SCWO: Organizacja pyta o... to, od ilu osób nie trzeba mieć zgody na publikowanie zdjęcia
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, ile minimum osób musi być na zdjęciu, żeby nie trzeba było pytać ich o zgodę na opublikowanie zdjęcia na stronie organizacji.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
Ile minimum osób musi być na zdjęciu, żebyśmy nie musieli pytać ich o zgodę na opublikowanie zdjęcia na naszej stronie?
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Nie ma takiej liczby, choć często spotykam się z poglądem, że jak na zdjęciu są minimum trzy osoby, to nie trzeba ich zgody na publikowanie zdjęcia. Nie ma to jednak odzwierciedlenia w przepisach.
Ochronę wizerunku osoby fizycznej reguluje Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która dopuszcza wykorzystanie wizerunku osoby bez jej zgody tylko w kilku przypadkach.
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.
Jeśli więc chcemy opublikować zdjęcia osób, które nie są powszechnie znane i nie zostały sfotografowane w związku z pełnieniem przez nich funkcji publicznych, to musimy się dobrze zastanowić czy - nawet mając na zdjęciu więcej niż jedną osobę - jesteśmy w stanie obronić się przed ewentualnym zarzutem o bezprawne wykorzystanie wizerunku argumentem, że uwiecznione osoby "stanowiły jedynie szczegół całości".
Uczulam na te kwestie i przestrzegam przed zakładaniem, że każdy kto się pozwolił sfotografować, wyraził tym samym zgodę na wykorzystanie jego wizerunku na naszej stronie, czy ulotce. Zgoda na sfotografowanie nie jest bowiem tożsama ze zgodą na wykorzystanie wizerunku.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23