Rzecznik MŚP interweniuje ws. pomocy publicznej dla wykonujących działalność gospodarczą fundacji i stowarzyszeń
To ciąg dalszy tzw. "problemu REGON vs. KRS", który opisywaliśmy pod koniec ubiegłego roku. NGO-sy zostały systemowo pozbawione wsparcia z powodu złych zapisów w ustawie. Do apeli o zmianę krzywdzącej organizacje pozarządowe regulacji dołącza właśnie Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Może ten głos przyniesie wreszcie oczekiwany skutek.
Epidemia trwa już rok. Rząd daje wsparcie, które ma zapobiec jej skutkom. To tzw. Tarcze, w numeracji których mało kto potrafi się już odnaleźć. Ale ważniejsze niż numerki są oczywiście oferowane w ramach Tarcz formy wsparcia.
Najwięcej nowych form wsparcia to tzw. tarcze branżowe, przysługujące wyłącznie podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w określonych branżach, opisanych znajdującymi się na zamkniętej liście kodami PKD. Tarcze branżowe pojawiają się pod koniec 2020 roku.
Niestety, z uwagi na konstrukcję przepisów, nawet organizacje faktycznie prowadzące działalność gospodarczą w branżach, do których kierowane jest wsparcie, są z niego w większości systemowo wykluczone. Tarcze branżowe dyskryminują NGO-sy.
Poniżej cytujemy w całości komunikat dotyczący interwencji Rzecznika MŚP, który przysłany został do redakcji ngo.pl 12 maja 2021 r.
Rzecznik MŚP interweniuje u Wicepremiera, Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina w sprawie pomocy publicznej dla wykonujących działalność gospodarczą fundacji i stowarzyszeń.
W odpowiedzi na otrzymane od przedsiębiorców sygnały, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wystąpił do Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii o podjęcie działań w celu ochrony praw fundacji, stowarzyszeń oraz innych organizacji społecznych i zawodowych wykonujących działalność gospodarczą.
Wprowadzając szczególne formy wsparcia dla branż, które najbardziej ucierpiały w następstwie wybuchu epidemii COVID-19, prawodawca postanowił określić katalog podmiotów uprawnionych do otrzymania specjalnego wsparcia poprzez odwołanie się do kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 odpowiadających przeważającej działalności wykonywanej przez przedsiębiorców. Problem fundacji, stowarzyszeń oraz innych organizacji społecznych i zawodowych polega na tym, że niezależnie od tego, jaki kod PKD dana organizacja wskaże jako kod swojej przeważającej działalności gospodarczej we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców w KRS, ze względów statystycznych w dotyczącym tej organizacji wpisie w rejestrze REGON jako kod przeważającej działalności gospodarczej zostaje wpisany kod „94.99.Z – Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana”.
Wobec tego, że weryfikacja statusu przedsiębiorcy uprawnionego do otrzymania pomocy odbywa się wyłącznie w oparciu o dane zawarte w rejestrze REGON, powyższe organizacje zostały faktycznie pozbawione możliwości ubiegania się o pomoc przeznaczoną dla przedsiębiorców prowadzących swoją przeważającą działalność w branżach szczególne dotkniętych skutkami epidemii COVID-19.
W związku z powyższym Rzecznik MŚP Adam Abramowicz wskazał, że przyjęty sposób weryfikacji podmiotów uprawnionych nie może prowadzić do wykluczenia z pomocy podmiotów, które w rzeczywistości spełniają warunek otrzymania wsparcia. Tym bardziej, że przepisy materialnoprawne nie ograniczają prawa do otrzymania tego wsparcia do przedsiębiorców posiadających określoną formę prawną. Konieczne jest więc pilne wprowadzenie rozwiązań legislacyjnych mających na celu umożliwienie przedsiębiorcom wykazanie faktycznego wykonywania działalności oznaczonej kodem PKD uprawniającym do uzyskania pomocy w sposób inny, niż przez odwołanie się do danych zawartych w rejestrze REGON.
Zważyć także należy, iż przedmiotowe przepisy nie pozwalają na wykazanie przeważającej działalności gospodarczej w inny sposób, np. poprzez przedłożenie stosownej dokumentacji.
(fragment pisma)
Nie tylko Rzecznik MSP
To, o co dziś apeluje Rzecznik MŚP, postulowane było przez organizacje jeszcze w 2020 roku. Przypomnijmy: Tarcza 6 a KRS vs. REGON. Apelujemy o SZYBKIE i przyjazne dla NGO rozwiązanie problemu.
Interwencję podjęła również Rada Działalności Pożytku Publicznego. RDPP 15 lutego 2021 r. przyjęła uchwałę w sprawie objęcia organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą instrumentami wsparcia ujętymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz. U. poz. 152) na podstawie danych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Sądowym.
O problemie z tarczami branżowymi (problemie REGON vs. KRS) oraz możliwej dla jakiejś części organizacji ścieżce jego obejścia, pisaliśmy w kwietniu w informacji: NGO i tarcze. Na co dziś mogą liczyć organizacje pozarządowe.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.