Większość organizacji pożytku publicznego musi do połowy października zrealizować swoje obowiązki sprawozdawcze. To obowiązki dodatkowe, które dotyczą tylko OPP. Organizacje pożytku, które w terminie nie wyślą sprawozdań OPP (nie zamieszczą sprawozdań w bazie NIW), muszą się liczyć z konsekwencjami.
Organizacje pożytku publicznego mają obowiązek składać sprawozdanie merytoryczne i finansowe do bazy sprawozdań OPP. Zbieramy informacje niezbędne dla wszystkich organizacji pożytku, które muszą umieścić sprawozdania w bazie Narodowego Instytutu Wolności. W 2022 roku obowiązek ten, podobnie jak inne obowiązki sprawozdawcze, został przesunięty, ale również on będzie musiał zostać niedługo zrealizowany.
Obowiązki organizacji pozarządowych związane ze sprawozdaniami finansowymi, to obowiązki wszystkich NGO-sów (z wyjątkiem grupy organizacji wybierających uproszczoną ewidencję). Właśnie jesteśmy na finiszu realizacji obowiązków sprawozdawczych (przypominaliśmy o tym na początku września, zbierając wszystkie obowiązki i terminy). OPP, poza sprawozdaniem finansowym, muszą dodatkowo sporządzać jeszcze "swoje" specjalne sprawozdanie. Termin realizacji tego obowiązku spleciony jest z terminami dotyczącymi sprawozdania finansowego.
Zacznijmy od przesunietego terminu na sprawozdanie OPP
Trzeci rok z rzędu piszemy we wrześniu o sprawozdaniach. A to dlatego, że pandemia i inne powody przesunęły standardowe terminy sprawozdawcze o trzy miesiące i na jesieni nadal realizujemy część obowiązków związanych ze sprawozdaniami (jeśli nie zrealizowaliśmy ich wcześniej). Przesunięto terminy na realizację obowiązków dotyczących sprawozdań finansowych. Przesunięto też termin dotyczący sprawozdania OPP. Do kiedy musimy zrealizować ten obowiązek - czyli do kiedy musimy zamieścić sprawozdanie w bazie NIW?
Standardowy termin zamieszczenia sprawozdania OPP w bazie NIW to 15 lipca.
Przesunięty termin w 2022 roku to 15 października 2022 - ponieważ 15.10.2022 to sobota, ostateczny termin realizacji obowiązku przesuwa się jeszcze na 17 października.
OPP mają jeszcze drugi termin na zamieszczenie sprawozdań w bazie. Ten drugi termin dotyczy takich organizacji pożytku, których rok obrotowy różni się od roku kalendarzowego. Ten termin to 30 listopada. Termin 30 listopada NIE został przesunięty.
Jeszcze o samym sprawozdaniu OPP
OPP mają specjalne obowiązki sprawozdawcze. Są one ważne, ponieważ od ich realizacji zależy czy będą mogły zbierać 1% (a od 2023 r. 1,5%). Obowiązki te nie zwalniają ze składania sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego czy KRS. Są ich uzupełnieniem. Przy ich realizacji korzystamy ze sprawozdania finansowego sporządzonego zgodnie z ustawą o rachunkowości. Musimy też jednak przygotować oddzielne sprawozdanie merytoryczne OPP.
Gdzie i jak składamy sprawozdania OPP
Sprawozdania wysyłamy do bazy sprawozdań OPP. Musi do niej trafić sprawozdanie finansowe (te, jak już wspominaliśmy, powinny sporządzać nie tylko OPP, ale wszystkie NGO-sy zobowiązane ustawą o rachunkowości). Należy jeszcze przygotować sprawozdanie merytoryczne. Trzeba wykorzystać jeden z dwóch dostępnych wzorów (o czym jeszcze poniżej), w zależności od tego, jak dużą organizacją pożytku jesteśmy.
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Jak wyglądają sprawozdania OPP. Wzory
Obowiązują dwa wzory sprawozdań merytorycznych organizacji pożytku publicznego:
- sprawozdanie podstawowe – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód powyżej 100 tys. zł
- sprawozdanie w wersji uproszczonej – dotyczy organizacji, które osiągnęły przychód do 100 tys. zł.
Roczne sprawozdanie merytoryczne sporządza się zgodnie z wytycznymi określonymi w Rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego.
Dlaczego sprawozdanie OPP jest tak ważne
Obowiązki trzeba realizować! A z ich niezrealizowanie grożą nam konsekwencje. W przypadku OPP mogą być one bolesne.
Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Składanie sprawozdań do bazy sprawozdań OPP to ważny obowiązek. Od jego realizacji zależy czy OPP będzie mogła zbierać 1,5% w nadchodzącym okresie rozliczeniowym - czy znajdzie się na liście organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania 1,5% za 2022 rok.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23