Warszawa to miasto różnorodności, nie ma w niej „swoich” i „obcych”
W niedzielę 2 września odbył się Wielki Piknik Różnorodności – najważniejsze wydarzenie Warszawskich Dni Różnorodności. Przy Skwerze Tadeusza Kahla nad Wisłą rozgościło się namiotowe miasteczko organizacji pozarządowych. Można było zapoznać się z ich ofertą, porozmawiać z osobami w nich działającymi, wziąć udział w warsztatach.
Celem wydarzenia było pokazanie, że Warszawa to miasto różnorodności i nie ma w niej “swoich” i “obcych”. Piknik miał dać możliwość poznania się oraz wymiany często tak różnych i tak podobnych doświadczeń wszystkich mieszkańców stolicy: osób o różnej płci, wyznaniu, pochodzeniu, orientacji seksualnej, stopniu sprawności, kolorze skóry czy wieku.
Na głodnych i spragnionych czekał wielokulturowy market kulinarny. Można było spróbować przysmaków kuchni z Kirgistanu, Tadżykistanu, Gruzji, Czeczenii, Erytrei, Afganistanu i Dagestanu.
Nie zabrakło wydarzeń kulturalnych: do tańca zagrał zespół CzessBand, a Klub Komediowy pokazał improwizowany spektakl. Na koniec odbył się pokaz filmu “Człowiek” w reżyserii Yanna Arthus-Bertranda. To niezwykły, zbiorowy portret ludzi z całego świata.
Przez cały czas trwania pikniku działał darmowy serwis rowerowy.
W pikniku wzięły udział: Fundacja MamyGłos, Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii, Qwear, Fundacja eF kropka, Refugee.pl, Fundacja Ocalenie, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS), Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ, Fundacja Zaczyn, Stowarzyszenie na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych osób niepełnosprawnych "Ożarowska", Fundacja Kultury bez Barier, Fundacja Sustinae, Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja KLAMRA, Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, Niebieska Linia, Centrum Praw Kobiet, Fundacja Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Centrum Wielokulturowe w Warszawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl