Sprawdź, na jakie projekty można otrzymać wsparcie w funduszu grantowym „SPLOT Wartości”
Trwa nabór wniosków do funduszu grantowego, który jest częścią projektu „Wzmacniamy Europę SPLOTowymi wartościami”, finansowanego przez program Unii Europejskiej „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” (CERV) realizowanego przez Sieć Splot. Dowiedz się, na jakie projekty można otrzymać wsparcie.
Przyznane granty mają przyczynić się do ochrony, promowania i podnoszenia świadomości w zakresie podstawowych praw i wartości Unii Europejskiej, których 6 podstawowych filarów to:
1. Godność,
2. Równość,
3. Wolność,
4. Solidarność,
5. Prawa obywatelskie,
6. Wymiar sprawiedliwości.
Dofinansowane mogą być różnorodne działania począwszy od kampanii i konferencji, poprzez tworzenie koalicji, bezpłatne doradztwo, aż po działania rzecznicze i edeukacyjne.
Przedstawiamy infografikę, która pozwoli szybko dowiedzieć się na co, kiedy i jak można złożyć wniosek.
Na jakie projekty można otrzymać wsparcie
Prezentujemy także odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące funduszu grantowego i tego, na jakie projekty można otrzymać wsparcie, które zostały zadane podczas webinarów o konkursie.
❓Czy projekt polegający na szkoleniu kobiet – liderek uchodźczyń z Ukrainy w celu umożliwienia im działanie na rzecz społeczności uchodźców na Dolnym Śląsku oraz sieciowanie organizacji pozarządowych, które tworzą spełnia warunki grantu?
Tak, projekt kierowany do uchodźców i migrantów, w tym kobiet, mieści się w celach CERV, warto odnieść działania bezpośrednio do zapisów Karty praw podstawowych np. Artykuł 21 Niedyskryminacja lub Artykuł 23 Równość kobiet i mężczyzn.
❓Czy projekt może być skierowany do grupy „osób z doświadczeniem migracyjnym i azylowym” w Polsce z krajów Partnerstwa Wschodniego?
Tak, uczestnikami projektów grantowych będą osoby, które w sposób bezpośredni skorzystają z realizacji grantów przez grantobiorców – organizacje społeczeństwa obywatelskiego, w tym pracownicy, członkowie i wolontariusze organizacji oraz uczestnicy projektów, którymi mogą być np. osoby z doświadczeniem migracyjnym i azylowym w Polsce.
❓Czy w ramach funduszu można zorganizować trening z zakresu m.in. komunikacji bez przemocy dla przedstawicieli lokalnych instytucji, ngo jako wzmocnienie dla lokalnych działaczy do wspierania rozpoznania lokalnych potrzeb i dialogu?
Tak. Trening będzie formą działania. Ważne jest, aby zakres tematyczny treningu był zgodny z celami CERV, np.: Podnoszenie świadomości na temat praw i wartości UE poprzez wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
Warto też zwrócić uwagę, aby trening był elementem szerszego procesu wspierania dialogu obywatelskiego, tworzenia platform obywatelskich zrzeszających podmioty działające na rzecz praw i wartości UE, szczególnie właśnie w środowisku lokalnym.
❓Czy zajęcia edukacyjne dla dzieci szkolnych na temat przyjaźni, miłości, tolerancji też mogą być organizowane?
Tak. Tego typu zajęcia są dopuszczalną formą działania. Ważne jest, aby ich zakres tematyczny był zgodny z celami CERV, np.: wzmocnienie ochrony i propagowania wartości Unii, w tym poszanowania praworządności.
❓Czy np. kwalifikowane jest wdrażanie aplikacji na telefon dot. zgłaszania przemocy rówieśniczej w szkole – tj. profilaktyka przemocy?
Wdrożenie aplikacji może służyć jako narzędzie do działania, którego celem będzie realizacja przynajmniej jednego założonego celu CERV. Z projektu musi jasno wynikać, że realizuje on np. cel „Wzmocnienie ochrony i propagowania wartości Unii, w tym poszanowania praworządności”. W odniesieniu do wybranego celu CERV należy sformułować cele projektu, aby było jasne, że profilaktyka przemocy rówieśniczej jest powiązana z wartościami Unii Europejskiej.
❓Czy projekt badawczy pod kątem legislacji dla osób z niepełnosprawnościami też w wchodzi w grę?
Tak. Jednym z działań, które może być finansowane w programie są badania i analizy mające na celu informowanie o kształtowaniu polityki na poziomie unijnym i krajowym, opracowywanie narzędzi i standardów w celu wspierania wartości UE. Projekt badawczy dotyczący legislacji dla osób z niepełnosprawnościami mieści się w celach CERV oraz konkursu grantowego
❓Czy projekt aktywizacji i podnoszenia kompetencji młodzieży z gminy wiejsko-miejskiej poprzez zgłaszanie na wolontariuszy na wydarzenia kulturalne może uzyskać wsparcie w konkursie? Projekt by dotyczył diet dla młodzieży wykluczonej ekonomicznie.
Tak, projekt kierowany do młodzieży z obszarów wiejskich wykluczonej ekonomicznie lub zagrożonej wykluczeniem warto odnieść bezpośrednio do Artykułu 21 Kart praw podstawowych Niedyskryminacja.
W wypadku wolontariatu należy pamiętać o nieodpłatnej zasadzie takiego działania.
❓art. 34 ..zabezpieczenie społeczne ..czy pomoc w oddłużaniu/ wniosku o upadłość konsumencką dla osób wykluczonych mieści się w misji programu grantowego?
Wszelkie działania, w tym edukacyjne, które mają na celu wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w tym uregulowanie ich sytuacji prawnej oraz konsumenckiej są zgodne z zapisami Karty Praw Podstawowych (Ochrona konsumentów), a więc wpisują się w cele Programu CERV.
❓Czy projekt, w ramach którego ma powstać platforma wirtualna, zrzeszająca podmioty ekonomii społecznej i zacieśniający współpracę między nimi mieści się w celach konkursu grantowego?
Każdy projekt, który odnosi się do Karty Praw Podstawowych jest zgodny z celami programu CERV. Tutaj należy odnieść się do Artykuł 12 Wolność zgromadzania się i stowarzyszania się.
❓Dostęp do aktywności fizycznej poprzez zajęcia jogi w zakładzie karnym, dla kobiet. Są badania, które pokazują, nierówność w traktowaniu kobiet i mężczyzn będących w izolacji penitencjarnej. Czy taki projekt ma szansę?
Projekty kierowane do skazanych i więźniów, w szczególności kobiet należy odnieść do Artykułu 21 Kart praw podstawowych Niedyskryminacja.
Szczegółowe informacje o funduszu dostępne są na stronie internetowej projektu: SPLOT Wartości oraz w dziale „Fundusze”.
Źródło: Sieć SPLOT