o brak numeru PESEL. Do tego dochodzi kwestia trudności z powrotem do kraju w związku zamknięciem granic.
Podczas ostatniego posiedzenia KDS-u ds. cudzoziemców przeprowadzono wśród członków i członkiń ankietę dotyczącą problemów związanych z pandemią koronawirusa.
– Organizacje zajmujące się pomocą cudzoziemcom widzą zwiększone zapotrzebowanie na poradnictwo, szczególnie specjalistyczne, kryzysowe, psychologiczne, ale to jedynie wierzchołek góry lodowej – dodaje Hebanowski.
Centrum Komunikacji Społecznej oraz Biuro Spraw Międzynarodowych – uczestniczące w posiedzeniu KDS-u – wykazały gotowość pomocy, między innymi poprzez przygotowanie wielojęzycznej informacji dla cudzoziemców.
Na straży praw pracowniczych
Pracownice i pracownicy są szczególnie narażeni na konsekwencje kryzysu związanego z epidemią koronawirusa. Pracodawcy już zapowiadają pierwsze grupowe zwolnienia, a wiele zakładów pracy nie jest przygotowanych na wdrożenie nowych zasad higieny, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom.
Tuż po pierwszych decyzjach władz publicznych o ograniczeniu działalności placówek edukacyjnych, kulturalnych i opiekuńczych, Inicjatywa Pracownicza uruchomiła specjalny serwis poświęcony wpływowi epidemii na sytuację pracowników i pracownic. Są w nim publikowane porady prawne, informacje o działaniach komisji zakładowych i międzyzakładowych, raporty z innych krajów oraz informacje na temat przygotowywanej przez rząd „tarczy antykryzysowej”.
– W Warszawie szczególnie monitorujemy sytuację pracownic i pracowników w placówkach kulturalnych i na uniwersytetach. Udało nam się wywalczyć, żeby niepotrzebne pomieszczenia na Uniwersytecie Warszawskim nie były wykorzystywane, dzięki czemu sprzątający je pracownicy nie muszą stawiać się każdego dnia w pracy, co zmniejsza ryzyko zarażenia – wyjaśnia Jakub Grzegorczyk z Inicjatywy Pracowniczej.
Jedzenie dla medyków od społeczności wietnamskiej
– Po mojej informacji – zarazem apelu – umieszczonej na facebookowej stronie Wietnamskich Właścicieli Lokali Gastronomicznych w Polsce, o możliwości włączenia się w akcję "gastro dla lekarzy" zgłosiło się wiele lokali gotowych dostarczać bezpłatne posiłki. Nawiązaliśmy kontakty z polskimi organizatorami i wietnamska akcja przygotowania obiadów dla służb medycznych nabrała tempa. Kilka dni później rozrosła się do szycia maseczek i dostarczania innych artykułów higienicznych. W ostatnich dniach wydajemy także gorące wieczorne posiłki prosto z foodtrucka. Obecnie maseczek wydaliśmy około 20 000, a porcji obiadowych około 5 000 – mówi Ngo Van Tuong.
Źródło: Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO)
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23