Rząd planuje dać organizacjom pozarządowym (i nie tylko) więcej czasu na realizację ich obowiązków sprawozdawczych oraz obowiązków związanych z rozliczeniem podatkowym. Zamiary dotyczące nowych terminów składania deklaracji CIT-8 są już całkiem konkretne – zawiera je projekt rozporządzenia. Plan odroczenia terminów sporządzania i zatwierdzania sprawozdań wydaje się bardziej enigmatyczny i ryzykowny.
TERMINY sprawozdawcze i CIT-8 2020 – ZOBACZ aktualne informacje!
CIT-8. Termin przesunięty – to już pewne. Opublikowano rozporządzenie
Opublikowano rozporządzenie przesuwające terminy sprawozdań finansowych
O zmianie terminów w związku z epidemią koronawirusa mówi się od tygodni. Dlaczego w ogóle postuluje się zmianę? Sporządzenie sprawozdania oraz deklaracji CIT-8 wymaga najczęściej dostępu do dokumentów księgowych – mało jest organizacji, które mają je w całości zdigitalizowane lub elektroniczne. Wśród różnych zamykanych podmiotów są też biura księgowe. A wspólne działanie zarządu (przy podpisywaniu sprawozdania) nie zawsze możemy przeprowadzić bez spotkania. Ty tylko najprostsze powody. Stąd apele – nie tylko środowiska organizacji pozarządowych.
Rząd stara się odpowiadać. Podstawową odpowiedzią jest tzw. Tarcza – ustawa wprowadzająca specjalne przepisy związane z epidemią. Ale nie wszystko znajdzie się w Tarczy. Wiemy, że apele o zmiany terminów związanych ze sprawozdaniami finansowymi i CIT-8 zostały usłyszane. Co o planach przesunięcia terminów wiemy dziś? Podsumujmy – ale ze świadomością, że na pewno nie jest to ostateczna informacja na ten temat.
CIT-8. Przepisy w niemal ostatecznym kształcie
Zacznijmy od deklaracji CIT-8 - przypomnijmy: jej sporządzenie i wysłanie jest obowiązkiem każdej organizacji! Z CIT-8 sprawa wydaje się niemal zamknięta. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia przesuwającego termin dla wszystkich podatników - a dla organizacji pozarządowych przesuwającego termin nawet bardziej. W rozporządzeniu (projekcie) mamy więc dwa nowe terminy i dwie grupy. Zacznijmy od tej, która jest bliższa organizacjom pozarządowym.
Paragraf 2 projektowanego rozporządzenia
Termin do złożenia zeznania i wpłaty podatku, o którym mowa w § 1, przedłuża się do dnia 31 lipca 2020 r. w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych spełniających co najmniej jeden z następujących warunków:
1) podatnik w roku podatkowym, o którym mowa w § 1 pkt 1, osiągał wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych;
2) uzyskane przez podatnika w roku podatkowym, o którym mowa w § 1 pkt 1, przychody z działalności pożytku publicznego, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, 1570 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284), stanowiły co najmniej 80% łącznych przychodów uzyskanych w tym roku przez tego podatnika.
W grupie, która została opisana w przedstawionym wyżej paragrafie 2, znajdzie się prawdopodobnie większość organizacji pozarządowych. Podmioty, które nie zmieszczą się w tej grupie, skorzystają z odroczenia opisanego w paragrafie pierwszym rozporządzenia.
Paragraf 1 projektowanego rozporządzenia
Przedłuża się do dnia 31 maja 2020 r. dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych termin do:
1) złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2018 r. i zakończył się przed dniem 1 kwietnia 2020 r.,
2) wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku
‒ o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.).
W rozporządzeniu jest jeszcze paragraf 3 mówiący o tym, że przepisy wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. Kiedy to nastąpi? Być może jeszcze w tym tygodniu. Niezależnie od tego, jest już niemal pewne, że organizacje pozarządowe nie będą musiały składać CIT-8 do 31 marca 2020 r. Dostaną na to dodatkowe 2 lub 4 miesiące.
Zobacz projekt omawianego tu rozporządzenia w serwisie legislacja.gov.pl
Sprawozdanie finansowe. Ministerstwo Finansów zapowiada odroczenie w ostatniej chwili
Z przedłużeniem terminów sporządzania, zatwierdzania i wysyłania sprawozdań finansowych sytuacja jest bardziej niepewna. Ministerstwo finansów jasno deklaruje, że chce przedłużyć terminy.
W drodze rozporządzenia zostaną odroczone obowiązki jednostek sektora prywatnego, publicznego, org. pozarządowych zw. m. in. ze sporządzaniem sprawozdań finansowych, ich badaniem przez firmy audytorskie, zatwierdzaniem oraz udost. do wiadomości publicznej. #TarczaAntykryzysowa pic.twitter.com/x6YMfsNs4J
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) March 26, 2020
W jaki sposób Ministerstwo Finansów chce zrealizować powyższą zapowiedź? Wskazuje na to jeden z zapisów Tarczy (zobacz projekt na stronach Sejmu). Pozwala on Ministrowi Finansów w drodze rozporządzenia "określić inne terminy wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań" określonych w ustawie o rachunkowości. To, że zapis taki znajduje się w projekcie dowodzi, że resort zamierza z niego skorzystać. Jaki będzie ostateczny kształt rozporządzenia tzn. o ile zostaną przesunięte terminy i czy to przesunięcie będzie dotyczyć wszystkich organizacji pozarządowych, zobowiązanych do sporządzania sprawozdań finansowych? Niestety tej informacji w komunikatach Ministerstwa Finansów nie znajdziemy. Nie ma też projektu rozporządzenia.
Dodatkowo niepewność pogarsza fakt, że opisana ustawa będzie rozpatrywana w Sejmie 27 marca. To duży projekt, ale przez Sejm przejdzie bez problemu. Następnie będzie czekać na opinię Senatu, podpis prezydenta i publikację. Dopiero wtedy będzie można wydać rozporządzenie. Czy uda się to zrobić do 31 marca? A jeśli deklaracje resortu okażą się nieprecyzyjne i ostatecznie w rozporządzeniu znajdą się nowe terminy, ale nie na sporządzenie sprawozdania?
Z najgorszym scenariuszem będziemy mieć do czynienia jeśli organizacje uspokojone deklaracjami Ministerstwa Finansów zaniechają pracy nad sprawozdaniami, a 31 marca okaże się, że jednak będą musiały je sporządzić i podpisać w standardowym terminie. Tylko, że wtedy będzie to w wielu przypadkach niemożliwe fizycznie - choćby z powodu przeciążenia rządowych serwerów, na których działa "podpisywarka" do sprawozdań.
Miejmy jednak nadzieję, że ten czarny scenariusz się nie zrealizuje, rozporządzenie wydane będzie na czas i w pierwszej kolejności przesunie właśnie termin na sporządzanie sprawozdań. Bardziej szczegółowe zapowiedzi Ministerstwa Finansów i wcześniejsze ujawnienie projektu rozporządzenia mogłyby rozwiać większość wątpliwości. Czekamy.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23