Wspólnymi siłami, przy odrobinie chęci i współpracy można stworzyć piękne dzieło, którego efekty zachwyciły mieszkańców i mieszkanki Warszawy na tyle, że Teatr Raj otrzymał w tym roku Nagrodę Mieszkańców w Konkursie S3KTOR 2022.
Teatr Raj, działający przy parafii św. Marka Ewangelisty na Targówku, powstał 25 lat temu. Z inicjatywy parafian, mieszkańców dzielnicy, którzy chcieli stworzyć swoim dzieciom możliwość rozwijania zainteresowań teatralnych. Często były i są to dzieci z rodzin zmagających się z różnymi problemami. Teatr jest dostępny dla każdego dziecka, bez przesłuchań i castingów.
Dawni rodzice, którzy przed laty (w 1996 r.) zbudowali salę widowiskową przy parafii na potrzeby Teatru Raj, byli mocno zaangażowani w to dzieło. Przez 25 lat zaangażowanie w działalność teatru nie słabnie. Dorośli włączyli się w różnego rodzaju pomoc, łącznie z występowaniem na scenie razem ze swoimi dziećmi. Rodzice pomagali przy szyciu kostiumów, charakteryzowaniu aktorów, opracowaniu muzyki, śpiewu, przygotowaniu scenografii i rekwizytów, wykonywaniu zdjęć i filmowaniu, organizowaniu poczęstunku. Przygotowali programy, plakaty, zaproszenia.
Zobacz film:
Wspaniałe 25-lecie
Z okazji swego 25-lecia Teatr przygotował wiele wydarzeń. W maju 2022 zorganizowano oficjalne uroczystości jubileuszowe w sali teatralnej, podczas których odbył się pokaz spektakli, prezentacji multimedialnej, wręczenie podziękowań, nagród w konkursach, spotkanie popremierowe z poczęstunkiem dla uczestników, rodziców, zaproszonych gości. Teatr przygotował dwa spektakle: Zabawa w Piratów (dzieci z klas 1-7) oraz Rodzinka (grupa młodzieżowa). Powstała prezentacja multimedialna o powstaniu i historii Teatru RAJ. Zorganizowano konkurs plastyczny dla aktualnych i dawnych uczestników Teatru RAJ z nagrodami. Prace można było oglądać na wystawie.
Przy ogromnym zaangażowaniu grupy rodziców, wydany został folder 25-lecie Teatru RAJ 1996-2021 oraz książeczka: Teatr RAJ - 25 urodziny Teatru RAJ. Książka zawiera zgromadzone wspomnienia obecnych i dawnych aktorów, ich rodziców i gości, wzbogacone ilustracjami wykonanymi przez dzieci po przedstawieniach. W wypowiedziach widzów po spektaklach, imprezach i festynie, które są zbierane do kroniki po każdym wydarzeniu, było dużo słów uznania dla twórców RAJu, młodych aktorów i pomagających rodziców.
1 czerwca 2022 odbył się Festyn Rodzinny pod nazwą 25 lat (w) RAJu dla środowiska, na terenie ogrodu parafialnego i w sali teatralnej. Podczas imprezy można było wziąć udział w grze miejskiej o tematyce teatralnej: przygotowano 12 stanowisk artystycznych, manualnych, sportowych, zagadek umysłowych.
W każdym z tych działań uczestniczyło wielu rodziców, czasem dziadków i sąsiadów. Często to oni byli autorami pomysłów, które realizowali.
RAJ zagrał w tym roku 30 przedstawień dla mieszkańców, w tym 4 dla zaproszonych uczniów szkół podstawowych (ok. 500 uczniów) oraz na koloniach w Rabcegdzie wystawiono 3 razy spektakle jubileuszowe, w tym 1 dla grupy dzieci ukraińskich. W sumie spektakle w 2022 obejrzało ponad 3000 mieszkańców. W wypowiedziach widzów po spektaklach, imprezach i festynie, które są zbierane do kroniki po każdym wydarzeniu, było dużo słów uznania dla twórców RAJu, młodych aktorów i pomagających rodziców.
W 2022 r. na zajęcia teatralne uczęszczało 40 osób pracujących w dwóch grupach: dziecięcej i młodzieżowej.
Konkurs S3KTOR
Konkurs S3KTOR jest organizowany od 2010 roku. W ten sposób m.st. Warszawa dziękuje organizacjom pozarządowym za wszystko, co robią dla stolicy, jej mieszkanek i mieszkańców.
To także wyjątkowa okazja, by poznać wiele wspaniałych inicjatyw, które mogą zainspirować, zachęcić do włączenia się w te działania lub do skorzystania z ich oferty w przyszłości.
Źródło: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23