S3KTOR 2022. Habitat i warszawscy ochotnicy razem dla Ukrainy [film]
Od początku wojny w Ukrainie fundacja Habitat for Humanity Poland wspierała ukraińskie rodziny w znalezieniu i sfinansowaniu mieszkania, ułatwieniu aktywizacji zawodowej oraz dostarczeniu informacji niezbędnych do ustabilizowania życia. Za to zaangażowanie organizacja otrzymała I nagrodę w konkursie S3KTOR 2022.
Fundacja Habitat for Humanity Poland prowadziła Mpunkt na Dworcu Wschodnim we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy oraz infolinię telefoniczną. Za pośrednictwem punktu uchodźcy z Ukrainy mogli uzyskać pomoc mieszkaniową od warszawianek i warszawiaków, którzy zgłosili się za pośrednictwem strony Ochotnicy Warszawscy prowadzonej przez Urząd m.st. Warszawy. Wsparcie w poszukiwaniu pokoju lub mieszkania w Warszawie spełniało różnorodne potrzeby uchodźców.
Fundację Habitat wyróżnia profesjonalizm, ponieważ posiada 30-letnie doświadczenie z realizacji projektów wsparcia mieszkaniowego dla osób w trudnej sytuacji lub w kryzysie w wielu krajach. To przemówiło za tym, że Urząd m.st. Warszawy nawiązał współpracę z Fundacją. Działania Fundacji wysoko oceniali również pracownicy ośrodków pomocy społecznej zaangażowani w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Biuro Pomocy i Projektów Społecznych koordynuje pomoc mieszkaniową oferowaną przez mieszkanki i mieszkańców przez stronę „Ochotnicy Warszawscy”. Zgłoszonych zostało w ten sposób łącznie 5334 mieszkań. Każde mieszkanie pracownicy ośrodków pomocy społecznej osobiście sprawdzili. Niektóre mieszkania zostały doposażone dzięki wsparciu sklepu ReStore prowadzonego przez Fundację Habitat. Ponadto Fundacja wspierała negocjacje uchodźców i gospodarzy, którzy chcieli zawrzeć umowę. Łącznie 1300 razy umieściliśmy rodziny ukraińskie w mieszkaniach z zasobów Ochotników Warszawskich. Udział Fundacji w tych pracach był istotny, ponieważ zasiedliła ona uchodźców 307 razy, z tego wsparcia skorzystało 728 osób, w tym 258 dzieci. Kompleksowe wsparcie oferowane przez Fundację Habitat Polska otworzyły Warszawianki i Warszawiaków na różnorodność społeczną i uwrażliwiło ich na problemy i potrzeby osób korzystających z pomocy.
Fundacja podzieliła się doświadczeniem i zastosowała procedury, dzięki którym możliwe było szybkie i elastyczne działanie. To doświadczenie może stanowić pilotaż dla innowacyjnych działań w sferze pomocy mieszkaniowej Warszawie. Dobra współpraca Fundacji i ośrodków pomocy społecznej przyczyniła się do poprawy wizerunku pomocy społecznej.
Zobacz film
Wolontariusze Fundacji zapewniali wsparcie osobom odwiedzającym Mpunkt oraz towarzyszyli uchodźcom i uchodźczyniom podczas pierwszej wizyty w mieszkaniu. Obsługa była prowadzona w językach: polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim.
Uchodźcy mogli również skorzystać z najmu społecznego, który Fundacja Habitat for Humanity prowadzi od 2017 roku. Organizacja zawierała umowy najmu, a następnie zapewniała okresowe dofinansowanie m.in. do czynszu w wynajmowanych mieszkaniach. Działała jako gwarant dla właścicieli mieszkań, np. zapewniała terminowość opłat. Jednocześnie pomagała uchodźcom i uchodźczyniom w adaptacji i integracji do życia w Warszawie, aby po kilku miesiącach mogli samodzielnie funkcjonować.
Działania Fundacji wyróżniały się tym, że były natychmiastowe, profesjonalnie realizowane i dostępne dla wszystkich potrzebujących. Tak zorganizowana pomoc wzmacniała postawy solidarności wśród mieszkanek i mieszkańców Warszawy.
Główne działania we współpracy z Ochotnicy Warszawscy były prowadzone w 2022 roku, ale współpraca Fundacji z Urzędem jest kontynuowana w 2023 r.
Źródło: UM st. Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23