SCWO: Organizacja pyta o... to, czy organizacja ma jakieś szczególne obowiązki informacyjne?
"Organizacja pyta o…" to cykl SCWO, w którym Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (FRSO) odpowiada na pytania warszawskich NGO, dotyczące różnorodnych aspektów, zwłaszcza prawnych, związanych z prowadzeniem organizacji w Warszawie. Dziś o tym, czy organizacja ma jakieś szczególne obowiązki informacyjne.
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ:
DORADCZYNI SCWO ODPOWIADA:
Organizacje podlegają takim samym przepisom jak inne podmioty, są na przykład zobowiązane do udzielania informacji publicznej w trybie przewidzianym Ustawą o dostępie informacji publicznej, jeśli realizują zadania publiczne i korzystają z majątku publicznego.
Nie wszystkie organizacje pozarządowe mają jednak świadomość innego obowiązku informacyjnego. Obowiązek ten opisany jest w Ustawie o Krajowym Rejestrze Sądowym i dotyczy wszystkich podmiotów wpisanych do Rejestru, a więc również organizacji. W praktyce organizacje rzadko świadomie stosują się do tego obowiązku lub zaniedbują go, przede wszystkim z niewiedzy. Warto więc przypomnieć, że każda organizacja pozarządowa wpisana do KRS ma dodatkowy obowiązek informacyjny.
Art. 34. 1. Podmioty wpisane do Rejestru są obowiązane umieszczać w oświadczeniach pisemnych, skierowanych, w zakresie swojej działalności, do oznaczonych osób i organów, następujące dane:
1) Firmę lub nazwę;
2) Oznaczenie formy prawnej wykonywanej działalności;
3) Siedzibę i adres;
4) NIP;
5) Oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywane są akta rejestrowe podmiotu oraz numer podmiotu w Rejestrze.
Obowiązek ten nie dotyczy oświadczeń woli skierowanych do osób pozostających z organizacją w stałych stosunkach umownych. W każdym innym przypadku - np. oficjalnej korespondencji z ofertą, itp. - organizacja powinna się w ten sposób zidentyfikować.
Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować nałożeniem przez sąd rejestrowy kary grzywny na osoby zarządzające organizacją w wysokości do 5 000 zł. Kwota jest więc wystarczająco wysoka, żeby upewnić się, czy składane przez nas oficjalne pisma są zgodne z ustawowymi wymogami.
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebujesz pomocy prawnej?
Zadaj pytanie: http://poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23