Warszawskie organizacje uruchamiają nowe zasoby w obliczu epidemii
Kontynuujemy cykl tekstów opisujących działania warszawskiego trzeciego sektora w czasie epidemii. Zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi historiami pokazującymi, jak sprawnie stołeczne organizacje pozarządowe odnajdują się w nowej rzeczywistości.
Jedzenie dla wszystkich, którzy potrzebują
Fundacja Samodzielność od Kuchni od pierwszego dnia epidemii zaangażowała się w pomoc. W ciągu kilku godzin została podjęta decyzja o zawieszeniu standardowych działań fundacji i rozpoczęciu hurtowej produkcji zupy. Posiłki są dostarczane osobom dotkniętym kryzysem bezdomności, seniorom, rodzinom objętym pomocą społeczną oraz personelowi ze szpitala na ulicy Szaserów.
Wstępnie fundacja planowała produkować 50 litrów zupy dziennie i dostarczać ją społeczności lokalnej na Mokotowie, jednak szybko okazało się, że zapotrzebowanie jest znacznie większe.
– Obecnie gotujemy 70 litrów zupy dziennie i dostarczamy ją nawet na Wilanów i Pragę – wyjaśnia Iga Pietrusińska z Fundacji Samodzielność od Kuchni.
W związku ze skalą przedsięwzięcia organizacja potrzebowała wsparcia finansowego na zakup produktów. Z pomocą przyszło finansowanie społecznościowe, dostawcy żywności oraz inne firmy.
– Kilka worków warzyw dostarczono nam dosłownie w ciągu paru godzin, a dzięki zrzutce mamy fundusze na działanie do końca kwietnia, jednak wiele wskazuje, że sytuacja się przedłuży, więc już zbieramy na maj, a może nawet czerwiec – mówi Pietrusińska.
Mokotowscy harcerze szyją maseczki
Harcerze to bardzo liczna i zróżnicowana grupa, a tym samym zaangażowana w wiele działań pomocowych podczas epidemii. Wielkim sukcesem okazała się m.in. akcja szycia maseczek, którą zapoczątkował hufiec Nowy Dwór Mazowiecki, chcąc wesprzeć lokalny szpital,. Do akcji dołączyła już cała stołeczna chorągiew.
– Obecnie w Warszawie udało nam się uszyć ponad 45tys. maseczek, a na samym Mokotowie było to 2 600 – tłumaczy drużynowy Jan Marzantowicz, koordynujący akcję na terenie Mokotowa i dodaje: – W naszej dzielnicy zaangażowanych jest około stu osób. Aby być skuteczniejszymi, podzieliliśmy się na zespoły: tnące materiał, przygotowujące go do szycia, szyjące oraz zajmujące się logistyką.
Harcerki i harcerze podeszli do zadania ze znaną sobie starannością: na początku wyprodukowali sześć prototypów maseczek, które zostały przedstawione szpitalom, z czego zostały wybrane dwa: maseczki z fizeliny oraz maseczki z fizeliny i bawełny.
– Sporym wyzwaniem jest kwestia materiałów, jednak dzięki zaangażowaniu stołecznej chorągwi oraz prywatnych darczyńców obecnie materiałów nie brakuje – opowiada Marzantowicz.
Napisz o sobie!
Pomagacie osobom starszym, aby nie musiały wychodzić z domu po sprawunki? Szyjecie maseczki ochronne? Opiekujecie się osobami w kryzysie bezdomności? Gotujecie posiłki dla lekarzy?
W serwisie warszawa.ngo.pl chcemy pokazać, co robicie.
Piszcie: https://moje.ngo.pl
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23