26 stycznia 2022 r. Sejm przyjął ostatecznie (po rozpatrzeniu poprawek Senatu) przepisy, które pozwolą ponosić mniejsze opłaty za gaz różnym podmiotom, w tym organizacjom pozarządowym. Ustawa jest już podpisana przez Prezydenta. Przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu.
W celu zminimalizowania podwyżek cen paliwa gazowego dla najbardziej wrażliwych odbiorców (…) istnieje konieczność wprowadzenia szczególnych rozwiązań osłonowych, umożliwiających podejmowanie działań minimalizujących negatywne skutki społeczno-gospodarcze związane z nagłym, gwałtownym wzrostem cen błękitnego surowca na rynku.
(fragment uzasadnienia do projektu ustawy)
Paliwo gazowe na potrzeby działalności pożytku publicznego
Na liście podmiotów wrażliwych, które będą mogły korzystać z niższych cen gazu znalazły się również organizacje pozarządowe. Pojawią się one w art. 62b w ust. 1 pkt 2 ustawy - Prawo energetyczne, który wskazuje sposób ustalania taryf (cen).
[przepis dotyczy podmiotów będących] organizacjami pozarządowymi w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057 oraz z 2021 r. poz. 1038, 1243, 1535 i 2490) oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 tej ustawy, w zakresie w jakim zużywają paliwo gazowe na potrzeby działalności pożytku publicznego,
Na liście znalazły się też m.in. spółdzielnie socjalne, warsztaty terapii zajęciowej, centra i kluby integracji społecznej, noclegownie i ogrzewalnie, ochotnicze straże pożarne oraz inne podobne podmioty często tworzone i prowadzone przez NGO-sy.
Aby skorzystać z "działań osłonowych", czyli płacić mniej, organizacje będą musiały składać specjalne oświadczenia. Wzór oświadczenia zostanie określony w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw energii. Oświadczenie będziemy składali "sprzedawcy paliw gazowych".
Na złożenie oświadczenia organizacje pozarządowe (i inne podmioty korzystające z preferencji) będą miały 45 dni od daty wejścia w życie ustawy (czyli termin ten wypadnie mniej więcej w połowie marca 2022 roku).
Organizacje pozarządowe zostaną objęte niższymi stawkami opłat za gaz, od tych funkcjonujących na uwolnionym rynku gazu.
(fragment komunikatu ze strony Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego: Sejm przyjął ustawę chroniącą NGO przez wzrostem cen gazu)
Interwencja RDPP
Przed uchwaleniem omówionych tu przepisów, w sprawie objęcia ochroną organizacji interweniowała Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23