W Swornegaciach znowu sporo się działo! Wszystko za sprawą projektu „Jak to rękodzieło w Sworach nie zginęło”, który niedawno miał swój finał. Program połączył dwie ważne inicjatywy społeczne. Bezrobotni i seniorzy mogli pokazać się społeczeństwu jako ludzie aktywni i z pasją, zaś różnego rodzaju techniki rękodzielnicze i lokalna tradycja zostały uratowane od zapomnienia.
W położonych w gminie Chojnice Swornegaciach poza sezonem letnim niewiele się dzieje. W typowo turystycznej miejscowości panuje spore bezrobocie, a kultura kaszubska, z której dawniej słynął ten region, odchodzi w zapomnienie. Autorzy projektu „Jak rękodzieło w Sworach nie zginęło” postanowili zmienić ten stan rzeczy.
Przedsięwzięcie rozpoczęło się wycieczką do Nowego Tomyśla, gdzie uczestnicy programu mieli okazję zwiedzić Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Tam poznali techniki wyplatania z wikliny i sworów (korzeni sosnowych) od strony teoretycznej. Zwłaszcza ten drugi rodzaj rękodzieła jest ważny w Swornegaciach – to właśnie od niego wzięła się nazwa miejscowości.
Później przyszedł czas na praktykę – seniorzy i bezrobotni wzięli udział w cyklu warsztatów. Zajęcia poprowadzili profesjonalni instruktorzy. Wyplatanie okazało się niełatwą sztuką, ale uczestnicy programu wykazali się cierpliwością i zaangażowaniem. Udało im się stworzyć wiele przedmiotów użytkowych, takich jak kosze czy tacki, a także przepiękne kwiaty i kule.
Przed osobami biorącymi udział w projekcie postawiono jednak dużo trudniejsze zadanie – stworzenie instalacji przestrzennych z wikliny i sworów. Uczestnikom programu udało się wykonać płot z wikliny przed Kaszubskim Domem Rękodzieła Ludowego, kosz sporych rozmiarów i trzymetrową łódź. Oryginalne przedmioty z pewnością przyciągną do miejscowości jeszcze większą liczbę turystów.
Na zakończenie budowy instalacji zorganizowano ognisko, w trakcie którego wystąpiła kaszubska kapela, a poczęstunek stanowiły regionalne potrawy. To jednak nie koniec inicjatywy – w planach są wystawy prac wykonanych w trakcie warsztatów, zajęcia rękodzielnicze dla dzieci i wydanie kalendarza z fotografiami wykonanymi podczas trwania projektu.
„Jak rękodzieło w Sworach nie zginęło” to program, w którym zawarto dwa niezwykle ważne cele. Dzięki projektowi udało się ocalić od zapomnienia ważny element regionalnej kultury – rękodzieło. Najważniejsze okazało się jednak zaangażowanie w program osób, które często dotyka wykluczenie społeczne – bezrobotnych i seniorów. Uczestnicy inicjatywy uwierzyli we własne możliwości, stali się bardziej pewni siebie i zyskali nowe umiejętności. Wspólne warsztaty bardzo ich do siebie zbliżyły, a pozostała część społeczeństwa zobaczyła, że starsi ludzie i osoby bez pracy mają wiele do zaoferowania.
Ty też możesz przysłać SPOŁECZNĄ POCZTÓWKĘ i wziąć udział w konkursie portalu ngo.pl: SPOŁECZNE POCZTÓWKI z wakacji – czekamy na Wasze zdjęcia!
Źródło: inf. nadesłana