Tegoroczne, piąte już Warszawskie Dni Różnorodności zakończyły się plenerowym piknikiem pod Pałacem Kultury i Nauki. Zobaczcie, co się na nim działo.
Od 10 do 16 czerwca obchodziliśmy 5. Warszawskie Dni Różnorodności. Idea, jaka od początku przyświeca organizatorom tego corocznego wydarzenia to pokazanie, że Warszawa to przyjazne i tolerancyjne miasto, w którym jest miejsce dla każdej i każdego, niezależnie od wieku, płci, stopnia sprawności, orientacji seksualnej, czy pochodzenia.
Tegoroczna edycja była wyjątkowo bogata w wydarzenia. Odbyło się ich ponad 50, w różnych dzielnicach stolicy. Wystawy, projekcje filmowe, wykłady, warsztaty, seminaria, gra miejska, specjalny tramwaj kursujący warszawskimi ulicami, aukcja sztuki - to wszystko wydarzyło się w ciągu zaledwie kilku dni! A zwieńczeniem była Niedziela Różnorodności - wielki, plenerowy piknik w Parku Świętokrzyskim przy PKiN.
Kultura łączy
W Warszawie spotkać można już chyba niemal wszystkie nacje świata. Wiele z nich można było poznać na pikniku. Ukraina, Indie, Pakistan, Nepal, Turcja, Kolumbia, Gruzja, Filipiny, Indonezja, Somalia, Maroko, Wietnam - to kraje, których muzykę, taniec, stroje, zwyczaje czy kuchnię można było poznać na niedzielnym pikniku.
Wspólny, ponadnarodowy taniec przedstawicieli wszystkich tych krajów udowodnił, że kultura łączy a nie dzieli. W repertuarze pojawił się także nasz polski polonez.
Więcej niż sport
Na pikniku nie zabrakło wydarzeń sportowych. Stowarzyszenie "Bardziej Kochani" i Capoeira FICAG Polska zaprezentowały pokaz capoeiry z udziałem osób z zespołem Downa, a Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na Wózkach Four Kings rozegrało pokazowy mecz. Po meczu osoby chętne mogły wczuć się w rolę zawodników i spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu.
Żywe książki
Zastanawiasz się jak to jest być "innym"? A może "inni" budzą w Tobie uprzedzenia lub lęk? Jeśli tak, możesz zmierzyć się ze swoimi odczuciami i stereotypami rozmawiając z "Żywymi książkami". To popularna teraz metoda pomagająca otworzyć się na różnorodność czy odmienną perspektywę. Na pikniku można było porozmawiać m.in. z Tadeuszem, który przeszedł kryzys bezdomności, Maćkiem - zmagającym się z chorobą schizoafektywną, drag queen ShadyLady czy Dilarą - studentką z Turcji.
W Strefie NGO można było spotkać się z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji i instytucji działających na rzecz różnorodności. A kto nie mógł przyjść na piknik, mógł posłuchać rozmów na temat różnorodności w internetowym IMI Radio.
Wydarzenie, przy współfinansowaniu m.st. Warszawy, zorganizowane zostało przez: Stowarzyszenie PRO HUMANUM, Fundację Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Fundację Q i Fundację dla Somalii.
Więcej zdjęć z Niedzieli Różnorodności [galeria]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23