Irena znalazła taki sam płaszcz, jaki przed laty nosiła jej mama. Nie wymagał nawet krawieckich poprawek. Z kolei Jan kupił klaser, który miał wiele lat temu. Dziś ten niewielki przedmiot przywołuje wspomnienia młodości. Krystyna wyszukała za to brakujący talerzyk do jej porcelanowej, bolesławieckiej kolekcji. Skompletowała nie tylko zestaw, ale też wspomnienia spotkań z przyjaciółkami sprzed lat.
Tak działają sklepy charytatywne Fundacji Sue Ryder – od trzydziestu lat – także w Polsce! Sue Ryder była brytyjską działaczką charytatywną, która podczas II wojny światowej wstąpiła do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej i opiekowała się trzystoma cichociemnymi, wysyłanymi do Polski. Później do końca życia kierowała założoną przez siebie międzynarodową fundacją charytatywną. Szacuje się, że podczas wojny – pomogła co najmniej 500 tysiącu osób ponad 50 narodowości. Jej dzieło pomaga jednak dalej!
Pierwszy sklep charytatywny powstał w Londynie w latach 50. Dzisiaj tylko w samej Wielkiej Brytanii działa ponad 450 sklepów charytatywnych Sue Ryder. Działają urokliwie butiki w małych miasteczkach i duże oddziały przy głównych ulicach metropolii, są także markety i sklepy specjalistyczne, np. rowerowe, meblowe czy sklepy vintage. Każdego roku w Wielkiej Brytanii sklepy Sue Ryder osiągają zysk na poziomie kilkunastu milionów funtów, który przekazywany jest na wparcie opieki w hospicjach i domach pomocy Sue Ryder. Podobnie jest także w Polsce: pierwszy sklep charytatywny założyła tu sama Sue Ryder, w 1992 roku. Lokal mieścił się w Domach Centrum w Warszawie, przy ul. Widok. Teraz w stolicy działa pięć takich sklepów, a kolejne powstają w innych polskich miastach. W planach jest otwarcie sklepu charytatywnego w Szczecinie czy w podwarszawskim Piasecznie.
Fundacja Sue Ryder, która prowadzi sklepy charytatywne w Warszawie przeprowadza właśnie akcję #dobreporządki. Dzięki niej, każdy darczyńca może liczyć na bezpłatny odbiór rzeczy w mieście – nie trzeba już samemu transportować darów do Fundacji Sue Ryder! Wystarczy skontaktować się z Biurem Fundacji! W pierwszej odsłonie akcji #dobreporządki - sprzęty, ubrania czy drobne przedmioty przekazano ponad 200 razy! W sumie udało się zebrać ponad 6 ton darów, łącznie z meblami! Zyski ze sprzedaży w sklepach charytatywnych są obecnie przeznaczane na pomoc domom opieki społecznej oraz innym instytucjom - m.in. siostrom Albertynkom z Krakowa czy podopiecznym Fundacji - "dziewczynkom Sue Ryder".
Sklepy charytatywne Fundacji Sue Ryder to nie tylko miejsce wymiany towarów, ale także miejsce spotkań, z których powstają kolejne idee – na przykład Centrum Aktywności Międzypokoleniowej “Trzynastka”, które także powstają m.in. dzięki pieniądzom ze sprzedaży przekazanych przedmiotów.
W sklepach charytatywnych możemy podzielić się dobrym gatunkowo towarem, z którego już nie korzystamy, a dzięki temu trafi on do osób z mniejszym budżetem. Dzięki temu coś, co uszczęśliwiło nas przed miesiącami czy laty - wciąż może uszczęśliwiać innych! Bo #dobreporządki to najlepszy dowód na to, że dobro wraca!
Fundacje Sue Ryder działają w 13 krajach na 4 kontynentach, a jej cele koncentrują się wokół szeroko rozumianych osób zależnych, czyli starszych, niepełnosprawnych, chorych, wykluczonych. Misja w Polsce trwa już ponad 60 lat. Od 1991 r. Fundacja zarejestrowana jest jako Organizacja Pożytku Publicznego i rozwija dzieło fundatorki, jakim jest niesienie pomocy ludziom cierpiącym z przyczyn zdrowotnych i społecznych oraz aktywizowanie osób starszych.
W Polsce Fundacja wybudowała m.in. 30 domów pomocy społecznej Sue Ryder, ufundowała Oddział Onkologiczny Szpitala Morskiego w Gdyni i Oddział Reumatologiczno-Rehabilitacyjny Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Konstancinie-Jeziornej.
Więcej o akcji #dobreporządki
Informacje o Fundacji Sue Ryder
Źródło: Fundacja Sue Ryder