Sklep charytatywny Fundacji Sue Ryder w centrum handlowym Westfield Arkadia
Odzież, obuwie, książki, albumy, płyty z muzyką i filmami, biżuterię, ozdoby, drobne AGD, sprzęt sportowy, a nawet meble – to wszystko można będzie znaleźć w sklepie charytatywnym Fundacji Sue Ryder, który 19 sierpnia zostanie otwarty w Westfield Arkadia. To pierwszy taki koncept w Polsce realizowany w galerii handlowej. Artykuły w sklepie będą pochodzić od darczyńców – może nim zostać każdy, a cały zysk ze sprzedaży wesprze potrzebujących – podopiecznych organizacji.
Na klientów czeka miejsce, do którego można przynieść wszystko, z czego ktoś inny może jeszcze skorzystać. Czysta odzież (choć niekoniecznie wyprasowana), buty, wydawnictwa (książkowe, płytowe, filmy), biżuteria, małe AGD, sprzęt i akcesoria sportowe, zabawki czy meble – to wszystko jest mile widziane.
Warunki są dwa: każda rzecz musi być kompletna i w dobrym stanie. Fundacja prowadzi akcję #dobreporzadki, w której zachęca do przejrzenia swoich rzeczy i przekazania ich sklepom charytatywnym. Od 19 sierpnia dary przynosić będzie można także do sklepu w Westfield Arkadia, zlokalizowanego na poziomie +1.
Posegregowane przez pracowników rzeczy trafią na półki, a cały zysk ze sprzedaży przekazany zostanie na pomoc potrzebującym, czyli dokładnie tak, jak 70 lat temu zaplanowała Sue Ryder, założycielka Fundacji i inicjatorka sklepów charytatywnych. To szósty taki sklep w Warszawie, ale pierwszy w nowej koncepcji, czyli we współpracy z centrum handlowym. Inauguracja tego modelu w Polsce odbędzie się właśnie w Westfield Arkadia. Na uwagę zasługuje nie tylko jego asortyment, czyli ubrania i wyjątkowe przedmioty z historią, ale i sam wystrój lokalu. Meble, które znajdują się w salonie także pochodzą z recyklingu i dostały niezwykle stylowe, drugie życie.
– Chcemy ułatwiać niesienie pomocy oraz przyczyniać się do ochrony środowiska – mówi Agnieszka Brzóska, dyrektor Fundacji Sue Ryder. – Dzięki hojności darczyńców i zakupom naszych klientów możemy pomagać innym i odpowiadać na bieżące potrzeby podopiecznych Fundacji. Pomagamy hospicjom, domom pomocy, tworzymy program wolontaryjny, budujemy Centrum Aktywności Międzypokoleniowej. Idea sklepów charytatywnych ma wielką moc, ale skala naszych działań pomocowych sprawia, że musimy ją stale rozwijać. Otwarcie naszego sklepu w jednym z największych centrów handlowych w Polsce to wielki krok do przodu, który przełoży się na pomoc jeszcze większej grupie potrzebujących – dodaje.
Wszystkie dostępne w sklepach artykuły pochodzą od osób, które ich już nie potrzebują. To bardzo często rzeczy w doskonałym stanie, świetnej jakości. Chętnych by je kupić nie brakuje, zwłaszcza że ceny są przystępne. To nie tylko inicjatywa charytatywna, ale także wsparcie dla środowiska, bo ponowne korzystanie z rzeczy oznacza ograniczanie produkcji nowych oraz mniej wytworzonych odpadów. Circular economy – gospodarka o obiegu zamkniętym – w czystej postaci. Dzięki temu, że sklep powstał w centrum handlowym idea może trafić do szerokiej grupy odbiorców. Klienci będą mogli zarówno przynosić przedmioty, jak i je kupować, chroniąc środowisko i wspierając działania Fundacji.
– Chętnie angażujemy się w różnorodne przedsięwzięcia wspierające potrzebujących. Działalność charytatywna i ochrona środowiska to bardzo istotne filary strategii Better Places 2030, którą wdrażamy i realizujemy. To, co od lat robi Fundacja Sue Ryder, idealnie się wpisuje w ten plan. Dlatego cieszymy się, że pierwszy tego typu sklep w Polsce w galerii handlowej powstał właśnie u nas – Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy Westfield Arkadia.
Szczegółowe informacje na temat historii i działalności sklepów oraz regulamin oddawania przedmiotów znajduje się na stronie Fundacji: fundacjasueryder.pl/sklepy.
Fundacja Sue Ryder działa w Polsce od 1956 r. Oficjalnie zarejestrowana została w 1991 r., a od 2004 r. posiada status Organizacji Pożytku Publicznego. Działania realizowane są na terenie całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem Warszawy i koncentrują się wokół szeroko rozumianych osób zależnych, czyli starszych, niepełnosprawnych, chorych, wykluczonych.
Założycielką Fundacji była Brytyjka Sue Ryder. Szacuje się, że dzięki niej wsparcie otrzymało przynajmniej pół miliona osób ponad 50 narodowości. Była wielką przyjaciółką Polski. Zasiadając w brytyjskiej Izbie Lordów jako Lady Ryder of Warsaw, wykazywała niezwykłe zaangażowanie w polskie sprawy. Ufundowała w naszym kraju 30 domów opieki (z 80 na całym świecie) oraz dwa oddziały szpitalne. W 1983 r. na długą listę honorów Sue Ryder trafił Order Uśmiechu, który wyjątkowo ceniła wśród odznaczeń z całego świata. Dzisiaj Fundacje Sue Ryder działają w 13 krajach na 4 kontynentach.
Sklepy charytatywne to ważny element działalności Fundacji Sue Ryder. Pierwszy z nich powstał w latach 50-tych w Londynie, a w Polsce w 1992 r., w Domach Towarowych Centrum w Warszawie. Później przeniesiono go na ul. Bagatela, gdzie działa do dzisiaj. W kolejnych latach, w stolicy powstały cztery kolejne takie sklepy. W czerwcu 2021 r. powstał pierwszy polski sklep charytatywny w centrum handlowym – w warszawskim obiekcie Westfield Arkadia.
Źródło: Fundacja Sue Ryder