Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
SCWO: Działania DKDS Wola w obszarze kultury
Federacja Mazowia
Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego często borykają się z problem określenia tematyki, która zaangażowałaby członków komisji i w obszarze której działania przyniosą wymierne rezultaty dla dzielnicy. Przykładem takiego wyboru tematyki działań, za którą idą sukcesy i są motorem napędowym dla DKDS, są działania DKDS Wola w obszarze kultury.
Od 2014 roku przewodniczącym DKDS Wola jest Marek Ślusarz. W pierwszym roku sprawowania tej funkcji zorganizował spotkanie DKDS, chcąc przedstawić swoją wizję struktury dialogu i tego, kogo chciałby w tej strukturze widzieć. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele NGO, aktywni mieszkańcy, władze CKS, przedsiębiorcy, Wspólnoty Mieszkaniowe i Dyrektor ZGN. Po tym spotkaniu zrodził się projekt pod nazwą „Wspólnoty dla demokracji”, będący odpowiedzią na brak przestrzeni do dialogu. Przewodniczący DKDS Wola widział komisję jako miejsce współpracy i wymiany myśli dla wszystkich chętnych do zaangażowania się w działania na rzecz dzielnicy i jej mieszkańców.
Wynikiem powyższych działań było powołanie w ramach DKDS czterech grup tematycznych: ds. Kultury, ds. Dialogu Społecznego, ds. Mieszkalnictwa i ds. Budżetu.
Skuteczność działań Grupy ds. Kultury wynikła z zaangażowania osób wchodzących w jej skład i kultura stała się tematem wiodącym dla DKDS Wola w 2014 roku.
Wypracowany został przez grupę dokument, który stał się przedmiotem dyskusji na posiedzeniach DKDS-u, w których brali udział nie tylko przedstawiciele NGO, ale też reprezentacja Zarządu Dzielnicy oraz biur i instytucji kultury Dzielnicy Wola. Działania te zwiększyły zaangażowanie Zarządu w tematy z obszaru kultury oraz stały się zapoczątkowaniem procesu konsultacji. Dwoje przedstawicieli DKDS Wola znalazło się w zespole opracowującym dokument Planu Rozwoju Kultury.
Przykład ten pokazuje, że działania zainicjowane przez DKDS mogą zaowocować zainteresowaniem wybranym tematem szerszego grona osób mających wpływ na działania w dzielnicy i jakość życia jej mieszkańców. Merytoryczne podjęcie tematu kultury przez DKDS, zaowocowało tym, że Dzielnica podjęła działania by jej stan diagnozować i poprawić.
Opracowano na podstawie informacji uzyskanych od Przewodniczącego DKDS Wola.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych. Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Federacja Mazowia 🡢
Dodaj informację do portalu ngo.pl!
Czekamy na Twój artykuł, komentarz, wywiad czy relację. Dotrzyj ze swoją informacją do tysięcy osób, które czytają ngo.pl.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23
Artykuły opublikowane w portalu ngo.pl prezentują wyłącznie poglądy ich autorów, autorek. Wyrażone w nich opinie, komentarze nie muszą być tożsame z poglądami redakcji.
Przedruk, kopiowanie, skracanie artykułów (lub ich fragmentów) z portalu ngo.pl wymaga zgody redakcji.
-
●Agnieszka Pryca-Nalepka, Stowarzyszenie MOST
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl
-
●Anna Mucha, Stowarzyszenie MOST
-
●Dorota Setniewska, ngo.pl