W PORADNIK.NGO.PL: Prawo autorskie w działalności organizacji pozarządowych
Prawo autorskie to obszar regulacji, który ma bardzo duże znaczenie w działaniach NGO-sów. Niemal każda organizacja produkuje materiały promocyjne, wiele wydaje publikacje drukowane lub publikuje w internecie. Prawo autorskie potrafi jednak pojawić się również w aktywności, która z pozoru ma z nim niewiele wspólnego. Zbieramy najważniejsze informacje o prawie autorskim w PORADNIK.NGO.PL. Skorzystaj!
Organizacje pozarządowe działają zgodnie z prawem. Przestrzegają regulacji, które są skierowane bezpośrednio do nich (jak np. ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, czy ustawy o działalności pożytku), muszą też jednak znać bardziej ogólne regulacje, obowiązujące znacznie szerszą grupę podmiotów niż te zaliczające się do III sektora.
Z tym przypadkiem mamy właśnie do czynienia przy prawie autorskim. Zachęcamy więc do jego poznania i przestrzegania. Zobaczcie jak można współpracować z autorami i zgodnie z prawem korzystać z owoców ich pracy.
Od czego zacząć?
Jak w większości dziedzin prawa, tak również w prawie autorskim, ważne są definicje. Co to jest utwór? Kim jest twórca? Czy dzieło nieskończone podlega ochronie? Prawo autorskie ma też swoje - niekiedy zaskakujące - zasady. Jak np. korzystać z dorobku autorów, którzy już dawno nie żyją? Poznaj więc podstawowe pojęcia związane z prawem autorskim.
Prawo autorskie w poradnik.ngo.pl - od tego zacznij: Prawo autorskie - podstawowe pojęcia
"Branżowe" prawa autorskie
Kiedy poznamy podstawy, warto ukierunkować się na to, co naprawdę robi lub planuje robić dana organizacja pozarządowa. Pierwsze skojarzenie z prawem autorskim mamy przy działalności wydawniczej - opisujemy więc na co uważać przy wydawaniu książek oraz przy wydawaniu czasopism.
Mniej typowa, ale również spotykana aktywność (mamy grono zasłużonych w tej dziedzinie organizacji), przy której będziemy mieć do czynienia z prawem autorskim, to aktywność teatralna. Zobacz materiał koncentrujący się na tym zagadnieniu: Prawo autorskie a prowadzenie teatru.
Wszechobecny internet na stałe zagościł w działaniach wielu organizacji. Może okazać się, że to właśnie przy okazji naszych działań w sieci będziemy najczęściej stykać się z prawem autorskim. Ten temat poruszamy w wielu miejscach (także w już wskazanych), ale poświęcamy mu też wyróżniony fragment. Zobacz: Co trzeba wiedzieć o korzystaniu z utworów w internecie – najważniejsze zasady.
Bardziej "NGO-sowe" prawo autorskie
Choć jak napisaliśmy na wstępie, prawo autorskie to ogólna regulacja odnosząca się do wielu podmiotów i nie wyróżniająca jakoś specjalnie trzeciego sektora, to jednak są takie sytuacje, kiedy stosowanie prawa autorskiego będzie mocno związane z organizacjami i tym co robią tylko one lub głównie one. Opisaliśmy dwa przykłady - sprzedaż dzieł podopiecznych i nieodpłatne przekazanie praw.
Prawo autorskie w poradnik.ngo.pl: Prawo autorskie - podstawowe pojęcia
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.