Poużywaj sobie i poznaj cyfrowe kolekcje warszawskich instytucji kultury
Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Warszawy, Dom Spotkań z Historią, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Narodowe - czy wiecie, że te warszawskie instytucje udostępniają swoje zbiory w sieci internetowej? Możecie je nie tylko w dowolnym momencie oglądać, ale także twórczo z nich korzystać. Zachęca do tego Pracownia Otwierania Kultury.
Pracownia Otwierania Kultury to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe oraz Creative Commons Polska, w którym organizacje te pomagają instytucjom kultury wprowadzać otwarte modele dzielenia się cyfrowym dziedzictwem kultury.
Z prowadzonych przez Pracownię badań wynika, że pomimo rosnącej liczby materiałów dostępnych w sieci, dla wielu osób nie jest jasne, gdzie można ciekawe zasoby znaleźć, ani w jaki sposób można z nich legalnie korzystać. Dlatego postanowili, na początek w skali lokalnej, pokazać bogactwo kolekcji warszawskich instytucji kultury, z których można korzystać do woli!
Poużywaj sobie!
Wiele dzieł znajdujących się w kolekcjach warszawskich instytucji kultury to zasoby będące w domenie publicznej lub udostępnione na jednej z licencji Creative Commons. Oznacza to, że można korzystać z nich swobodnie (domena publiczna) lub w zakresie, na który pozwala dana licencja.
Na stronie https://otwartakultura.org/pouzywaj-sobie/ można zobaczyć, jak uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Pracownię twórczo wykorzystali bogate, cyfrowe zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Warszawy, Domu Spotkań z Historią, Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej, Żydowskiego Instytutu Historycznego czy Muzeum Narodowego.
Możesz stworzyć swój własny kolaż czy mema, wydrukować go na torbie czy udostępnić w mediach społecznościowych. Możesz też wykorzystać dzieła sztuki w swojej prezentacji czy na okładce książki. A przede wszystkim możesz bez końca oglądać cyfrowe kolekcje na swojej komórce, gdy jedziesz komunikacją miejską do pracy czy szkoły. Poużywaj sobie!
Cyfrowe zasoby kultury
Strony internetowe Twoich ulubionych instytucji kultury to najlepszy sposób, by zacząć przygodę z cyfrowymi zasobami kultury. Wiele kolekcji znajdziesz również na stronie Wikimedia Commons - to wyszukiwarka, w której znajdują się pliki udostępnione zarówno przez same instytucje, jak i użytkowników internetu. Wszystkie są w domenie publicznej oraz na otwartych licencjach Creative Commons, więc można z nich swobodnie korzystać.
Źródło: Pracownia Otwierania Kultury
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23