Działasz czy korzystasz? Sprawdź, jakie prawa ma wolontariusz [infografika]
5 grudnia to Dzień Wolontariusza. Wolontariusze, czyli osoby działające bezinteresownie („ochotniczo i bez wynagrodzenia") na rzecz innych, mają swoje prawa. Z okazji Dnia Wolontariusza przypominamy organizacjom pozarządowym i działającym w NGO-sach wolontariuszom, jakie relacje ich łączą.
Co roku 5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Ilu wolontariuszy i wolontariuszek działa w Polsce? Jak wyglądamy na tle innych krajów? Odpowiedzi znajdziecie w artykule Marty Gumkowskiej: „Wolontariat to wyzwanie”.
Organizacje pozarządowe korzystają z pomocy wolontariuszy na różne sposoby. Niektóre NGO-sy opierają się niemal wyłącznie na pracy wolontariackiej!
Jeśli w fundacji czy stowarzyszeniu pojawia się wolontariusz, razem z nim pojawiają się zobowiązania. Uprawnienia wolontariuszy opisuje ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Zasady korzystanie ze wsparcia wolontariuszy oraz uprawnienia im przysługujące przypominamy na infografice.
Infografika: Wolontariuszu, wolontariuszko, pamiętaj!
Infografika w formacie A4 do samodzielnego wydruku oraz dla osób słabowidzących
-
Prawa wolontariuszy, infografika (format A4, pdf)
pdf ・120.13 kB
-
Prawa wolontariuszy, infografika (wersja dla osób słabowidzących, pdf)
pdf ・201.08 kB
Zobacz w poradnik.ngo.pl
Wolontariusze i odszkodowania z ZUS
Choć ustawa o działalności pożytku publicznego gwarantuje wolontariuszom określone prawa i wskazuje NGO-som jak powinny postępować, to jednak nie wszystkie problemy i sytuacje udaje się jej ująć. Taką problematyczną sytuację opisaliśmy w lipcu 2018 r. Chodzi o nierówne traktowanie wolontariuszy w zależności od tego jak są ubezpieczeni.
zobacz: Wolontariusz miał wypadek – czy ZUS przyzna mu odszkodowanie?
Po tym jak zwróciliśmy uwagę na powyższy problem zajął się nim Komitet do spraw Pożytku Publicznego. Do tej pory nie ma jednak sygnałów, że sprawa posunęła się do przodu.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl