Jeśli Twoja organizacja nie ma statusu OPP, nie musisz publikować sprawozdania finansowego na stronie. Ale warto to zrobić!
Przepisy nie nakazują (ani nigdy nie nakazywały), aby sprawozdanie finansowe (rachunek wyników, bilans, informacja dodatkowa) oraz uchwały fundacji były zamieszczone na jej stronie internetowej. Inaczej wygląda jednak sytuacja organizacji mających status OPP.
Dlaczego warto upubliczniać na stronie WWW organizacji sprawozdanie finansowe? Wyjaśniamy kiedy (i jak) trzeba udostępniać informacje ze sprawozdań, a jeśli nie trzeba, to dlaczego mimo wszystko radzimy to zrobić.
PYTANIE ORGANIZACJI
Prowadzimy fundację, która nie ma statusu OPP. Czy na naszej stronie internetowej powinniśmy zamieścić sprawozdania za rok ubiegły: sprawozdanie merytoryczne i finansowe, czyli uchwały, rachunek wyników, bilans, informację dodatkową?
Upublicznianie. Kiedy i co musimy zrobić ze sprawozdaniem
Fundacja, która nie ma statusu OPP nie musi zamieszczać sprawozdania finansowego na swojej stronie, ale zawsze rekomendujemy takie rozwiązanie, jako działanie dobrowolne, w duchu jawności działań organizacji.
Jeśli chodzi o sprawozdanie merytoryczne fundacji (sporządzone zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji), to zgodnie z art. 12 ust 3 Ustawy o fundacjach: "Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości".
Jednak przepisy nie wskazują sposobu, w jaki sprawozdanie ma być udostępnione do publicznej wiadomości. Wydaje się, że najprostszym sposobem jest umieszczenie tego dokumentu na stronie internetowej. To także jest działanie w duchu jawności, które jest przez nas rekomendowane.
Można natomiast spotkać się też z twierdzeniami, że obowiązek ten będzie spełniony, gdy fundacja wyłoży sprawozdanie w swojej siedzibie.
Należy pamiętać, że sprawozdanie ma być udostępnione do publicznej wiadomości, a prawo innych osób do zapoznania się ze sprawozdaniem nie powinno być ograniczane.
Warto być jawnym
Warto przy tym dodać, że stowarzyszenia, które nie mają statusu OPP nie muszą upubliczniać sprawozdania finansowego. Nie mają także obowiązku (wynikającego z przepisów prawa) upubliczniania sprawozdania merytorycznego, ani nie ma wzoru do sporządzania takiego sprawozdania.
Jednak – jak w przypadkach powyżej – rekomendujemy umieszczenie sprawozdania na stronie internetowej. To jeszcze jeden sposób na to, aby „pochwalić” się tym, co nasza organizacja robi, co osiągnęła. Może to także pomóc w pozyskaniu darczyńców, gotowych wesprzeć organizację jawnie prezentującą swoją pracę.
ZOBACZ TAKŻE W PORADNIKU.NGO.PL: Obowiązki NGO, sprawozdanie, statut >
Inaczej realizuje obowiązek OPP
Inaczej nieco ma się sprawa, gdy organizacja ma status OPP. Takie fundacje i stowarzyszenia, zgodnie z art. 23 ust. 2a ustawy o działalności pożytku publicznego, mają obowiązek podawać sprawozdania (finansowe i merytoryczne) do publicznej wiadomości, w tym umieszczać je na swojej stronie internetowej.
Podstawa prawna
Ustawa o fundacjach
art. 12
(…)
3. Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 2, jest przez fundację udostępnione do publicznej wiadomości.
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie
art. 23
(…)
2. Organizacja pożytku publicznego sporządza roczne sprawozdanie finansowe, na zasadach określonych w przepisach o rachunkowości.
2a. Organizacja pożytku publicznego podaje sprawozdania, o których mowa w ust. 1 i 2, do publicznej wiadomości w sposób umożliwiający zapoznanie się z tym sprawozdaniem przez zainteresowane podmioty, w tym poprzez zamieszczenie na swojej stronie internetowej.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.