Szkoła Przedsiębiorczości SCWO. Jak MBA dla trzeciego sektora
Organizacja pozarządowa nie jest uzależniona jedynie od darczyńców czy dotacji. Może zarabiać pieniądze i zapewnić sobie stabilność finansową. Jak to zrobić, uczą eksperci bezpłatnej Szkoły Przedsiębiorczości w Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO). Do 6 lutego 2019 r. przyjmowane są zgłoszenia do tegorocznej edycji kursu. Dowiedzcie się, co ze Szkoły Przedsiębiorczości wyniosły uczestniczki edycji 2018.
Absolwentki Szkoły Przedsiębiorczości są zgodne, że wiedza zdobyta podczas kursu pozwoliła im rozwinąć skrzydła i zaplanować działania zapewniające ciągłość funkcjonowania. Włączyła myślenie ekonomiczne i dała podstawy do wyboru odpowiedniej formy sprzedaży usług przez ich organizację.
Nie czekać na dary z nieba
Fundacja Zdrowie jest Najważniejsze chciała się uniezależnić od pieniędzy projektowych. Dzięki udziałowi w Szkole Przedsiębiorczości w 2018 r. dowiedziała się, jak to zrobić.
– Opieranie bytu organizacji jedynie na grantach sprawia, że taka fundacja przestaje działać. Zajmujemy się ochroną i promocją zdrowia, a jesteśmy nastawieni głównie na niesienie pomocy osobom po urazach, udarach i innych przejściach zdrowotnych, szczególnie osobom ze spastycznością. Ci ludzie muszą być pod stałą opieką, więc nie możemy pozwolić sobie na funkcjonowanie od projektu do projektu – mówi prezeska Fundacji Agnieszka Dąbkowska i dodaje, że wiedza o możliwościach zarabiania pieniędzy przez fundację okazała się dla jej organizacji rewolucyjna. – Potencjał był od momentu rozpoczęcia naszych działań, ale nie wiedzieliśmy, jak go wykorzystać. Mieliśmy pod ręką najlepszych specjalistów, ale nie mieliśmy pojęcia, jak pokierować ich poczynaniami.
Bezcenne okazały się też kontakty z działaczami z innych organizacji.
– Wytworzyła się specyficzna grupa wsparcia, dzięki której Szkoła Przedsiębiorczości okazała się istną kopalnią wiedzy. Na naszych kursach zgromadziły się osoby z głowami pełnymi pomysłów, które nie wiedziały jednak, w jaki sposób je wykorzystać – opowiada Agnieszka Dąbkowska. – Wszystkich nas łączyło pragnienie, aby organizacja działała i sama się utrzymywała, a nie czekała na „dary z nieba”. Dlatego też wzajemnie sobie pomagaliśmy. Szkoła Przedsiębiorczości jest jak studia MBA dla organizacji pozarządowych: tam też wszystko polega na wymianie doświadczeń – dodaje prezeska Fundacji Zdrowie jest Najważniejsze.
Organizacja jak przedsiębiorstwo
Eksperci Szkoły Przedsiębiorczości zachęcali uczestników szkolenia i pomagali im w przygotowaniu biznesplanu, który pozwoli wzmocnić ich organizacje. W przypadku Fundacji Zdrowie jest Najważniejsze proponowanym produktem było watsu – metoda relaksacji dla osób z problemami neurologicznymi (specjalne sekwencje ćwiczeń, przeplatanych japońskim masażem shiatsu – przyp. aut.) i hallwick.
– Tego typu rehabilitacja w wodzie to usługa jedyna w swoim rodzaju w Polsce, bo specjalistów z tej dziedziny jest niewielu – wyjaśnia Agnieszka Dąbkowska. – Woda to jedyne środowisko, w którym osoby na wózka inwalidzkich, zależne od osób trzecich czy mające po prostu problemy z poruszaniem się na lądzie mogą poczuć się wolne i niezależne. Dlatego też chcieliśmy, aby z tych „dobrodziejstw” mogli korzystać nie tylko podopieczni naszej fundacji, ale żeby to było usługa ogólnodostępna. W Szkole Przedsiębiorczości eksperci nauczyli nas określenia jak nasza usługa ma być dystrybuowana, jaka ma być jej cena, jak będzie wyglądała jej promocja. Rozłożyli nasz pomysł na czynniki pierwsze. Podziałało – mówi moja rozmówczyni. – W fundacjach na ogół zbierają się zapaleńcy, którzy mają dobre serca i chcą czynić dobro, ale kompletnie nie wiedzą jak się do tego zabrać. Brakuje więc przedsiębiorców i to jest podstawowy problem w każdej tego typu organizacji. Trzeba na nią patrzeć jak na przedsiębiorstwo, które musi się utrzymać, aby zapewnić sobie sprawne funkcjonowanie.
Wiedza będzie procentować
Mariola Suszyńska z Fundacji Chrześcijańskiej NEBO dowiedziała się o Szkole Przedsiębiorczości z portalu ngo.pl.
