W ubiegłym tygodniu przyjęto ustawę, która pozwala ponosić mniejsze opłaty za gaz różnym podmiotom, w tym organizacjom pozarządowym. Aby takie niższe opłaty uzyskać, konieczne będzie złożenie oświadczenia. Jego wzór zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 28 stycznia 2022 r.
Ustawa, która przewiduje niższe ceny gazu m.in. dla organizacji pozarządowych uchwalona została 26 stycznia 2022 r. Ustawa opublikowana została 28 stycznia (tego samego dnia co rozporządzenie ze wzorem oświadczenia) i weszła w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu opisywaliśmy w informacji: Tańszy gaz również dla NGO-sów.
Oświadczenie składane przez organizacje pozarządowe
NGO-sy nie mają tańszego gazu „z automatu” – aby móc płacić za gaz wg korzystnej dla odbiorcy taryfy muszą złożyć oświadczenie.
Oświadczenia są składane do „sprzedawcy paliw gazowych” (czyli do przedsiębiorstwa, któremu płacimy za gaz).
Na złożenie oświadczenia organizacje pozarządowe (i inne podmioty korzystające z preferencji) mają 45 dni od daty wejścia w życie ustawy.
W ustawie zapisano jakie informacje zawierać ma oświadczenie, jednak jego wzór został ostatecznie określony w opisywanym tu rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska.
zobacz tekst rozporządzenia i wzór oświadczenia
Dla organizacji pozarządowych przeznaczony jest drugi z zawartych w rozporządzeniu wzorów oświadczenia (Załącznik nr 2).
Chociaż wydaje się, że na złożenie oświadczenia jest jeszcze sporo czasu, warto zacząć przyglądać się mu już teraz. Zestaw danych, które należy zgromadzić nie wydaje się przytłaczający, ale lepiej wcześniej ustalić, czy mamy wszystkie konieczne do wypełnienia oświadczenia informacje.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23