W PORADNIK.NGO.PL: Wzór sprawozdania finansowego organizacji pozarządowych
Mamy marzec. Tradycyjnie jest to dla nas miesiąc sprawozdań finansowych. I choć 2022 to kolejny rok, kiedy terminy realizacji obowiązków sprawozdawczych zostały przesunięte, to jednak już w marcu staramy się dostarczyć Wam komplet informacji potrzebnych przy realizacji tych obowiązków. Od czego zacząć? Punktem wyjścia jest zawsze zestawienia w odpowiedni sposób liczb i informacji. Jak przygotować takie zestawienie? Pomagamy sporządzić sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej!
Wzór sprawozdania finansowego dedykowany organizacjom pozarządowym to wzór zawarty w załączniku 6 ustawy o rachunkowości. Zanim sprawozdanie podpiszemy, a wcześniej nadamy mu odpowiednią elektroniczną formę, trzeba je po prostu zrobić. W więc do dzieła!
Przypomnienie: Kto sporządza sprawozdanie?
Pamiętajmy! Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu sprawozdanie finansowe. Okresem, za który składamy sprawozdanie jest rok obrotowy. Najczęściej jest on taki sam, jak rok kalendarzowy. Z obowiązku sprawozdawczego zwolnione są tylko organizacje, które w danym roku prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Wszystkie NGO zobowiązane do sporządzenie sprawozdania muszą to robić w ściśle określonej formie elektronicznej (tzw. strukturze logicznej). Gotowe sprawozdania muszą być też elektronicznie podpisane (zob. m.in. Jak przygotować i podpisać sprawozdanie finansowe NGO bez działalności gospodarczej w 2022 r. [instrukcja]).
Od czego zacząć? SPORZĄDZAMY sprawozdanie!
Zanim zmierzymy się z elektroniczną formą sprawozdania oraz procedurami jego podpisywania i składania trzeba sprawozdanie zrobić – policzyć i włożyć w odpowiednie miejsca we wzorze sprawozdania różne liczby oraz zebrać dodatkowe informacje.
Dla organizacji pozarządowych, które właśnie zabierają się do tej trudnej pracy, przygotowaliśmy materiał w PORADNIK.NGO.PL. To omówienie wzoru sprawozdania finansowego z załącznika 6 ustawy o rachunkowości.
Omówiony w PORADNIK.NGO.PL wzór został przystosowany do wymogów sporządzania i przekazywania sprawozdania finansowego, w określonej rozporządzeniem, strukturze logicznej, przy użyciu aplikacji e-Sprawozdanie finansowe ze strony podatki.gov.pl.
Zobacz, jakie informacje wpisujemy w poszczególne rubryki sprawozdania finansowego organizacji pozarządowych – skorzystaj z formularza, który pomoże sprawdzić czy poszczególne kwoty się zgadzają!
w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. WZÓR sprawozdania dla NGO
Dla kogo wzór z załącznika 6
Wzór sprawozdania finansowego – ZAŁĄCZNIK 6 (załącznik do ustawy o rachunkowości) to wzór dedykowany organizacjom pozarządowym.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że wzór sprawozdania z załącznika nr 6 przeznaczony jest „dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy”.
Są to więc:
- organizacje pozarządowe czyli osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia,
- niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
- niedziałające w celu osiągnięcia zysku;
- tzw. organizacje kościelne czyli osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Kolejny rok przesuniętch terminów sprawozdawczych
Standardowo sporządzanie sprawozdania i jego podpisywanie należało zamknąć w marcu. Ale w 2022 roku (trzeci rok z rzędu) mamy na realizację obowiązków sprawozdawczych więcej czasu. 9 marca 2022 r. opublikowano rozporządzenie zmieniające terminy sprawozdawcze. Jak wyglądają standardowe i przesunięte terminy?
standardowy termin sporządzenia (i podpisania) sprawozdania finansowego – 31 marca
przesunięty termin sporządzenia sprawozdania finansowego w 2022 roku – 30 czerwca 2022 roku
standardowy termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego – 30 czerwca
przesunięty termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego w 2022 roku – 30 września 2022 roku
standardowy termin wysłania sprawozdania finansowego (15 dni od zatwierdzenia sprawozdania) – najpóźniej do 15 lipca
przesunięty termin wysłania sprawozdania finansowego (do KAS lub KRS) w 2022 roku – najpóźniej do 15 października 2022 roku (ponieważ 15.10 to sobota, ostateczny termin wypada 17 października)
Podane wyżej przesunięte terminy dotyczą również organizacji pozarządowych. Wskazane terminy to terminy dla podmiotów, które mają rok obrotowy taki sam, jak kalendarzowy (tak jest w większości NGO-sów). Przesunięte terminy dotyczą składania sprawozdań ZA 2021 rok.
Organizacje pozarządowe mogą skorzystać z przesuniętych terminów i zrealizować swoje obowiązki później niż zwykle. Mogą jednak również trzymać się terminów standardowych, jeśli ze względów organizacyjnych tak jest im wygodniej. Przesunięcie terminów to możliwość, a nie nakaz - wybór należy do NGO.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23