Na miesiąc przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 7 kwietnia, zachęcamy mieszkańców do zadawania osobom kandydującym w wyborach samorządowych pytań o sprawy ważne dla ich miejscowości, aby wyborcy mogli głosować świadomie. Skorzystaj z przykładowych pytań dotyczących obszarów, którymi zajmują się władze samorządowe.
To element akcji Pytaj. Wybieraj. Głosuj, którą realizuje Fundacja im. Stefana Batorego.
Samorządy są odpowiedzialne za dostarczanie zdecydowanej większości usług publicznych, dlatego od sprawności i polityki władz samorządowych zależy jakość naszego życia.
W publikacji „To Ty decydujesz o samorządzie” dr Justyna Przedańska opisuje obszary, którymi zajmują się władze samorządowe (m.in. bezpieczeństwo, edukacja, kultura, ochrona zdrowia) oraz przedstawia przykładowe pytania, które można zadać kandydatkom oraz kandydatom: na wójtów (burmistrzów, prezydentów miasta), na radnych do rad gmin, na radnych do rad powiatów oraz na radnych do sejmików województw.
Przykładowe pytania to:
- Ile dodatkowych etatów dzielnicowych powinien kupić samorząd? Czym będą zajmować się policjanci, których etaty zakupi gmina? Czy samorząd zabezpieczy się w umowie z policją, żeby te etaty nie zostały przesunięte do pracy biurowej?
- Co zostanie zrobione, aby uległ skróceniu czas dojazdu pogotowia do pacjenta czy do poszkodowanych w wypadku?
- Z uwagi na gwałtowny wzrost zachorowań na depresję, a także podejmowane próby samobójcze wśród młodzieży – jakie działania w tej sferze zamierza podjąć kandydat na radnego do sejmiku województwa, ale też do rady gminy/miasta?
- Jakie inwestycje ekologiczne są pilne i z jakich źródeł powinny zostać sfinansowane? Na jakie cele będą przeznaczane pieniądze z budżetu gminy, powiatu czy województwa?
- Czy budynki szkolne będą remontowane? Czy powstaną nowe obiekty sportowe? Czy wszystkie szkoły zostaną wyposażone w pracownie komputerowe z dostępem do internetu?
- Czy jeśli masz w rodzinie osobę chorą i niepełnosprawną, to możesz liczyć na pomoc opiekuńczą: zrobienie zakupów, sprzątanie, pielęgnację?
- Jakie są propozycje kalendarza imprez kulturalnych na najbliższy rok? Czy zostaną zaplanowane środki finansowe i organizacyjne niezbędne dla realizacji tych projektów?
- Czy gmina zajmie się modernizacją oraz rozwojem sieci wodociągowej, grzewczej, kanalizacyjnej i gazowej? Kiedy i gdzie nastąpią zmiany?
- Czy należy obniżyć podatki gminne i inne opłaty dla przedsiębiorców? Czy obniżka ma dotyczyć wszystkich czy tylko niektórych? Jakie kryteria ustalania wysokości tych opłat proponuje kandydat?
- Czy opowie się za podjęciem uchwały krajobrazowej, dzięki której zniknie chaos z reklamami i bilboardami?
- Czy urzędnicy powinni posiadać kodeks etyczny opracowany z ich udziałem? Jakie zasady mają znaleźć się w kodeksie? Czy w urzędzie danej gminy, powiatu, województwa istnieje taki zbiór zasad, którymi urzędnicy muszą się kierować? Co w sytuacji, gdy ich nie przestrzegają?
Ten artykuł ukazał się w cyklu „Wybory samorządowe 2024”.
Źródło: Fundacja im. Stefana Batorego