– Miałyśmy wiele wątpliwości, co do prowadzenia działalności ekonomicznej, nie miałyśmy doświadczenia w tego typu aktywności. Wiedza zdobyta w Szkole Przedsiębiorczości w sposób radykalny wpłynęła na obecny stan naszej organizacji i z pewnością będzie procentować – mówi wiceprezeska fundacji.
Fundacja NEBO powstała w 2012 r., a jej misja koncentruje się na niesieniu pomocy osobom wykluczonym społecznie.
– W sferze naszych zainteresowań są zarówno całe grupy, jak i jednostki. Chodzi o ludzi samotnych, dzieci, rodziny znajdujące się w kryzysie, czy też osoby uzależnione – wymienia Mariola Suszyńska. – Naszym celem jest wspieranie ich materialnie, ale także duchowo i zdrowotnie. Zależy nam również na tym, aby przez swoje działania kształtować właściwe postawy społeczne, oparte na wartościach chrześcijańskich.
Profesjonalizacja działań
Działacze fundacji wierzą, że każdy człowiek, niezależnie od tego, w jakiej sytuacji się znalazł, zasługuje na nowe, lepsze życie. Sama idea jednak nie wystarczyła, aby realizować założenia organizacji. Wiele innowacyjnych rozwiązań, jak również opcja wprowadzenia działalności odpłatnej to najważniejsze nauki wyniesione z kursów Szkoły Przedsiębiorczości.
– Możemy dzięki temu rozpocząć takie działania, dzięki którym nasza fundacja będzie mogła zarabiać sama na siebie. Mamy teraz wiedzę o wymaganiach formalnoprawnych dotyczących zatrudniania pracowników, jak również dokładnie poznaliśmy potrzeby naszych odbiorców. Eksperci pomogli nam przygotować dokładny plan strategiczny, który pozwoli nadać naszym działaniom, zarówno w sferze nieodpłatnej, jak i odpłatnej, profesjonalny charakter – opowiada wiceprezeska Fundacji NEBO.
1000 zł na zakupy
Pod koniec szkoleń wszyscy absolwenci otrzymali specjalny voucher o wartości 1000 zł do wykorzystania w swojej działalności np. na zakup przedmiotów lub usług podnoszących jakość oferty.
– Dzięki temu mogliśmy zmodernizować naszą stronę internetową tak, aby była dostosowana do nowej, odpłatnej działalności statutowej – podkreśla Mariola Suszyńska. Fundacja Chrześcijańska NEBO uruchomiła między innymi system, dzięki któremu możliwa jest internetowa rezerwacja miejsc, czy też kupowanie usług online.
Zgłoś swoją organizację do Szkoły Przedsiębiorczości 2019!
Chcesz włączyć myślenie ekonomiczne w swojej organizacji, ale nie wiesz do końca, jaką drogę wybrać? Zgłoś organizację do udziału w Szkole Przedsiębiorczości SCWO 2019. Termin zgłoszeń mija 6 lutego. Udział w szkoleniach jest bezpłatny.
Dowiedz się, jak zgłosić organizację do udziału w Szkole Przesiębiorczości
Dowiedz się o innych bezpłatnych cyklach edukacyjnych SCWO
Szkoła Przedsiębiorczości to jeden z 4 bezpłatnych rocznych cykli edukacyjnych Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych.
Mogą zainteresować Cię także:
- Inkubator organizacji pozarządowych: szkoła zarządzania NGO dla początkujących organizacji działających na rzecz Warszawy lub osób w niej mieszkających. W czasie realizacji projektu uczestnicy i uczestniczki zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do zarządzania organizacją i planowania jej rozwoju. Rekrutacja trwa do 3 lutego (liczba miejsc ograniczona).
- Proces coachingowy: Coaching to indywidualne wsparcie rozwoju organizacji. Polega na spotkaniach z coachem, podczas których analizowane są różne obszary funkcjonowania organizacji i opracowywany plan rozwoju organizacji. Organizacja może skorzystać też z poradnictwa specjalistycznego i zakupu usługi na rozwój organizacji. Rekrutacja trwa do 12 lutego (liczba miejsc ograniczona).
- Akademia Zarządzania Finansami: Celem AZF jest wzmocnienie kompetencji zarządczych kadr organizacji w obszarze zarządzania finansami oraz przygotowanie ich do podejmowania świadomych decyzji zarządczych dotyczących działalności w organizacji. Rekrutacja startuje 5 lutego.
Wszystkie aktualne informacje o rocznych cyklach edukacyjnych SCWO znajdziesz na: warszawa.ngo.pl/scwo/roczne-cykle-edukacyjne.
O SCWO
Szkołę Przedsiębiorczości prowadzi Stowarzyszenie BORIS w Stołecznym Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
SCWO to system bezpłatnego wsparcia dla organizacji działających na rzecz mieszkańców Warszawy i/lub osób w niej mieszkających.
Pełna oferta SCWO: warszawa.ngo.pl/scwo.
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23