Od początku roku zebrało się sporo informacji o sprawozdaniach finansowych oraz o CIT-8. Dostajemy sygnały, że naszym czytelnikom nie zawsze udaje się dotrzeć do właściwych. Poniższe opracowanie zbiera najważniejsze zagadnienia i odsyła do bardziej szczegółowych instrukcji. Jeśli gubicie się w obowiązkach sprawozdawczych oraz tych związanych z CIT-8, zacznijcie od tego zestawienia.
TERMINY sprawozdawcze i CIT-8 2020 – ZOBACZ aktualne informacje!
CIT-8. Termin przesunięty – to już pewne. Opublikowano rozporządzenie
Opublikowano rozporządzenie przesuwające terminy sprawozdań finansowych
Na początek dobra informacja. Chociaż rząd nie komunikuje zbyt wiele w zakresie planów przełożenia terminów sprawozdawczych, to jednak w projekcie tzw. „Tarczy” zawarł przepis umożliwiający takie działanie. Minister finansów będzie mógł wydać rozporządzenie, w którym określi inne terminy sporządzania i zatwierdzania sprawozdań. To wskazówka, że zamierza się jednak przesunąć termin w związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem.
Nastąpi to jednak tuż przed 31 marca – organizacje pozarządowe i inne podmioty niemal do samego końca trzymane więc będą w niepewności. Dodatkowo, posiedzenie Sejmu, które będzie pracować nad powyższymi przepisami odbywa się w nietypowej formie i jest wiele głosów, że może być niekonstytucyjne.
Zadeklarowane w ubiegłym tygodniu przesunięcie terminu składania deklaracji CIT-8 też nie stało się jeszcze obowiązującym prawem. Czekamy więc na nowy termin i informację, kto będzie mógł z niego skorzystać. I tu znowu pewne informacje pojawią się prawdopodobnie w ostatniej chwili.
Póki co jeszcze raz porządkujemy informacje opisujące marcowe obowiązki NGO-sów. Wiemy, że było ich ostatnio sporo. Dlatego poniższe zestawienie może być dobrym przewodnikiem, wskazującym, co i jak robić.
A kiedy? Lepiej szybciej, nawet jeśli zyskamy więcej czasu niż normalnie.
Sprawozdanie finansowe – obowiązek niemal każdej organizacji
Sprawozdanie finansowe muszą sporządzać wszystkie organizacje. Nie ma znaczenia, czy są duże, czy małe i jakimi środkami dysponowały w danym roku. Nawet takie, które nic nie robiły, zamroziły działania i nie ponosiły żadnych kosztów, są zobowiązane do przedstawienia sprawozdania. Wyjątek jest jeden: nie sporządzają sprawozdania NGO-sy, które prowadziły w danym roku księgowość podatkową czyli uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (ale trzeba pamiętać, że organizacje prowadzące UEPIK nie są zwolnione z obowiązku przygotowania CIT-8, o którym piszemy w dalszej części materiału).
Sprawozdanie sporządzamy i podpisujemy elektronicznie
Co to znaczy? Jak wygląda elektroniczna forma sprawozdania finansowego? Jak podpisać gotowy plik sprawozdania? Przygotowaliśmy instrukcje. Oddzielnie dla organizacji pozarządowych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i oddzielnie dla takich, które ją prowadzą (czyli widnieją w rejestrze przedsiębiorców KRS). Zajrzyj do instrukcji!
Jak przygotować sprawozdanie finansowe
Tak naprawdę to najbardziej skomplikowany i pracochłonny etap. Zanim Zapiszemy sprawozdanie w odpowiednim formacie, zanim je podpiszemy (elektronicznie) a w końcu zatwierdzimy i wyślemy do Szefa KAS lub do KRS, trzeba je po prostu mieć. Przygotowanie sprawozdania nie jest prostą sprawą. Omówienie przykładowego sprawozdania znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL.
Nagranie #ngoplLIVE
Sprawozdaniu finansowemu organizacji pozarządowych poświęciliśmy też marcowy #ngoplLIVE. Obejrzyjcie!
CIT-8 i sprawozdanie finansowe to dwa RÓŻNE obowiązki
Oba są marcowe (sprawozdanie nie tylko) i oba mocno powiązane z księgowością (stanowi ona źródło informacji dla sporządzenia deklaracji i sprawozdania). Ale sposoby sporządzania, podpisywania i wysyłania do odpowiednich podmiotów (a nawet sama grupa zobowiązanych do tego organizacji) nie są takie same. Warto o tym pamiętać i mimo wszystko traktować te obowiązki oddzielnie. Zwracamy na to uwagę w informacji: Przesuwanie terminów. Plany dotyczą CIT. Co ze sprawozdaniami finansowymi?
CIT-8. Obowiązek każdej organizacji pozarządowej
Sporządzenie deklaracji CIT-8 oraz wysłanie jej do administracji skarbowej jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów). Nie ma znaczenia wielkość organizacji ani to jakimi środkami dysponowała w danym roku (mogą to być zerowe środki).
CIT-8 to informacja o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z obowiązku płacenia podatku, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą formularza CIT-8.
CIT-8 podpisujemy i sporządzamy elektronicznie. Ale są wyjątki!
Z zasady deklaracje powinny być sporządzane, podpisywane i przesyłane elektronicznie. Służą do tego płatne programy księgowe, narzędzia w serwisie podatki.gov.pl i płatne podpisy elektroniczne. Dla części organizacji zrobiono jednak wyjątek. W uproszczeniu CIT-8 w formie papierowej mogą składać NGO-sy, które:
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem lub płaceniem tego podatku za osoby prywatne.
przeczytaj koniecznie: Jak organizacje pozarządowe składają CIT-8 w 2020 roku
Jak wypełnić CIT-8
Do wyboru macie dwie instrukcje. Jedną standardową (tekstową), a drugą filmową. Oczywiście najlepiej skorzystać z obu!
FILM
Kategorie wiadomości w portalu: KORZYSTAJCIE!
Warto zwracać uwagę na to, że pod niemal każdą informacją w portalu znajduje się zestaw kategorii. Dlatego jeśli traficie na jedną informację np. na temat CIT-8, w łatwy sposób powinniście też znaleźć wszystkie inne. Dodatkowo po kliknięciu na kategorię traficie na zestaw informacji, który porządkowany jest wg dat publikacji – nie przegapicie więc NAJNOWSZYCH i najbardziej aktualnych informacji.
Spróbujcie! Wystarczy zjechać na dół – pod artykułem wyświetlają się kategorie na szarych paskach.
Dla tych szczególnie leniwych albo niecierpliwych już tu podajemy te dwie najważniejsze:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23