Społeczny wehikuł czasu: Międzynarodowy Dzień Archiwów – w poszukiwaniu korzeni III sektora [foto]
W Polsce działają zarówno duże państwowe archiwa, dokumentujące historię polskiej państwowości, jak i mniejsze, powstające oddolnie, dokumentujące historię lokalną, skupiające się na wybranej dziedzinie czy losach zwykłych ludzi. A gdzie szukać historycznych śladów działalności społecznej i filantropijnej? Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów zapraszamy na krótki przegląd ogólnodostępnych źródeł.
Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone corocznie 9 czerwca. Ustanowione zostało podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów. Obchody mają na celu m.in. ułatwianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych i ich rozwój.
9 czerwca archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw, zachęcają do korzystania ze zgromadzonych zasobów. Zachęcamy i my, a ponieważ w naszych rodzimych archiwach znaleźć można wiele zasobów dokumentujących działalność społeczną czy filantropijną, podpowiadamy, gdzie ich szukać.
Biblioteka Narodowa
Biblioteka Narodowa prowadzi i rozwija Bibliotekę Cyfrową POLONA. Jej podstawowym celem jest zapewnienie szerokiego, powszechnego i bezpłatnego dostępu do zasobu zdigitalizowanego piśmiennictwa polskiego oraz informacji o nim. W portalu udostępniane są przede wszystkim zbiory z domeny publicznej, m.in. stare druki, książki z XIX i XX w., ryciny, druki ulotne, nuty, rękopisy, zbiory kartograficzne i czasopisma.
W zasobach serwisu polona.pl znajduje się m.in. ponad milion czasopism, 200 tysięcy książek, 100 tysięcy druków ulotnych, 30 tysięcy fotografii i wiele innych zdigitalizowanych dokumentów. Można tutaj znaleźć wiele archiwalnych statutów stowarzyszeń i fundacji, wydawane przez nie czasopisma i druki ulotne czy fotografie dokumentujące ich działalność.
Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe gromadzi, opracowuje oraz konserwuje fotografie, nagrania dźwiękowe oraz filmy, które wchodzą w skład państwowego zasobu archiwalnego.
W zasobach Archiwum znajduje się m.in. 15 milionów zdjęć, 40 tysięcy nagrań dźwiękowych i 2 tysiące filmów. Część materiałów archiwalnych zgromadzonych w NAC została zdigitalizowana i jest dostępna w Internecie, w serwisie szukajwarchiwach.gov.pl. Wśród nich jest mnóstwo archiwaliów dotyczących działalności społecznej i filantropijnej.
Centrum Archiwistyki Społecznej
Centrum Archiwistyki Społecznej to instytucja kultury powołana przez Fundację Ośrodka KARTA oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją CAS jest wspieranie archiwów społecznych w zabezpieczaniu i upowszechnianiu zbiorów, rozwijanie sieci ich współpracy i popularyzacja idei archiwistyki społecznej.
CAS prowadzi serwis archiwa.org, w którym znaleźć można m.in. bazę ponad 450 polskich archiwów społecznych. Wśród nich ponad 250 archiwów prowadzonych przez organizacje społeczne i dokumentujących historię ich działalności.
I wreszcie – last but not least…
Portal organizacji pozarządowych NGO.PL
Portal powstał w 2000 roku dzięki wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Piszemy o tym, co ważne w pozarządowym świecie, umożliwiamy organizacjom i społecznikom informowanie o ich działaniach, dostarczamy wiedzę dla organizacji i o organizacjach. To archiwum ostatnich 20 lat działań III sektora w Polsce.
Regularnie pokazujemy także początki działalności społecznej i filantropijnej na ziemiach polskich, sięgając do zasobów wymienionych wyżej archiwów. Artykuły o źródłach III sektora znajdziecie w portalu pod wspólną nazwą Społeczny wehikuł czasu. Publikujemy je także na Facebooku i oznaczamy hasztagiem #ngoHistoria.
Jeśli Wasza organizacja ma długą historię, sięgającą czasów sprzed II wojny światowej lub znaleźliście na jej temat ciekawe materiały w ogólnodostępnych archiwach – napiszcie do nas! Chętnie poświęcimy jeden z odcinków Społecznego wehikułu czasu Waszej organizacji.
Źródło: informacja własna ngo.pl